Egallab bo‘lmaydigan bilim, o‘zlashtirish mumkin bo‘lmagan ko‘nikmaning o‘zi yo‘q
Aziz bitiruvchilar, qadrli o‘g‘il-qizlar! Mana, hayotingizdagi eng hayajonli va unutilmas kun ham yetib keldi — siz maktabni tark etyapsiz. Sizlarni hayot ostonasidagi muhim qadamingiz – mustaqil bosqichga o‘tayotganingiz bilan chin qalbimdan tabriklayman!
Ayni damda Sizni katta marralar, chegarasiz imkoniyatlar va ertasi bor sinovlar kutmoqda. Albatta, barchangiz hayotda yutuqlarga erishishda ilm olishingizga, sabr bilan mehnat qilishingizga to‘g‘ri keladi.
Quvonarlisi, bugun yurtimizda yoshlarning bilim olishi, kasb-hunar egallashi uchun yetarli sharoit va imkoniyatlar yaratilgan. Shunday ekan, kelajakda o‘z sohangizning yetuk mutaxassisi bo‘lishingizga aminman. Ishoning, egallab bo‘lmaydigan bilim, o‘zlashtirish mumkin bo‘lmagan ko‘nikmaning o‘zi yo‘q. Kelajakka ishonch bilan boqing! Orzularingiz yo‘lida izlaning, mashaqqatli yo‘l faqatgina omad sari boshlashini aslo unutmang.
Muhtaram Prezidentimiz tomonidan yoshlarga oid davlat siyosatida tub burilishlar bo‘lmoqda. Chindan ham mamlakatimiz yoshlari hayotida katta o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda. Albatta, bu muvaffaqiyat yetuklik sari boshlangan katta yo‘l oldidagi ilk muvaffaqiyat, ilk marradir!
Sizga dilimdagi eng ezgu tilaklarimni izhor etmoqchiman. Yagona O‘zbekistonimiz kelajagi Siz yoshlarga bog‘liq ekanligini aslo unutmang! O‘qishdan, izlanishdan, olg‘a harakat qilishdan aslo to‘xtamang. Mehnatsevarlik, shijoat, izlanuvchanlik, kreativlik kabi sifatlarini o‘zingizda shakllantiring. Oliy ta’lim muassasalarini tamomlab, bilimlaringizni amaliyotda mustahkamlayotgan paytingizda ham har kuni vaqt topib, yangilik o‘rganishni o‘z odatingizga aylantiring. Oldingizga katta maqsad qo‘ying va albatta ushbu maqsadingizga intiling!
Fursatdan foydalanib, barcha bitiruvchilarga mustahkam sog‘lik, kuch-quvvat, shijoat va ulkan muvaffaqiyatlar tilayman. Doim yuzingiz yorug‘, kelajagingiz porloq bo‘lsin!

Нет знаний, которые нельзя было бы приобрести, нет навыков, которые нельзя было бы освоить
Дорогие выпускники, уважаемые мальчики и девочки! Вот и настал самый волнительный и незабываемый день в вашей жизни – вы покидааете школу. От всей души поздравляю вас с важным шагом на пороге жизни – переходом на самостоятельный этап!
В этот момент вас ждут великие вехи, безграничные возможности и испытания. Конечно, вам всем придется учиться и терпеливо работать, чтобы добиться успеха в жизни.
Отрадно, что сегодня в нашей стране созданы достаточные условия и возможности для того, чтобы молодежь могла учиться и приобретать профессию. Раз так, я уверен, что в будущем вы станете полноценным специалистом в своей отрасли. Поверьте, нет знаний, которые нельзя было бы приобрести, нет навыков, которыми нельзя было бы овладеть. Смотрите в будущее с уверенностью! Следуйте за своей мечтой, и не забывайте, что трудный путь ведет только к успеху.
Со стороны нашего уважаемого Президента радикальные изменения происходят в государственной политике в отношении молодежи. Действительно, в жизни молодежи нашей страны происходят большие изменения. Конечно, этот успех — это первый успех, первая цель на большом пути к зрелости!
Я хочу выразить вам свои добрые пожелания. Никогда не забывайте, что будущее нашего единого Узбекистана зависит от вас, молодых людей! Никогда не прекращайте учиться, искать и двигаться вперед. Формируйте в себе такие качества, как трудолюбие, бесстрашие, любознательность, креативность. Даже когда вы окончите высшее учебное заведение и закрепляете свои знания на практике возьмите за привычку каждый день находить время и узнавать что-то новое. Поставьте перед собой большую цель и обязательно идите к данной цели!
Пользуясь случаем, хочу пожелать всем выпускникам крепкого здоровья, сил, мужества и больших успехов. Пусть всегда оправдывайте доверие, а будущее будет светлым!