Jumanov Otabek Xoshim o‘g‘li
• O’rnatilgan tartibda o’qituvchi-professorlar, doktorantlar, talabalar hamda tegishli tashkilot mutaxassislarini budjet va budjetdan tashqari manbalar tomonidan moliyalashtiriladigan ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirishga hamda buyurtmachi universitet tomonidan taqdim qilinadigan xizmatlarga jalb qilish;
• Universitetning intellektual mulk obektlarini qonuniy ximoya qilish, shu bilan birga yangi loyiha ob’ektlarini ro’yxatdan o’tkazish hamda patentlashtirishga hujjat topshirish va rasmiylashtirish;
• Intellektual mulk ob’ekt avtorlari bilan tuzishga shartnoma talablari asosida xulosasini tayyorlash va uning amalga oshirishni nazorat qilish;
• Ilmiy tadqiqot faoliyati (ITF) natijalari, universitetda mavjud ishlanmalar bazasini shakllantirish, saqlash va olib borish, intellektual faoliyat natijalarini tekshirish, tahlil qilib borish;
• Innovatsion loyihalar va ilmiy tadqiqot faoliyati ITF natijalarining innovatsion, ilmiy-metodik hamda ilmiy-texnologik potensiallarini tekshirish, tahlil qilish va baholash;
• Raqobatbardosh ilmiy-texnik mahsulotlarni rivojlantirish va universitetning ilmiy xodimlarini qo’llab-quvvatlash, shu bilan birga intellektual faoliyatning natijalaridan amaliy foydalanish maqsadida xo’jalik obektlari bilan ta’minlash;
• Innovatsion loyihalarga biznes-rejalarini tayyorlash, raqobatdosh xavf va ustunliklarni baholash, IFT natijalarini qonuniy himoya qilishni ta’minlash va bo’lajak investorlarni izlash;
• Universitet o’rtasida intellektual mulk masalasiga tegishli tuzilgan xalqaro ilmiy-texnik hamkorlik, o’zaro faoliyat, tajriba almashish, ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish va boshqa shartnomalar bandlarini tayyorlash va nazorat qilish;
• Universitetning intellektual mulk obektlaridan noto’g’ri foydalanish holatlarini aniqlash va belgilangan tartibni bajarmasligi hamda yetkazilgan zararni qoplashga qaratilgan chora-tadbirlar taklifini rahbariyatga yetkazish;
• Universitetning intellektual mulk obektlaridan foydalanish va himoya qilish masalalari bilan bog’liq hujjatlarni tayyorlash.

Jumanov Otabek Xoshim o‘g‘li
• Engaging professors, doctoral students, students, and relevant organization specialists in the implementation of research and development projects funded by budgetary and non-budgetary sources, as well as services provided by the client university, in accordance with established procedures;
• Ensuring legal protection of the university’s intellectual property objects, as well as registering and patenting new project objects by submitting and processing relevant documents;
• Preparing conclusions based on contract requirements with the authors of intellectual property objects and overseeing their implementation;
• Forming, maintaining, and managing a database of the university’s research activities (R&D) results, verifying and analyzing the outcomes of intellectual activities;
• Reviewing, analyzing, and evaluating the innovative, scientific-methodological, and technological potential of innovative projects and R&D results;
• Promoting the development of competitive scientific and technical products and supporting the university’s researchers, as well as providing economic entities with the results of intellectual activities for practical use;
• Preparing business plans for innovative projects, assessing competitive risks and advantages, ensuring legal protection of R&D results, and seeking potential investors;
• Preparing and monitoring the terms of international scientific and technical cooperation agreements, mutual activities, experience exchange, and implementation of research projects related to intellectual property issues between the university and other entities;
• Identifying cases of improper use of the university’s intellectual property objects, reporting violations of established procedures to the management, and proposing measures to address damages;
• Preparing documents related to the use and protection of the university’s intellectual property objects.