Hamma uyg‘ondimi badantarbiyani boshlaymiz.
Jamiyatimizda sog‘lom turmush tarzini qaror toptirish davlat siyosati darajasiga ko‘tarilib, ayni vaqtda, mamlakatimizda jismoniy jihatdan yetuk, sog‘lom avlodni tarbiyalash borasidagi tub islohotlar bosqichma-bosqich amalga oshirib kelinmoqda. Kuni kecha davlat rahbari Shavkat Mirziyoyev sport masalalari yuzasidan o‘tkazilgan videoselektorida ana shu masalaga alohida urg‘u berdi.Kishini sog‘ligiga shikast yetkazuvchi narsa uzoq vaqt jismoniy harakat qilmaslikdir. Muntazam ravishda sport bilan shug‘ullangan jismoniy chiniqqanlar sog‘lom va yosh ko‘rinishi bilan boshqalardan ajralib turadi. Ertalabki badantarbiya esa faqat foyda keltiradi.
Har kuni bajarish imkoni bo‘lgan 15-20 daqiqalik ertalabki badantarbiya mashg‘ulotlari, sog‘liqni mustahkamlashga xizmat qiladi. Bugun tongda Jizzax davlat pedagogika universiteti 1-sonli talabalar turar joyida 200 ga yaqin talabalar, pedagog-tarbiyachilar, professor-o‘qituvchilar universitet rektori boshchiligida kunni ertalabki badantarbiya bilan qarshi olishdi.
Ular badantarbiyani “oddiydan — murakkabga” tamoyili asosida pog‘onama-pog‘ona davom ettirishdi. Yengil mashqlar bilan boshlangan jismoniy chiniqtirish piyoda yurish va yugurish bilan davom etdi.

Все проснулись? Тогда начинаем утреннюю гимнастику
Утверждение здорового образа жизни в нашем обществе поднято на уровень государственной политики, и в то же время в нашей стране поэтапно осуществляются коренные реформы по воспитанию физически развитого, здорового поколения. Накануне глава государства Шавкат Мирзиёев на видеоселекторном совещании по вопросам спорта особо подчеркнул важность этого вопроса. Наибольший вред здоровью человека наносит длительное отсутствие физической активности. Люди, регулярно занимающиеся спортом и физически закаленные, выделяются среди других здоровым и молодым внешним видом. Утренняя зарядка приносит исключительно пользу.
Утренняя гимнастика продолжительностью 15-20 минут, которую можно выполнять ежедневно, способствует укреплению здоровья. Сегодня утром в студенческом общежитии №1 Джизакского государственного педагогического университета около 200 студентов, педагогов-воспитателей, профессоров-преподавателей под руководством ректора университета встретили день утренней гимнастикой.
Они продолжали заниматься физкультурой шаг за шагом, по принципу «от простого к сложному». Физическая подготовка, начавшаяся с легких упражнений, продолжилась ходьбой и бегом.