Bugun yurtimizdagi 16 ta shahar “Bir vatanda, bir vaqtda, bir masofaga, bir maqsadda – birga yuguramiz!” umumiy yagona shiori ostida birlashdi.
25-iyun kuni respublikaning 16 ta shahrida Yoshlar kuni munosabati bilan Yangi nafas xalqaro ommaviy yugurish musobaqasi va Vatan qalqoni harbiy-vatanparvarlik ommaviy yugurish musobaqasi bo‘lib o‘tdi.
Yangi nafas xalqaro ommaviy yugurish musobaqasida Xalqaro Olimpiya kunini (Olympic Day) nishonlash munosabati bilan bir milyaga teng ramziy masofaga ommaviy yugurishlar  ham tashkil etildi. Jizzaxda bo‘lib o‘tgan marafonda yuguruvchilar 3 km masofada musobaqalashishishdi. Respublikaning 16 ta shahri “Bir vatanda, bir vaqtda, bir masofaga, bir maqsadda – birga yuguramiz!” umumiy yagona shiori ostida birlashdi
Sport tadbiri Ishtirokchilari  uchun start ertalab soat 6:00 da berildi. 2000 ga yaqin yoshlarni qamrab olgan tadbirda Jizzax davlat pedagogika universitetining talaba yoshlari ham ishtirok etishdi. Quvonarlisi musobaqada universitetning Jismoniy madaniyat fakulteti 1-bosqich talabasi Abduqayumov Shahobiddin Olimjon o‘g‘li faxrli 2-o‘rinni qo‘lga kiritdi.

Today, 16 cities of our country united under a common slogan “In the same country, at the same time, for the same distance, with the same goal – we run together!” united under a common slogan
On June 25, 16 cities of the republic held the New Breath international public running competition and the national shield military-patriotic public running competition on the occasion of Youth Day.
In connection with the celebration of the International Olympic Day (Olympic Day), public runs of a symbolic distance of one mile were also organized at the New Breath international public running competition. At the marathon held in Jizzakh, runners competed at a distance of 3 km. 16 cities of the republic united under a common slogan “Let’s run together in the same homeland, at the same time, for the same distance, with the same goal!”
The start for the participants of the sports event was given at 6:00 in the morning. Students of Jizzakh State Pedagogical University also took part in the event, which included about 2000 young people. Abduqayumov Shahobiddin Olimjon, a student of the 1st stage of the University’s Faculty of Physical Culture, won the second place in the exciting competition.