18 noyabr – O‘zbekiston Respublikasi davlat bayrog‘i qabul qilingan kun
Davlat bayrog‘i O‘zbekiston Respublikasining 1991 yil 18 noyabrdagi 407-XII-sonli «O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i to‘g‘risida»gi qonuni bilan tasdiqlangan. Davlat ramzlari har bir mamlakatning suvereniteti va mustaqilligini ifodalovchi muqaddas timsollardir. O‘zbekistonning davlat ramzlari xalqimizning shon-sharafi, tarixiy xotirasi va intilishlarini o‘zida mujassam etib, shu yurtda yashovchi har bir fuqaroga g‘urur, faxr va iftixor bag‘ishlaydi. Birinchi Prezidentimiz ta’kidlaganlaridek, ozod O‘zbekiston fuqarolari uchun mustaqillikning muqaddas ramzlari – Davlat gerbi, Davlat bayrog‘i, Davlat madhiyasi azizdir. Ular ma’naviyatning eng muhim timsollaridir. Shu bois, bayrog‘imiz yoki gerbimizga nazar solganimizda yoki madhiyamiz yangraganda biz ruxan jo‘shqinlikni, azmu shijoatimiz oshganini, qalbimizda g‘urur va buyuk istiqbolga ishonch tuyg‘usini his etamiz.
O‘zida juda katta ma’no-mazmunni mujassam etgan, yuksak did va mahorat bilan puxta ishlangan, o‘zida butun O‘zbekiston ahlining asriy orzu-istaklarini, g‘ayrati va shijoatini, xalqimizga xos mehmondo‘stlikni, ajdodlar yodi hamda millat g‘ururini mujassam etgan bayrog‘imiz sayyoramizdagi barcha mamlakatlarning davlat ramzlari orasida alohida hurmat va ehtiromga sazovordir. O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i — bayroqning butun uzunligi bo‘ylab o‘tgan to‘q moviy rang, oq rang va to‘q yashil rangli uchta endan tarkib topgan to‘g‘ri to‘rtburchak shaklidagi matodir. O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘ining uzunligi 250 santimetrga, kengligi 125 santimetrga teng. Moviy rang, oq rang va yashil rangli enlarning kengligi bir xil. Har bir en 40 santimetrga tengdir. O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘ining o‘rtasidagi oq rangli enning chetlaridan kengligi 2,5 santimetrga teng qizil hoshiyalar o‘tkazilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘ining yuqori qismidagi moviy rangli enning yuz tomoni va orqa tomonida dastaga yaqin joyida oq rangli yangi oy va uning yonida o‘n ikkita oq rangdagi besh qirrali yulduz tasvirlangan. Oq rangli yangi oy va o‘n ikkita oq rangli besh qirrali yulduzning tasviri moviy rangli yuqori enning o‘rtasidan 70×30 santimetrga teng to‘g‘ri to‘rtburchakka sig‘adigan qilib joylashtirilgan. Oq rangli yangi oy vertikal holatda do‘ng tomoni dastaga qaratilgan, dastadan 20 santimetr masofada joylashtirilgan bo‘lib, diametri 30 santimetrli doiraga sig‘adi. O‘n ikkita oq rangli besh qirrali yulduz diametri 6 santimetrli doiraga sig‘adi. Doiralar orasidagi masofa 6 santimetr. Yulduzlar uzunasiga va tikkasiga quyidagi tartibda joylashadi: yuqori qatorda uchta, o‘rta qatorda to‘rtta va quyi qatorda beshta yulduz. Quyi qatordagi yulduzlar yangi oyning pastki uchidan 3,5 santimetr masofada joylashadi.
Bugun milliy bayrog‘imiz davlat idora va muassasalari, o‘quv yurtlari, O‘zbekiston a’zo bo‘lgan xalqaro tashkilotlar, chet ellardagi elchixona va doimiy vakolatxonalarimiz peshtoqida hilpirab turibdi. Turli bayram tantanalarida, mamlakatimiz a’zolari qatnashayotgan xalqaro miqyosdagi siyosiy, madaniy-ma’rifiy tadbirlarda, nufuzli sport musobaqalarida ham bayrog‘imiz Vatanimizning sha’ni, xalqimizning g‘ururini yorqin aks ettirmoqda. Masalan, xalqaro sport bellashuvlarida g‘alaba qozongan sportchilarimiz sharafiga yurtimiz bayrog‘i baland ko‘tarilgan lahzada har birimiz cheksiz hayajonga tushamiz, hech kimdan kam emasligimizdan g‘ururlanamiz. Xulosa o‘rnida aytish lozimki, davlatimiz bayrog‘i tinch va osoyishta, ozod hamda erkin hayotimiz, yorug‘ kelajagimizga bo‘lgan ishonchimiz timsolidir.

18 ноября – день принятия Государственного флага Республики Узбекистан
Государственный флаг Республики Узбекистан утвержден Законом Республики Узбекистан №407-XII от 18 ноября 1991 года «О Государственном Флаге Республики Узбекистан». Государственные символы – это священные символы, олицетворяющие суверенитет и независимость каждой страны. Государственные символы Узбекистана олицетворяют славу, историческую память и чаяния нашего народа и придают гордость, почёт и честь каждому гражданину, проживающему в этой стране.
Как отмечал наш Первый Президент, священные символы независимости – Государственный герб, Государственный флаг, Государственный гимн – дороги гражданам свободного Узбекистана. Они являются наиболее важными символами духовности. Поэтому, когда мы смотрим на свой флаг или герб, или когда звучит наш гимн, мы чувствуем душевный подъем, возрастающую решимость, гордость и уверенность в большом будущем.
Он воплощает в себе большой смысл, тщательно выполнен с высоким вкусом и мастерством, в нем воплощены вековые мечты, энтузиазм и отвага всего народа Узбекистана, свойственное нашему народу гостеприимство, память о предках и нации. который олицетворяет собой гордость нашей страны, пользуется особым уважением и уважением среди государственных символов всех стран нашей планеты. Государственный флаг Республики Узбекистан представляет собой прямоугольное полотнище, состоящее из трех частей синего цвета, белого цвета и темно-зеленого цвета, идущее по всей длине флага. Длина Государственного флага Республики Узбекистан составляет 250 сантиметров, а ширина – 125 сантиметров. Синие, белые и зеленые полосы имеют одинаковую ширину. Каждая ширина 40 сантиметров. От краев белой каймы посередине Государственного флага Республики Узбекистан проведены красные каймы шириной 2,5 сантиметра.
На лицевой и оборотной стороне верхней части Государственного флага Республики Узбекистан у рукояти изображены белый новолуние и двенадцать белых пятиконечных звезд. Изображение белого новолуния и двенадцати белых пятиконечных звезд размещено посередине голубого верха по ширине, чтобы поместиться в прямоугольник размером 70х30 сантиметров. Белая новая луна расположена вертикально, правой стороной обращена к ручке, размещена на расстоянии 20 сантиметров от ручки и вписана в круг диаметром 30 сантиметров. Двенадцать белых пятиконечных звезд вписываются в круг диаметром 6 сантиметров. Расстояние между кругами 6 сантиметров. Звезды расположены вдоль и по вертикали в следующем порядке: три звезды в верхнем ряду, четыре звезды в среднем ряду и пять звезд в нижнем ряду. Звезды нижнего ряда расположены на расстоянии 3,5 сантиметра от нижнего конца новолуния.
Сегодня наш национальный флаг развевается на фасадах государственных учреждений, учебных заведений, международных организаций, членом которых является Узбекистан, посольств и постоянных представительств за рубежом. Наш флаг ярко отражает честь нашей Родины и гордость нашего народа на различных праздничных мероприятиях, на международных политических и культурно-просветительских мероприятиях, в которых участвуют представители нашей страны, на престижных спортивных соревнованиях. Например, в момент, когда флаг нашей страны высоко поднят в честь наших спортсменов, победивших в международных спортивных соревнованиях, каждый из нас бесконечно взволнован и горд тем, что мы не меньше всех. В заключение следует сказать, что флаг нашей страны является символом нашей мирной и спокойной, свободной и вольной жизни, нашей уверенности в своем светлом будущем.
Каждому из нас, особенно молодому поколению, целесообразно помнить о святости государственных символов и о том, что они напоминают о том, что интересы страны превыше всего.