Aziz yurtdoshlar, hurmatli ustozlar va talaba yoshlar!
Barchangizni Sizu bizga qutlug‘ bo‘lgan  O‘zbekiston Respublikasi Davlat Mustaqilligi bayrami bilan samimiy muborakbod etaman!
Yangi O‘zbekiston tarixidagi buyuk va shonli sana–Vatanimiz mustaqilligining o‘ttiz  to‘rt  yillik bayramini xalqimiz katta shodu-xurramlik bilan kutib olmoqda.
Bu yil yurtimizda Vatanimiz Mustaqilligining o‘ttiz to‘rt  yilligi “Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun!” degan shior asosida nishonlanmoqda. Mustaqilligimiz eng ulug‘ ne’mat, eng aziz qadriyat sifatida har bir yurtdoshimizning qalbidan mustahkam o‘rin olgan. Bu yilgi bayram yurtimizda yangi islohotlar, yangilanishlar, yuksalishlar davriga to‘g‘ri kelayotgani bilan ham ahamiyatlidir Qayd etish lozimki, yoshlar, ilm-fan va ta’lim sohasi vakillari mustaqillik bayrami bilan uyg‘un holda yangi o‘quv yilini boshlaydilar. Ushbu ayyom sharofati bilan hosil bo‘lgan bayramona kayfiyat ta’lim jarayonlarini ko‘tarinkilik ruhida boshlashga xizmat qiladi. Bugun barcha ta’lim maskanlarida bilim ixlosmandlarini kutib olish, zamonaviy ilm ziyosidan bahramand qilib borish uchun yetarli shart-sharoitlar yaratilgan.
Bugun biz davlatimiz mustaqilligining 34 yilligini katta quvonch va g‘urur bilan qarshi olmoqdamiz. Mustaqillik yillari mobaynida yurtimiz taraqqiyotida, ayniqsa, ta’lim sohasida ulkan islohotlar amalga oshirildi. Yoshlarimiz uchun eng qulay shart-sharoitlar yaratildi, ta’lim tizimida zamonaviy islohotlar joriy etildi. Pedagogika oliygohlarida yetishib chiqayotgan kadrlar va maktab o‘rtasida uzviy hamkorlik tobora mustahkamlanmoqda. Darsliklar mazmuni va o‘qitish uslublari tubdan takomillashtirilib, yangi maktablar barpo etilmoqda. Eng muhimi, ustoz va murabbiylarning mashaqqatli mehnati munosib rag‘batlantirilmoqda. Davlatimiz rahbarining “Pedagog kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi  73-sonli farmoniga muvofiq, bugungi kunda pedagogika yo‘nalishidagi 13 ta oliy ta’lim muassasalari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tasarrufiga o‘tkazildi. Bu islohotning asosiy maqsadi maktab va oliygoh o‘rtasidagi uzviylikni ta’minlash, ta’lim tizimida mustahkam bog‘liqlikni yo‘lga qo‘yish hamda pedagog kadrlar tayyorlash sifatini yangi bosqichga ko‘tarishdir. Endilikda universitetda tayyorlangan mutaxassislar to‘g‘ridan-to‘g‘ri maktab bilan aloqada va hamfikr bo‘lib, yosh avlod tarbiyasiga munosib hissa qo‘shishi barchamizni quvontiradi.
Qadrli talaba yoshlar!
Yangi 2025–2026 o‘quv yili arafasida “Bog‘ishamol” hududida 600 o‘rinli zamonaviy talabalar turar joyining foydalanishga topshirilgani hamda 2500 nafar talabani sig‘dira oladigan yangi o‘quv binosining tayyor holatga keltirilgani talaba va ustozlarga taqdim etilgan munosib sovg‘adir.
Yurtboshimiz tashabbusi bilan oliy ta’lim tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar, ta’lim sifatini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar, eng avvalo, yoshlar manfaatlariga xizmat qilayotgani barchamizga g‘urur va iftixor bag‘ishlaydi.
Bu yil universitetimizni 4476 nafar talaba muvaffaqiyatli tugatdi. Bu esa o‘z navbatida mehnat bozorida 4476 nafar malakali mutaxassis uchun ish o‘rinlari yaratilishi zarurligini anglatadi. Shuni ta’kidlash joizki, bitiruvchilarimizning bandligini ta’minlash maqsadida muntazam ravishda mehnat yarmarkalari va turli yo‘nalishlardagi hamkorlik tadbirlari tashkil etilmoqda. Bu orqali yoshlarimiz o‘zlariga mos bo‘lgan ish o‘rinlariga ega bo‘lishmoqda. Jumladan, yaqindagina universitetimiz hududida bo‘lib o‘tgan “TalabaExpo – 2025” kasblar ko‘rgazmasi bitiruvchi yoshlarga o‘z g‘oya va tashabbuslarini namoyish etish uchun keng maydon yaratdi. Tadbir “Kelajakka qadam” dasturi doirasida bitiruvchi yoshlarni bandlikka yo‘naltirish va ularning tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni maqsadida tashkil etildi. Jizzax viloyatidagi oliy ta’lim muassasalaridan 1000 dan ziyod bitiruvchi yoshlarning ushbu ko‘rgazmada ishtirok etgani quvonarli.
Hurmatli hamkasblar, aziz talabalar!
Bugun, oldimizda turgan eng ustuvor vazifalardan biri yoshlarni bilimdon, ma’rifatli, vatanparvar va mustaqil fikrlaydigan qilib tarbiyalash, ularning intellektual va ijodiy salohiyatini yuzaga chiqarish, shuningdek, maktab va oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashdan iboratdir.
Bunday keng ko‘lamli islohotlarni amalga oshirish jarayonida ma’lum qiyinchilik va muammolar yuzaga kelishi tabiiy. Biroq, o‘zining 50 yillik tarixida turli sinov va mashaqqatlarni mardona yengib o‘tgan Jizzax davlat pedagogika universiteti jamoasi, fidoyi ustozlar va tajribali pedagoglar  har qanday murakkab vaziyatlarda yechim topishga, ta’lim sifatini yanada yuksaltirishga tayyor va qodirdir.
Mana shunday shukuhli kunlar arafasida farzandlarimiz muvaffaqiyatli, bilimda ilg‘or, xulq-odobda o‘rnak bo‘lib voyaga yetishini niyat qilaylik. Ularning yetuk mutaxassis sifatida shakllanishi, Yangi O‘zbekiston taraqqiyoti va yurtimiz farovonligi yo‘lida munosib hissa qo‘shishi uchun  yordamchi va suyanchig‘i bo‘laylik.
So‘zim yakunida, Siz azizlarga sihat-salomatlik, oilaviy tinchlik va xotirjamlik, tilayman. Yurtimiz tinch, osmonimiz musaffo bo‘lsin!

Дорогие соотечественники, уважаемые преподаватели и студенческая молодежь!
Искренне поздравляю всех вас с благословенным для нас и для вас праздником Государственной независимости Республики Узбекистан!
Наш народ с большим воодушевлением встречает великую и славную дату в истории Нового Узбекистана — тридцать четвертую годовщину независимости нашей Родины.
В этом году в нашей стране тридцать четвертая годовщина независимости Родины отмечается под девизом «Во имя Родины, во имя нации, во имя народа!». Независимость, как величайшее благо и самая дорогая ценность, прочно укоренилась в сердце каждого нашего соотечественника. Знаменательно, что праздник этого года совпадает с периодом новых реформ, обновлений и подъема в нашей стране. Следует отметить, что молодежь, представители науки и образования начинают новый учебный год в гармонии с праздником независимости. Праздничное настроение, созданное благодаря этому торжеству, способствует началу образовательного процесса на воодушевленной ноте. Сегодня во всех учебных заведениях созданы необходимые условия для приема жаждущих знаний и предоставления им возможности пользоваться достижениями современной науки.
Сегодня мы с большой радостью и гордостью встречаем 34-ю годовщину независимости нашего государства. За годы независимости в развитии нашей страны, особенно в сфере образования, были осуществлены масштабные реформы. Для нашей молодежи созданы самые благоприятные условия, внедрены современные преобразования в системе образования. Все более укрепляется тесное сотрудничество между педагогическими вузами и школами. Коренным образом совершенствуются содержание учебников и методы обучения, строятся новые школы. Самое главное, что достойно поощряется самоотверженный труд учителей и наставников. В соответствии с Указом №73 Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки педагогических кадров» 13 высших учебных заведений педагогического профиля переданы в ведение Министерства дошкольного и школьного образования. Основная цель этой реформы — обеспечить преемственность между школой и вузом, наладить прочную связь в системе образования и поднять качество подготовки педагогических кадров на новый уровень. Теперь нас всех радует, что специалисты, подготовленные в университете, находятся в непосредственном контакте со школой и, будучи единомышленниками, вносят достойный вклад в воспитание молодого поколения.
В преддверии нового 2025-2026 учебного года в районе «Богишамол» были сданы в эксплуатацию современное студенческое общежитие на 600 мест и новое учебное здание, вмещающее 2500 студентов, что стало достойным подарком для студентов и преподавателей.
Реформы, осуществляемые в системе высшего образования по инициативе главы нашего государства, меры, направленные на повышение качества образования, служащие прежде всего интересам молодежи, наполняют нас всех гордостью и воодушевлением.
В этом году наш университет успешно окончили 4476 студентов. Это, в свою очередь, означает необходимость создания на рынке труда рабочих мест для 4476 квалифицированных специалистов. Следует отметить, что в целях обеспечения занятости наших выпускников регулярно организуются ярмарки труда и совместные мероприятия по различным направлениям. Благодаря этому наша молодежь получает подходящие для себя рабочие места. В частности, недавно прошедшая на территории нашего университета выставка профессий «TalabaExpo — 2025» предоставила выпускникам широкую площадку для демонстрации своих идей и инициатив. Мероприятие было организовано в рамках программы «Шаг в будущее» с целью содействия трудоустройству выпускников и развития их предпринимательской деятельности. Отрадно, что в выставке приняли участие более 1000 выпускников высших учебных заведений Джизакской области.
Уважаемые коллеги, дорогие студенты!
Сегодня одной из приоритетных задач, стоящих перед нами, является воспитание молодежи образованной, просвещенной, патриотичной и самостоятельно мыслящей, раскрытие ее интеллектуального и творческого потенциала, а также дальнейшее укрепление сотрудничества между школами и высшими учебными заведениями.
Естественно, что в процессе осуществления таких масштабных реформ возникают определенные трудности и проблемы. Однако коллектив Джизакского государственного педагогического университета, преданные своему делу преподаватели и опытные педагоги, мужественно преодолевшие различные испытания и трудности за свою 50-летнюю историю, готов и способен находить решения в любых сложных ситуациях и дальше повышать качество образования.
В преддверии этих славных дней давайте пожелаем, чтобы наши дети росли успешными, передовыми в знаниях и примерными в поведении. Станем их помощниками и опорой в становлении их как высококвалифицированных специалистов, вносящих достойный вклад в развитие Нового Узбекистана и процветание нашей страны.
В заключение желаю вам, дорогие друзья, крепкого здоровья, семейного благополучия и спокойствия. Пусть наша страна будет мирной, а небо чистым!