“BIR ZIYoLI – BIR MAHALLAGA MA’NAVIY HOMIY” TAMOYILI ASOSIDA MAHALLALARDA TARG‘IBOT TADBIRLARI OLIB BORILMOQDA
Jizzax viloyatida  “Bir ziyoli – bir mahallaga ma’naviy homiy” tamoyili asosida tadbirlar tashkil etish maqsadida  professor-o‘qituvchi va taniqli ziyolilar biriktirilib ular ishtirokida turli tadbirlar olib borilayotgani bugun mahallada yashayotgan ko‘plab yurtdoshlarimiz tomonidan e’tirof etilayotgani bor gap. Xususan, Jizzax davlat pedagogika instituti nafaqat Jizzax shahridagi, balki chekka tumanlardagi mahallalarda  ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarni o‘tkazib kelishmoqda. Institutning Sirtqi bo‘limi shaxrimizdagi  “Kimyogar” MFY ga  ma’naviy homiy etib belgilangan. Sirtqi bo‘limning professor-o‘qituvchilari tomonidan mahalla bilan hamkorlikda bajarilishi lozim bo‘lgan vazifalar bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi, yo‘l xaritasi tuzildi.
Joriy yil 30 aprel sanasida Sirtqi bo‘lim dekani A’zam Avazov  boshchiligidagi professor-o‘qituvchilar va iqtidorli talabalardan iborat jamoa mahalladagi  “Mehribonlik uyi” ga  tashrif buyurib bolajonlar ishtirokida adabiy-badiiy tadbirlarni tashkil qilishdi. “Mehribonlik uyida” kompyuter, qo‘l mehnati, hamda tasviriy sa’nat to‘garagi a’zolariga mahorat darslari tashkil etildi. Shuningdek sportning futbol, basketbol turlari bo‘yia musobaqlar ham o‘tkazildi. Tadbirlarda faol ishtirok etgan tarbiyalanuvchilarga fakultet faxriy yorliqlari hamda kitoblar taqdim qilindi. Shu kuni institutda faoliyat olib borayotgan psixologlar bolalar bilan yaqindan tanishish, ularining ichki ruhiyatini o‘rganish maqsadida turli psixologik testlar va suhbatlar o‘tkazishdi. Talabalar tomonidan tayyorlangan konsert dasturida bolajonlar dildan yayrashdi desak xato qilmagan bo‘lamiz.

PROMOTIONAL EVENTS ARE BEING CARRIED OUT IN THE NEIGHBORHOODS ON THE BASIS OF THE PRINCIPLE “ONE EDUCATED PERSON IS A SPIRITUAL PASTOR OF ONE NEIGHBORHOOD”
In Jizzakh region, professors and prominent educated people joined together to organize events based on the principle of “One educated person is a spiritual pastor of one neighborhood”, and it is recognized by many compatriots living in the neighborhood today. In particular, the Jizzakh State Pedagogical university has been holding spiritual and educational events not only in the city of Jizzakh, but also in the neighborhoods of remote districts. The External Department of the university has been designated as the moral sponsor of the “Kimyogar” MFY in our city. The professors and teachers of the external department prepared a plan of measures and a road map for the tasks to be performed in cooperation with the neighborhood.
On April 30 of this year, a team of professors, teachers and talented students headed by the dean of the external department Azam Avazov visited the “House of orphanage” in the neighborhood and organized literary and artistic events with the participation of children. Master classes were organized for the members of the computer, manual labor, and visual art clubs at the “House of orphanage”. Also, football and basketball sports competitions were held. Honorary certificates of the faculty and books were presented to the children who actively participated in the events. On this day, psychologists working at the university conducted various psychological tests and interviews in order to get to know the children closely and study their inner psyche. It would not be wrong to say that the children had a great time at the concert program prepared by the students.