Jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashaylik…
JDPU madaniyat saroyida bo‘lib o‘tgan tadbir ana shunday nomlandi. Biz yangilanish, tafakkur va fikr erkinligi, erkin ijod qilish, o‘z qobiliyat va iqtidorimizni ro‘yobga chiqarishga har qachongidan-da ko‘proq imkoniyat yaratilgan bir davrda yashayapmiz. Afsuski, bunday erkinlikni hamma ham to‘g‘ri qabul qilavermaydi, o‘z faoliyatini ezgu ishlarga safarbar etavermaydi. Tabiiyki, bu jarayonda insoniyatning azaliy dushmani bo‘lgan nafs ofati bashariyat yo‘liga har qachongidan-da ko‘proq g‘ov bo‘ladi.  Ana shunday murakkab bir sharoitda muhtaram Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev ta’kidlaganlaridek, “Jaholatga qarshi – ma’rifat” quroli sifatida xizmat qiluvchi, ajdodlarimizdan bizgacha yetib kelgan boy ma’naviy meros o‘ziga xos najot qal’asi, himoya qo‘rg‘oni vazifasini o‘taydi.
Ilmsiz aslo taraqqiyotga erishilmaydi, jaholat esa hech qachon insonni  saodatmand etmaydi. Bugungi davraga yig‘ilganlar ana shu  fikrni olg‘a surishdi.  Dunyo miqyosida ko‘plab shafqatsizliklar sodir etilayotgan, din niqobi ostida buzg‘unchiliklar avj olayotgan bir davrda yashayapmiz. Ayonki, dunyodagi barcha yovuzlik, qon to‘kishlar, buzg‘unchiliklar nafsiga asir bo‘lganlarning jirkanch ishidir. Suhbat avvalida talaba yoshlar uchun qo‘yib berilgan videolavhada ham ana shu jirkanchlikning qurbonlari haqida so‘z bordi. Lavhada aks etgan sahnalar har bir tomoshabin qalbini chuqur larzaga solgani shubhasiz. Tadbirda shuningdek dinni niqob qilib yoshlarni aldov yo‘li bilan oxiri yo‘q tubsiz jarga qulatguchi bunday kimsalarning to‘riga tushmaslik, hushyor bo‘lish, oltinga teng vaqtni behudaga o‘tkazmaslik uchun ham ilmga mehr qo‘yish lozimligi ta’kidlandi.
Har qanday kasallikning oldini olish uchun avvalo kishi organizmida unga qarshi kurashuvchi immunitet hosil qilinishi zarur. Jizzax davlat pedagogika universiteti talaba yoshlari ishtirokida bo‘lib o‘tgan tadbir ham yoshlarda ona Vatanimizga bo‘lgan muhabbat, ota-bobolarimiz kabi o‘z tariximizga, dinimizga sadoqat tuyg‘ularini shakllantirish, ular ongida va qalbida mafkuraviy, ma’naviy immunitetni kuchaytirish maqsadida tashkil etildi.  Unda so‘zga chiqqan mahaliy hokimiyat, diniy idoarlar hamda huquq tartibot idoralari vakillari Komil insonni, sog‘lom avlodni tarbiyalash uchun g‘oyaviy bo‘shliqqa yo‘l qo‘ymaslik, bo‘shliq o‘rnini vayronkor va buzg‘uncha yot g‘oyalar egallashini oldini olish uchun esa faqat o‘qish, ilm o‘rganish joizligini asosli tarzda tushuntirdilar.

Let’s oppose ignorance with enlightenment…
This is the name of the event held at the JSPU. We are living in a moment of renewal, freedom of thought and free creativity, and we have more opportunities than ever to realize our abilities and talents.Unfortunately, not everyone accepts such freedom correctly and mobilizes their activities for good deeds. Naturally, in this process, the disaster of the ego, which is the eternal enemy of humanity, becomes a bigger obstacle to the path of humanity than ever before. In such a complex situation, as noted by the President Shavkat Mirziyoyev, the rich spiritual heritage that has reached us from our ancestors  serves as a unique protective shield.
No progress can be achieved without knowledge, and ignorance will never make a person happy. Those gathered for the event put forward this idea. We are living in a period when many atrocities are being committed on a global scale. It is clear that all the evil, bloodsheda and corruption in the world is the abominable work of those who are captive to their lust. The victims of this abomination were also mentioned in the video released for the students at the beginning of the interview. There is no doubt that the scenes shown in the film deeply influenced the hearts of every viewer. At the event, it was also emphasized that it is necessary not to fall into the trap of such people who use religion as a mask and  deception. It is also pointed out that the youth shoub be vigilant and love science in order not to waste precious time equal.
In order to prevent any disease, first of all, it is necessary to create an immune system that fights against it in the human body. The event, which took place with the participation of students of Jizzakh State Pedagogical University, was aimed at forming the feeeling of love for our motherland, loyalty to our history and religion among young people like our ancestors. The other puposes of the event were strengthening ideological and spiritual immunity in the minds and hearts. The representatives of the local government, religious authorities and law enforcement agencies who spoke at the meeting said that in order to educate a perfect person and a healthy generation, there should be no ideological gap. In order to prevent the acquisition of ideas, they explained in a reasonable way that only reading and learning is permissible.