JDPU Pedagogika va psixologiya fakulteti Pedagogika ta’limi nazariyasi kafedrasi tomonidan “Ochiq eshiklar” kuni tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 29-martdagi  “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘quvchilarini pedagog kasbiga maqsadli tayyorlash va bitiruvchilarningbandligini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini taxminlash maqsadida Jizzax shahridagi 17-maktabda tashkil etilgan “Pedagogik sinf” o‘quvchilar JDPU ga “Ochiq eshiklar” kuniga tashrif buyurishdi.
Tadbir davomida ularga hamrohlik qilgan katta o‘qituvchi A. Qayumov “Pedagogik sinf” o‘quvchilarini universitet tarixi va va bugungi kunda yaratilgan sharoitlar bilan tanishtirishdan boshladi. Shundan so‘ng o‘quvchilar yangi tashkil qilingan axborot-resurs markazi, “Universitet tarixi” va “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi va madaniyat saroyida bo‘lishdi.

The Department of Pedagogical Education Theory of the Faculty of Pedagogy and Psychology of JSPU organized an “Open Doors” Day.
In order to ensure the implementation of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated March 29, 2024 “On measures to ensure the targeted training of students of secondary educational institutions for the teaching profession and the employment of graduates”, pupils of the “Pedagogical Class” organized at school No. 17 in the city of Jizzakh visited JSPU for the “Open Doors” Day.
The senior teacher A. Kayumov, who accompanied them during the event, began by introducing the students of the “Pedagogical Class” to the history of the university and the conditions created today. After that, the students visited the newly established information and resource center, the “History of the University” and “Memory of Victims of Repression” museums, and the Palace of Culture.
At the end of the visit, the students got acquainted with the academic and social life of the faculty.