Ta’lim sifatini oshirish va o‘quv dasturlarini Top-300 OTMlar tajribasi asosida takomillashtirish masalalari muhokama qilindi.
Universitetda ta’lim sifati va samaradorligini oshirish, shuningdek, o‘quv dasturlarini dunyodagi TOP–300 oliy ta’lim tashkilotlari tajribasi asosida takomillashtirishga bag‘ishlangan o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi.
Seminar 2025-yil sentyabr–dekabr oylarida qo‘lga kiritilgan yutuqlar hamda universitet faoliyati aks ettirilgan videorolik namoyishi bilan boshlandi. O‘quv seminarini universitet rektori, professor Maqsudjon YuldashevUniversitetni 2026–2030-yillarda rivojlantirish dasturi” mavzusidagi taqdimoti bilan ochib berdi.
Seminar davomida Yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor Farrux Akchayev “Universitetda yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy yo‘nalishda amalga oshirilgan ishlar hamda ustuvor vazifalar” mavzusida ma’ruza qildi.
Shuningdek, o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor Haqberdi Hamzayev “Ta’lim sifatini oshirish, o‘quv-me’yoriy hujjatlarni yuritish hamda pedagog xodimlar malakasini oshirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar va ustuvor vazifalar” mavzusida taqdimot bilan ishtirok etdi.
Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Anora Jabborova esa “Ilmiy salohiyatli pedagog kadrlar tayyorlash hamda ilmiy-innovatsion faoliyat tizimini takomillashtirish bo‘yicha ustuvor vazifalar” mavzusida ma’ruza qilib, sohadagi dolzarb masalalar va rejalarni yoritib berdi.
O‘quv seminari Xalqaro bo‘lim boshlig‘i Sanjar Yaxshilikov hamda Ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi boshlig‘i Sardor Rasulov tomonidan universitetning 2025-yil yakunlari bo‘yicha xalqaro reytinglarda erishgan natijalari tahlili hamda ta’lim tashkilotlarini kompleks va maxsus akkreditatsiyadan o‘tkazish masalalariga bag‘ishlangan taqdimotlar bilan yakunlandi.
Mazkur o‘quv seminari ta’lim mazmunini takomillashtirish, boshqaruv samaradorligini oshirish hamda xalqaro standartlarga mos ta’lim tizimini shakllantirishga xizmat qildi.

Обсуждены вопросы повышения качества образования и совершенствования учебных программ на основе опыта топ-300 высших учебных заведений.
В Университете состоялся учебный семинар, посвященный повышению качества и эффективности образования, а также совершенствованию учебных программ на основе опыта ТОП-300 высших учебных заведений мира.
Семинар начался с демонстрации видеоролика, отражающего достижения и деятельность университета за период с сентября по декабрь 2025 года. Учебный семинар открыл ректор университета, профессор Максуджон Юлдашев, представив презентацию на тему «Программа развития университета на 2026-2030 годы».
В ходе семинара первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Фаррух Акчаев выступил с докладом на тему «Работа, проведенная в университете по вопросам молодежи и в духовно-просветительском направлении, а также приоритетные задачи».
Также проректор по учебной работе Хакберди Хамзаев выступил с презентацией на тему «Проделанная работа и приоритетные задачи по повышению качества образования, ведению учебно-нормативной документации и повышению квалификации педагогических кадров».
Проректор по научной работе и инновациям Анора Джабборова выступила с докладом на тему «Приоритетные задачи по подготовке педагогических кадров с научным потенциалом и совершенствованию системы научно-инновационной деятельности», осветив актуальные вопросы и планы в этой сфере.
Учебный семинар завершился презентациями, представленными начальником международного отдела Санжаром Яхшиликовым и начальником отдела контроля качества образования Сардором Расуловым. Презентации были посвящены анализу результатов, достигнутых университетом в международных рейтингах по итогам 2025 года, а также вопросам проведения комплексной и специальной аккредитации образовательных организаций.
Данный учебный семинар способствовал совершенствованию содержания образования, повышению эффективности управления и формированию системы образования, соответствующей международным стандартам.