18 noyabr – O‘zbekiston Respublikasi davlat bayrog‘i qabul qilingan kun
Davlat bayrog‘i O‘zbekiston Respublikasining 1991 yil 18 noyabrdagi 407-XII-sonli «O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i to‘g‘risida»gi qonuni bilan tasdiqlangan. Davlat ramzlari har bir mamlakatning suvereniteti va mustaqilligini ifodalovchi muqaddas timsollardir. O‘zbekistonning davlat ramzlari xalqimizning shon-sharafi, tarixiy xotirasi va intilishlarini o‘zida mujassam etib, shu yurtda yashovchi har bir fuqaroga g‘urur, faxr va iftixor bag‘ishlaydi. Birinchi Prezidentimiz ta’kidlaganlaridek, ozod O‘zbekiston fuqarolari uchun mustaqillikning muqaddas ramzlari – Davlat gerbi, Davlat bayrog‘i, Davlat madhiyasi azizdir. Ular ma’naviyatning eng muhim timsollaridir. Shu bois, bayrog‘imiz yoki gerbimizga nazar solganimizda yoki madhiyamiz yangraganda biz ruxan jo‘shqinlikni, azmu shijoatimiz oshganini, qalbimizda g‘urur va buyuk istiqbolga ishonch tuyg‘usini his etamiz.
O‘zida juda katta ma’no-mazmunni mujassam etgan, yuksak did va mahorat bilan puxta ishlangan, o‘zida butun O‘zbekiston ahlining asriy orzu-istaklarini, g‘ayrati va shijoatini, xalqimizga xos mehmondo‘stlikni, ajdodlar yodi hamda millat g‘ururini mujassam etgan bayrog‘imiz sayyoramizdagi barcha mamlakatlarning davlat ramzlari orasida alohida hurmat va ehtiromga sazovordir. O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i — bayroqning butun uzunligi bo‘ylab o‘tgan to‘q moviy rang, oq rang va to‘q yashil rangli uchta endan tarkib topgan to‘g‘ri to‘rtburchak shaklidagi matodir. O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘ining uzunligi 250 santimetrga, kengligi 125 santimetrga teng. Moviy rang, oq rang va yashil rangli enlarning kengligi bir xil. Har bir en 40 santimetrga tengdir. O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘ining o‘rtasidagi oq rangli enning chetlaridan kengligi 2,5 santimetrga teng qizil hoshiyalar o‘tkazilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘ining yuqori qismidagi moviy rangli enning yuz tomoni va orqa tomonida dastaga yaqin joyida oq rangli yangi oy va uning yonida o‘n ikkita oq rangdagi besh qirrali yulduz tasvirlangan. Oq rangli yangi oy va o‘n ikkita oq rangli besh qirrali yulduzning tasviri moviy rangli yuqori enning o‘rtasidan 70×30 santimetrga teng to‘g‘ri to‘rtburchakka sig‘adigan qilib joylashtirilgan. Oq rangli yangi oy vertikal holatda do‘ng tomoni dastaga qaratilgan, dastadan 20 santimetr masofada joylashtirilgan bo‘lib, diametri 30 santimetrli doiraga sig‘adi. O‘n ikkita oq rangli besh qirrali yulduz diametri 6 santimetrli doiraga sig‘adi. Doiralar orasidagi masofa 6 santimetr. Yulduzlar uzunasiga va tikkasiga quyidagi tartibda joylashadi: yuqori qatorda uchta, o‘rta qatorda to‘rtta va quyi qatorda beshta yulduz. Quyi qatordagi yulduzlar yangi oyning pastki uchidan 3,5 santimetr masofada joylashadi.
Bugun milliy bayrog‘imiz davlat idora va muassasalari, o‘quv yurtlari, O‘zbekiston a’zo bo‘lgan xalqaro tashkilotlar, chet ellardagi elchixona va doimiy vakolatxonalarimiz peshtoqida hilpirab turibdi. Turli bayram tantanalarida, mamlakatimiz a’zolari qatnashayotgan xalqaro miqyosdagi siyosiy, madaniy-ma’rifiy tadbirlarda, nufuzli sport musobaqalarida ham bayrog‘imiz Vatanimizning sha’ni, xalqimizning g‘ururini yorqin aks ettirmoqda. Masalan, xalqaro sport bellashuvlarida g‘alaba qozongan sportchilarimiz sharafiga yurtimiz bayrog‘i baland ko‘tarilgan lahzada har birimiz cheksiz hayajonga tushamiz, hech kimdan kam emasligimizdan g‘ururlanamiz. Xulosa o‘rnida aytish lozimki, davlatimiz bayrog‘i tinch va osoyishta, ozod hamda erkin hayotimiz, yorug‘ kelajagimizga bo‘lgan ishonchimiz timsolidir.

November 18 – National flag day of the Republic of Uzbekistan
The state flag of the Republic of Uzbekistan was approved by the Law of the Republic of Uzbekistan No. 407-XII of November 18, 1991 “On the State Flag of the Republic of Uzbekistan”. State symbols are sacred symbols that represent the sovereignty and independence of each country. The national symbols of Uzbekistan embody the glory, historical memory and aspirations of our people and give pride and honor to every citizen living in this country.
As the first President noted, the sacred symbols of independence – state emblem, state flag, state anthem – are beloved to the citizens of Uzbekistan. They are the most important symbols of spirituality. Therefore, when we look at our flag or emblem, or when our anthem is played, we feel spiritual enthusiasm, increased determination, pride and confidence in the great future.
The flag that embodies great meaning, that is carefully crafted with high taste and skill, that embodies the age-old dreams and enthusiasm of the people of Uzbekistan, the hospitality of our people, the memory of ancestors and the nation is highly respected among the state symbols of all countries on our planet. The State flag of the Republic of Uzbekistan is a rectangular fabric consisting of three parts of dark blue color, white color and dark green color, running along the entire length of the flag. The length of the State flag of the Republic of Uzbekistan is 250 centimeters and the width is 125 centimeters. Blue, white, and green bars have the same width. Each width is 40 centimeters. Red borders with a width of 2.5 centimeters have been drawn from the middle of the white border of the State flag of the Republic of Uzbekistan.
On the front and back side of the upper part of the National Flag of the Republic of Uzbekistan, a white new moon and twelve white five-pointed stars are depicted near the handle. An image of a white new moon and twelve white five-pointed stars is placed in the middle of the blue top width in a rectangle measuring 70×30 centimeters. The white new moon is vertical with its right side facing the handle, placed at a distance of 20 centimeters from the handle, and fits into a circle with a diameter of 30 centimeters. Twelve white five-pointed stars fit into a 6-centimeter diameter circle. The distance between the circles is 6 centimeters. The stars are placed horizontally and vertically in the following order: three stars in the top row, four stars in the middle row, and five stars in the bottom row. The stars in the lower row are located at a distance of 3.5 centimeters from the lower end of the new moon.
Our national flag flies on the facades of state offices and institutions, educational institutions, international organizations of which Uzbekistan is a member, embassies and permanent representative offices abroad. The flag brightly reflects the honor of our motherland and the pride of our people at various holiday celebrations, at international political, cultural and educational events, and at prestigious sports competitions in which members of our country participate. When the flag of our country is raised high in honor of our athletes who have won in international sports competitions, each of us is excited and proud that we are no less than anyone else. In conclusion, it should be said that the flag of our country is a symbol of our peaceful and free life, our confidence in our bright future.
It is expedient for each of us, especially the young generation, to remember the sanctity of state symbols, that they remind us that the country’s interests prevail over everything.