Jumanov Otabek Xoshim o‘g‘li
• O’rnatilgan tartibda o’qituvchi-professorlar, doktorantlar, talabalar hamda tegishli tashkilot mutaxassislarini budjet va budjetdan tashqari manbalar tomonidan moliyalashtiriladigan ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirishga hamda buyurtmachi universitet tomonidan taqdim qilinadigan xizmatlarga jalb qilish;
• Universitetning intellektual mulk obektlarini qonuniy ximoya qilish, shu bilan birga yangi loyiha ob’ektlarini ro’yxatdan o’tkazish hamda patentlashtirishga hujjat topshirish va rasmiylashtirish;
• Intellektual mulk ob’ekt avtorlari bilan tuzishga shartnoma talablari asosida xulosasini tayyorlash va uning amalga oshirishni nazorat qilish;
• Ilmiy tadqiqot faoliyati (ITF) natijalari, universitetda mavjud ishlanmalar bazasini shakllantirish, saqlash va olib borish, intellektual faoliyat natijalarini tekshirish, tahlil qilib borish;
• Innovatsion loyihalar va ilmiy tadqiqot faoliyati ITF natijalarining innovatsion, ilmiy-metodik hamda ilmiy-texnologik potensiallarini tekshirish, tahlil qilish va baholash;
• Raqobatbardosh ilmiy-texnik mahsulotlarni rivojlantirish va universitetning ilmiy xodimlarini qo’llab-quvvatlash, shu bilan birga intellektual faoliyatning natijalaridan amaliy foydalanish maqsadida xo’jalik obektlari bilan ta’minlash;
• Innovatsion loyihalarga biznes-rejalarini tayyorlash, raqobatdosh xavf va ustunliklarni baholash, IFT natijalarini qonuniy himoya qilishni ta’minlash va bo’lajak investorlarni izlash;
• Universitet o’rtasida intellektual mulk masalasiga tegishli tuzilgan xalqaro ilmiy-texnik hamkorlik, o’zaro faoliyat, tajriba almashish, ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish va boshqa shartnomalar bandlarini tayyorlash va nazorat qilish;
• Universitetning intellektual mulk obektlaridan noto’g’ri foydalanish holatlarini aniqlash va belgilangan tartibni bajarmasligi hamda yetkazilgan zararni qoplashga qaratilgan chora-tadbirlar taklifini rahbariyatga yetkazish;
• Universitetning intellektual mulk obektlaridan foydalanish va himoya qilish masalalari bilan bog’liq hujjatlarni tayyorlash.

Jumanov Otabek Xoshim o‘g‘li
• Привлечение преподавателей-профессоров, докторантов, студентов и специалистов соответствующих организаций к выполнению научно-исследовательских работ, финансируемых за счет бюджетных и внебюджетных источников, а также к услугам, предоставляемым заказчиком университета, в установленном порядке;
• Обеспечение правовой защиты объектов интеллектуальной собственности университета, а также регистрация и патентование новых проектных объектов путем подачи и оформления соответствующих документов;
• Подготовка заключений на основе требований контрактов с авторами объектов интеллектуальной собственности и контроль их выполнения;
• Формирование, ведение и управление базой данных результатов научно-исследовательской деятельности (НИР) университета, проверка и анализ результатов интеллектуальной деятельности;
• Проверка, анализ и оценка инновационного, научно-методического и технологического потенциала инновационных проектов и результатов НИР;
• Содействие развитию конкурентоспособной научно-технической продукции и поддержка научных сотрудников университета, а также обеспечение хозяйствующих субъектов результатами интеллектуальной деятельности для практического использования;
• Подготовка бизнес-планов для инновационных проектов, оценка конкурентных рисков и преимуществ, обеспечение правовой защиты результатов НИР и поиск потенциальных инвесторов;
• Подготовка и контроль пунктов международного научно-технического сотрудничества, взаимной деятельности, обмена опытом, выполнения научно-исследовательских работ и других договорных обязательств, связанных с вопросами интеллектуальной собственности университета;
• Выявление случаев неправомерного использования объектов интеллектуальной собственности университета, сообщение руководству о нарушениях установленного порядка и предложение мер по возмещению ущерба;
• Подготовка документов, связанных с использованием и защитой объектов интеллектуальной собственности университета.