Xonto‘rayev Nodir Azim o‘g‘li
• fundamental, ilmiy-amaliy tadqiqotlar va boshqa nazariy, tajriba-konstruktorlik ishlarini, jumladan, oliy pedagogik ta’lim muammolari bo’yicha bajariladigan ilmiy-uslubiy ishlarni tashkil qilish va olib borish;
• ilmiy-pedagogik hodimlarni tayyorlash, ularning malakasini oshirish va qayta tayyorlovdan o’tkazish rejalarini ishlab chiqish va rejaning bajarilishini ta’minlash;
• doktorlik dissertatsiyalari va xo’jalik shartnomalari mavzularining ilmiy-texnologik muammolar yagona bazasidagi muammolarga yo’naltirilganligini nazorat qilish;
• Yuqori malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlash ahvoli, tayanch doktorantlar, yosh olimlar va mustaqil izlanuvchilar bilan ishlash.
Ilmiy tadqiqot va ilmiy–pedagogik kadrlar tayyorlash bo’limi universitetda quyidagilarni muvofiqlashtirish va tashkillashtirish faoliyati bilan shug’ullanadi:
• O’zbekiston Respublikasi Prezidentining «Oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlash va attestatsiyadan o’tkazish tizimini yanada takomillashtirish to’g’risida»gi 2012 yil 24 iyuldagi PF-4456-son Farmoni, Vazirlar Mahkamasining «Oliy o’quv yurtidan keyingi ta’lim hamda oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlarni attestatsiyadan o’tkazish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida»gi 2012 yil 28 dekabr 365-son Qarori, Vazirlar Mahkamasining 2012 yil 29 dekabrdagi «Respublika oliy ta’lim muassasalari reytingini baholash tizimini joriy etish to’g’risida»gi 371-sonli Qarorlarining fakultet va kafedralarda ijrosini ta’minlanishini muvofiqlashtirish;
• Universitetda yuqori malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlash ishlari, bajarilayotgan fundamental, amaliy, innovatsion dasturlar loyihalari, xo’jalik shartnomalari asosida olib borilayotgan ilmiy-tadqiqotlar monitoringi samarasini oshirish hamda ko’lamini kengaytirish, yoshlarni ilmiy-ijodiy faoliyatga jalb qilish tizimini yanada mustahkamlash;
• Fanni ta’lim va ishlab chiqarish bilan integratsiyasini (olingan natijalarni ishlab chiqarishga joriy etish) tashkillashtirish, Ilmiy-tadqiqot ishlarining samaradorligi. Tadqiqot natijalarining amaliyotga joriy qilinishi, ularning sifati va samarasi monitoringini olib borish;
• Doktorlik dissertatsiyalari va xo’jalik shartnomalari mavzularining ilmiy-texnologik muammolar yagona bazasidagi muammolarga yo’naltirilganligini nazorat qilish;
• Yuqori malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlash ahvoli, katta ilmiy xodim-izlanuvchi va mustaqil izlanuvchilar bilan ishlash;
• Ilmiy maktablar yaratilganligi. Ilmiy ish bilan muntazam ravishda shug’ullanadigan ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlaydigan professor-o’qituvchilar bilan ishlash;

Xonto‘rayev Nodir Azim o‘g‘li
- организация и проведение фундаментальных, научно-практических исследований и других теоретических, экспериментально-конструкторских работ, включая научно-методические исследования по проблемам высшего педагогического образования;
- разработка планов подготовки, повышения квалификации и переподготовки научно-педагогических кадров и обеспечение их выполнения;
- контроль за направленностью тем докторских диссертаций и хоздоговорных работ на решение проблем единой базы научно-технических задач;
- состояние подготовки высококвалифицированных научных и научно-педагогических кадров, работа с соискателями степени доктора наук, молодыми учёными и независимыми исследователями.
Отдел научных исследований и подготовки научно-педагогических кадров координирует и организует в университете следующие виды деятельности:
- Указ Президента Республики Узбекистан № ПП-4456 от 24 июля 2012 года «О дальнейшем совершенствовании системы подготовки и аттестации высококвалифицированных и научно-педагогических кадров», постановление Кабинета Министров № 365 от 28 декабря 2012 года «О мерах по совершенствованию системы аттестации образования и высококвалифицированных научных и научно-педагогических кадров», постановление Кабинета Министров № 371 от 29 декабря 2012 года «О введении рейтинговой системы оценки в факультетах и кафедрах высших образовательных учреждений Республики»;
- Подготовка высококвалифицированных научных и научно-педагогических кадров в университете, реализация фундаментальных, практических, инновационных программных проектов, повышение эффективности и масштабов мониторинга научных исследований, проводимых на основе хоздоговоров, дальнейшее укрепление системы привлечения молодёжи к научной и творческой деятельности;
- Организация интеграции науки с образованием и производством (внедрение полученных результатов в производство), повышение эффективности научно-исследовательских работ. Внедрение результатов исследований в практику, контроль их качества и эффективности;
- Контроль за направленностью тем докторских диссертаций и хоздоговорных работ на решение проблем единой базы научно-технических задач;
- Состояние подготовки высококвалифицированных научных и научно-педагогических кадров, работа с старшими научными сотрудниками и независимыми исследователями;
- Создание научных школ. Работа с профессорами и преподавателями, которые готовят научно-педагогические кадры и регулярно занимаются научной деятельностью;
- Результаты опубликованных научных работ: мониторинг выполнения учебников, научных статей, монографий, лицензий, патентов и авторских свидетельств;