Bugun Jizzax davlat pedagogika universitetida Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor A. Jabbarova tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va nomli davlat stipendiyalariga talabgor talabalar bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuv davomida talabgorlarning ilmiy va ijodiy faoliyati, stipendiya tanlovlariga tayyorgarlik jarayonlari hamda belgilangan talablar yuzasidan fikr-mulohazalar almashildi.
Shuningdek, bugundan boshlab talabgor talabalar uchun Informatika va axborot texnologiyalari fanidan test sinovlari tashkil etilib, belgilangan tartibda o‘tkazilmoqda.

Today, at Jizzakh State Pedagogical University, a meeting was held by the Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovation, A. Jabbarova, with students applying for the President and named state scholarships of the Republic of Uzbekistan.
During the meeting, the applicants’ scientific and creative activities, the processes of preparing for scholarship competitions, and the established requirements were discussed, with an exchange of feedback.
Additionally, starting today, test examinations in Informatics and Information Technology have been organized for the applicants and are being conducted in accordance with established procedures.
These processes serve to further enhance the knowledge and potential of students and to prepare them properly for state scholarship competitions.