30 nafar mentorning mualliflik taqdimot-darslari maxsus komissiya tomonidan baholandi.
O‘tgan galgi uzluksiz kasbiy rivojlanish seminarlari doirasida Ravshan Jo‘rayevich ishtirokida tashkil etilgan 3 kunlik seminarlarda qatnashgan ishtirokchilar orasidan saralab olingan 30 nafar mentor o‘zlarining mualliflik taqdimot-darslarini maxsus tuzilgan komissiyaga namoyish etdilar.
Taqdimot-darslar davomida har bir mentorga o‘z faniga muvofiq mavzu berildi va ular mazkur fan doirasida bitta zamonaviy ta’lim metodidan foydalangan holda dars o‘tishdi. Dars jarayonlari universitet tomonidan tuzilgan maxsus komissiya hamda Ravshan Jo‘rayevich tomonidan bevosita kuzatib borildi va yakunida xolis baholandi.
Darslar belgilangan bosqichlar asosida o‘tkazilib, ularda bajaruvchi o‘qituvchining familiyasi, ismi, qaysi fan o‘qitishi, ilmiy darajasi va pedagogik staji, qo‘llanilgan metod nomi, ajratilgan vaqt, guruhlar bilan ishlash tartibi hamda tarqatma materiallar mazmuniga alohida e’tibor qaratildi.
Taqdimotlar yakunida barcha mentorlarga qo‘yilgan baholar e’lon qilindi. Komissiya xulosasiga ko‘ra, mentorlarning dars o‘tish metodlari, vaqtdan samarali foydalanishi va umumiy yondashuvi ijobiy baholandi. Ta’kidlanganidek, agar mentorlar kelgusida ham shunday mazmunda va metodik jihatdan puxta darslar o‘tishsa, bu ta’lim sifati oshishiga xizmat qiladi.
Seminar yakunida o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor H. Hamzayev ham o‘z fikr-mulohazalarini bildirib, mentorlarga ushbu taqdimot-darslarda qo‘llangan metod va tajribalarni kafedralardagi barcha o‘qituvchilarga yetkazish muhimligini ta’kidladi. Bu, o‘z navbatida, ta’lim sifati va samaradorligini yanada oshirishga xizmat qilishi qayd etildi.

В рамках предыдущих семинаров по непрерывному профессиональному развитию 30 менторов, отобранных из числа участников трехдневных семинаров, организованных при участии Равшана Джураевича, представили свои авторские презентации-уроки специально сформированной комиссии.
В ходе презентаций-уроков каждому ментору была предоставлена тема, соответствующая его предмету, и они провели урок, используя один современный метод обучения в рамках данного предмета. Учебный процесс непосредственно контролировался специальной комиссией, созданной университетом, и Равшаном Джураевичем, и по итогам был объективно оценен.
Занятия проводились на основе установленных этапов, при этом особое внимание уделялось фамилии и имени преподавателя, его специализации, ученой степени и педагогическому стажу, названию применяемого метода, выделенному времени, порядку работы с группами, а также содержанию раздаточных материалов.
По итогам презентаций были объявлены оценки, выставленные всем менторам. Согласно заключению комиссии, методы преподавания, эффективное использование времени и общий подход менторов получили положительную оценку. Было отмечено, что если в будущем менторы продолжат проводить уроки с таким же содержанием и методической подготовкой, это будет способствовать повышению качества образования.
В конце семинара проректор по учебной работе Х. Хамзаев также поделился своими мыслями и подчеркнул важность доведения до всех преподавателей кафедр методов и опыта, использованных на этих презентациях-уроках. Отмечалось, что это, в свою очередь, будет способствовать дальнейшему повышению качества и эффективности образования.