3-dekabr – Xalqaro nogironlar kuni: JDPUda ezgu tashabbus va mehr uyg‘otgan xayriya tadbiri o‘tkazildi.
Jizzax davlat pedagogika universitetining Pedagogika-psixologiya va inklyuziv ta’lim fakulteti, Maxsus pedagogika kafedrasi tashabbusi bilan ezgu maqsadlarga yo‘naltirilgan hayriya tadbiri tashkil etildi. Tadbirni universitetning ma’naviyat-ma’rifat bo‘limi rahbari B. Qo‘shmurodov ochib berdi.
Anjumanning asosiy maqsadi imkoniyati cheklangan bolalarni qo‘llab-quvvatlash, jamiyatda inklyuziv muhitni yanada kengaytirish va ularning ijodiy saloxiyatini rag‘batlantirishdan iborat bo‘ldi. “Bizni mehr birlashtiradi” shiori ostida o‘tgan tadbir ishtirokchilarda chuqur taassurot qoldirdi.
Tadbir doirasida bolalar va yoshlar tomonidan tayyorlangan rang-barang badiiy chiqishlar namoyish etildi:
• JDPU Musiqiy ta’lim yo‘nalishi talabalari ijrosida dilga yaqin qo‘shiqlar yangradi.
• 32-sonli aqli zaif bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internat o‘quvchilari jonli va ko‘tarinki ruhdagi raqslari bilan qatnashdilar.
• 2-sonli zaif eshituvchi bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internat tarbiyalanuvchilari o‘zlarining maxsus tayyorlagan ijodiy chiqishlari bilan yig‘ilganlarga quvonch ulashdilar.
• 5-sonli davlat ko‘p tarmoqli ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta’lim tashkiloti tarbiyalanuvchilarining musiqa sadolariga hamohang raqslari tadbirga alohida fayz bag‘ishladi.
Tadbir yakunida ishtirok etgan bolalar va faol yoshlar uchun taqdirlash marosimi tashkil etildi. Tashkilotchilar ishtirokchilarga ijodiy faollik, sog‘lom muhitda o‘sish, motivatsiya bilan ta’lim olishga intilishni tilab qolishdi.

December 3 – International Day of the Disabilities: A charity event that inspired kindness and compassion was held at JSPU.
A charity event aimed at noble goals was organized on the initiative of the Special Pedagogy Department of the Pedagogy-Psychology and Inclusive Education Faculty of Jizzakh State Pedagogical University. The event was opened by the head of the university’s Spirituality and Enlightenment Department, B. Qo‘shmurodov.
The main objective of the gathering was to support children with disabilities, further expand an inclusive environment in society, and encourage their creative potential. The event, held under the slogan “Love Unites Us,” left a deep impression on the participants.
As part of the event, various artistic performances prepared by children and youth were showcased:
• JSPU Music Education students performed heartfelt songs.
• Pupils from the Specialized Boarding School No. 32 for Intellectually Disabled Children participated with lively and spirited dances.
• Students from Specialized Boarding School No. 2 for Hearing-Impaired Children shared joy with the audience through their specially prepared creative performances.
• The harmonious dances of pupils from the State Multidisciplinary Specialized Preschool Institution No. 5 to musical sounds added a special charm to the event.
At the end of the event, an award ceremony was organized for the participating children and active youth. The organizers wished the participants creative activity, growth in a healthy environment, and the pursuit of learning with motivation.