Seminar davomida talaba-yoshlarga Virtual akademiya elektron platformasining o‘quv imkoniyatlari batafsil tushuntirildi. Shuningdek, korrupsiyaning mazmuni, uning turlari, ushbu holatlar uchun belgi
Tadbirda o‘tgan sessiya jarayonida ayrim talabalar tomonidan akademik insofsizlik, xususan, ko‘chirmachilik holatlari kuzatilgani tanqidiy tahlil qilindi. Bunday xatti-harakatlar, avvalo, talabaning o‘ziga ziyon yetkazishi, o‘z kelajagiga nisbatan mas’uliyatsizlik va o‘ziga xiyonat ekani alohida ta’kidlandi. Shuningdek, talabalarga turli firibgarlik sxemalaridan ogoh bo‘lish, halollik va adolat tamoyillariga qat’iy amal qilish zarurligi uqtirildi.
Seminar-treningda ishtirokchilarga O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Korrupsiyaga oid huquqbuzarliklar haqida xabar bergan yoki korrupsiyaga qarshi kurashishga ko‘maklashgan shaxslarni rag‘batlantirish tartibi to‘g‘risida”gi qarori mazmuni ham tushuntirib o‘tildi.
Bundan tashqari, universitetda korrupsiya va manfaatlar to‘qnashuvi faktlari haqida xabar berish uchun mo‘ljallangan tezkor aloqa kanallari, jumladan, 👉 https://t.me/jdpuantikorrklub/2555 orqali murojaat yo‘llash imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumot berildi.

В ходе семинара студентам были подробно разъяснены образовательные возможности электронной платформы Виртуальной академии. Также были рассмотрены сущность коррупции, ее виды и признаки таких случаев.
В ходе прошедшей сессии был проведен критический анализ случаев академической недобросовестности, в частности, плагиата, наблюдавшихся у некоторых студентов. Было особо подчеркнуто, что такие действия, прежде всего, наносят вред самому студенту, являются проявлением безответственности по отношению к своему будущему и предательством самого себя. Студентам также настоятельно рекомендовали быть бдительными в отношении различных мошеннических схем и строго придерживаться принципов честности и справедливости.
На семинаре-тренинге участникам также было разъяснено содержание постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О порядке поощрения лиц, сообщивших о коррупционных правонарушениях или оказавших содействие в борьбе с коррупцией».
Кроме того, была предоставлена подробная информация о каналах быстрой связи, предназначенных для сообщения о фактах коррупции и конфликта интересов в университете, в том числе о возможности подачи заявлений через 👉 https://t.me/jdpuantikorrklub/2555