3-dekabr – Xalqaro nogironlar kuni: JDPUda ezgu tashabbus va mehr uyg‘otgan xayriya tadbiri o‘tkazildi.
Jizzax davlat pedagogika universitetining Pedagogika-psixologiya va inklyuziv ta’lim fakulteti, Maxsus pedagogika kafedrasi tashabbusi bilan ezgu maqsadlarga yo‘naltirilgan hayriya tadbiri tashkil etildi. Tadbirni universitetning ma’naviyat-ma’rifat bo‘limi rahbari B. Qo‘shmurodov ochib berdi.
Anjumanning asosiy maqsadi imkoniyati cheklangan bolalarni qo‘llab-quvvatlash, jamiyatda inklyuziv muhitni yanada kengaytirish va ularning ijodiy saloxiyatini rag‘batlantirishdan iborat bo‘ldi. “Bizni mehr birlashtiradi” shiori ostida o‘tgan tadbir ishtirokchilarda chuqur taassurot qoldirdi.
Tadbir doirasida bolalar va yoshlar tomonidan tayyorlangan rang-barang badiiy chiqishlar namoyish etildi:
• JDPU Musiqiy ta’lim yo‘nalishi talabalari ijrosida dilga yaqin qo‘shiqlar yangradi.
• 32-sonli aqli zaif bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internat o‘quvchilari jonli va ko‘tarinki ruhdagi raqslari bilan qatnashdilar.
• 2-sonli zaif eshituvchi bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internat tarbiyalanuvchilari o‘zlarining maxsus tayyorlagan ijodiy chiqishlari bilan yig‘ilganlarga quvonch ulashdilar.
• 5-sonli davlat ko‘p tarmoqli ixtisoslashtirilgan maktabgacha ta’lim tashkiloti tarbiyalanuvchilarining musiqa sadolariga hamohang raqslari tadbirga alohida fayz bag‘ishladi.
Tadbir yakunida ishtirok etgan bolalar va faol yoshlar uchun taqdirlash marosimi tashkil etildi. Tashkilotchilar ishtirokchilarga ijodiy faollik, sog‘lom muhitda o‘sish, motivatsiya bilan ta’lim olishga intilishni tilab qolishdi.

3 декабря — Международный день инвалидов: в ДжГПУ прошло благотворительное мероприятие, которое пробудило благородную инициативу и сострадание.
По инициативе кафедры специальной педагогики факультета педагогики-психологии и инклюзивного образования Джизакского государственного педагогического университета было организовано благотворительное мероприятие, направленное на благородные цели. Мероприятие открыл руководитель отдела духовности и просвещения университета Б. Кушмуродов.
Основной целью мероприятия была поддержка детей с ограниченными возможностями, дальнейшее расширение инклюзивной среды в обществе и стимулирование их творческого потенциала. Мероприятие, прошедшее под девизом «Нас объединяет любовь», оставило глубокое впечатление у участников.
В рамках мероприятия были представлены разнообразные художественные выступления, подготовленные детьми и молодежью:
• Студенты направления «Музыкальное образование» ДжГПУ исполнили песни, близкие сердцу.
• Учащиеся специализированной школы-интерната №32 для детей с интеллектуальными нарушениями приняли участие с живыми и энергичными танцами.
• Воспитанники специализированной школы-интерната №2 для слабослышащих детей поделились радостью с собравшимися своими специально подготовленными творческими выступлениями.
• Танцы воспитанников государственной многопрофильной специализированной дошкольной образовательной организации №5, гармонично сочетающиеся с музыкой, придали мероприятию особое очарование.
В завершение мероприятия была организована церемония награждения для участвовавших детей и активной молодежи. Организаторы пожелали участникам творческой активности, развития в здоровой среде и стремления к мотивированному обучению.