Hamma uyg‘ondimi badantarbiyani boshlaymiz.
Jamiyatimizda sog‘lom turmush tarzini qaror toptirish davlat siyosati darajasiga ko‘tarilib, ayni vaqtda, mamlakatimizda jismoniy jihatdan yetuk, sog‘lom avlodni tarbiyalash borasidagi tub islohotlar bosqichma-bosqich amalga oshirib kelinmoqda. Kuni kecha davlat rahbari Shavkat Mirziyoyev sport masalalari yuzasidan o‘tkazilgan videoselektorida ana shu masalaga alohida urg‘u berdi.Kishini sog‘ligiga shikast yetkazuvchi narsa uzoq vaqt jismoniy harakat qilmaslikdir. Muntazam ravishda sport bilan shug‘ullangan jismoniy chiniqqanlar sog‘lom va yosh ko‘rinishi bilan boshqalardan ajralib turadi. Ertalabki badantarbiya esa faqat foyda keltiradi.
Har kuni bajarish imkoni bo‘lgan 15-20 daqiqalik ertalabki badantarbiya mashg‘ulotlari, sog‘liqni mustahkamlashga xizmat qiladi. Bugun tongda Jizzax davlat pedagogika universiteti 1-sonli talabalar turar joyida 200 ga yaqin talabalar, pedagog-tarbiyachilar, professor-o‘qituvchilar universitet rektori boshchiligida kunni ertalabki badantarbiya bilan qarshi olishdi.
Ular badantarbiyani “oddiydan — murakkabga” tamoyili asosida pog‘onama-pog‘ona davom ettirishdi. Yengil mashqlar bilan boshlangan jismoniy chiniqtirish piyoda yurish va yugurish bilan davom etdi.

We will turn the idea of ​​”Healthy people – healthy nation” into a nationwide movement.
Promoting a healthy lifestyle in our society has risen to the level of state policy, and at the same time, fundamental reforms are being gradually implemented in our country to raise a physically mature, healthy generation. Yesterday, Head of State Shavkat Mirziyoyev paid special attention to this issue in his video conference on sports issues. The only thing that harms a person’s health is prolonged physical inactivity. Physically fit people who regularly engage in sports stand out from others with their healthy and youthful appearance. Morning physical education only brings benefits.
Morning physical education classes lasting 15-20 minutes, which can be done every day, serve to strengthen health. This morning, about 200 students, educators, professors and teachers, led by the rector of the university, began the day with morning physical education at the student dormitory No. 1 of Jizzakh State Pedagogical University.
They continued their physical education step by step, based on the principle of “from simple to complex.” The physical training, which began with light exercises, continued with walking and running.