5–10-yanvar kunlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan mazkur seminar Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti huzuridagi Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi katta o‘qituvchisi Ravshan Jo‘rayevich Ishmuhamedov tomonidan olib borilmoqda.
Seminarning ikkinchi kuni pedagogik texnologiyalarning maqsadi, mohiyati va mezonlari, ularni o‘quv jarayonida qo‘llash, mashg‘ulotlarni interaktiv ta’lim asosida tashkil etish metodikasi, muammoli o‘qitish texnologiyasi, shuningdek, o‘qituvchi faoliyatida uchraydigan to‘siq va qiyinchiliklarni bartaraf etish yo‘llari kabi dolzarb mavzularga bag‘ishlandi.
O‘quv mashg‘ulotlari ma’ruza va seminar shaklida o‘tib, ishtirokchilar pedagogik texnologiya nima ekani, uning ta’lim jarayonidagi o‘rni va samaradorligi haqidagi savollarga javob izlashdi. Seminar davomida professor-o‘qituvchilar murakkab masalalar yuzasidan fikr almashib, zamonaviy va qiziqarli ta’lim metodlarini o‘rganish jarayonida faol ishtirok etdilar.

The training seminar for professors and teachers at Jizzakh State Pedagogical University, based on the experience of the world’s TOP-300 higher education institutions, continues its work.
This seminar, scheduled for January 5-10, is being conducted by Ravshan Jorayevich Ishmukhamedov, a senior teacher at the Network Center for Retraining and Advanced Training of Pedagogical Staff under the Tashkent State University of Uzbek Language and Literature named after Alisher Navoi.
The second day of the seminar was dedicated to pressing topics such as the purpose, essence, and criteria of pedagogical technologies, their application in the educational process, methodology for organizing classes based on interactive learning, problem-based teaching technology, as well as ways to overcome obstacles and difficulties encountered in teacher’s work.
The training sessions were conducted in the form of lectures and seminars, where participants sought answers to questions about what pedagogical technology is, its role and effectiveness in the educational process. Throughout the seminar, professors and teachers exchanged views on complex issues and actively participated in the process of learning modern and interesting teaching methods.