Fizika kafedrasida korrupsiyaga qarshi kurashish va odob-axloq me’yorlariga rioya etish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi.
Unda “Pedagog maqomi to‘g‘risida”gi qonun, universitetning ichki mehnat tartib-qoidalari hamda Odob-axloq kodeksi talablariga amal qilish darajasi muhokama qilindi.
Yig‘ilish davomida korrupsiya va manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish, ularning kelib chiqish omillari hamda huquqiy oqibatlari yuzasidan tushuntirishlar berildi.
Shuningdek, vazirlikning korrupsiyaga qarshi siyosatida belgilangan murosasizlik tamoyili asosida har qanday noqonuniy manfaat orttirish, xizmat mavqeini suiiste’mol qilish holatlari qat’iyan man etilishi alohida ta’kidlandi.
Barcha professor-o‘qituvchilarga pedagogik faoliyatda xolislik, beg‘arazlik va yuksak axloqiy me’yorlarga rioya etish zarurligi eslatildi. Shu bilan birga, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha masofaviy o‘quv kurslarini tamomlab, tegishli sertifikatlarni olish zarurligi belgilab berildi.

На кафедре физики состоялось совещание, посвященное вопросам борьбы с коррупцией и соблюдения этических норм.
На нем обсуждался уровень соблюдения требований Закона «О статусе педагога», правил внутреннего трудового распорядка и Кодекса этики университета.
В ходе совещания были даны разъяснения по вопросам предотвращения коррупции и конфликта интересов, факторов их возникновения и правовых последствий.
Также было особо подчеркнуто, что на основе принципа нетерпимости, установленного в антикоррупционной политике министерства, строго запрещены любые случаи получения незаконной выгоды и злоупотребления служебным положением.
Всем профессорам и преподавателям напомнили о необходимости соблюдения объективности, беспристрастности и высоких этических норм в педагогической деятельности. Вместе с тем определена необходимость завершения дистанционных учебных курсов по противодействию коррупции и получения соответствующих сертификатов.