“Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim sifatini ta’minlashda professor-o‘qituvchilarning o‘rni” mavzusida seminar o‘tkazildi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida har shanba kuni uzluksiz kasbiy rivojlanish kunlari doirasida o‘quv-amaliy seminarlar tashkil etilmoqda. Ushbu seminarlar doimiy ravishda ekspertlar, ilm-fan vakillari va professor-o‘qituvchilarni jalb qilgan holda turli mavzularda o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish imkonini beradi.
Ushbu safargi seminar “Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim sifatini ta’minlashda professor-o‘qituvchilarning o‘rni” mavzusida bo‘lib o‘tdi. Tadbirga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi dekani, dotsent Xolov Aktam Xotamovich mehmon sifatida taklif qilindi.
Seminar davomida davlat rahbarining yaqinda Oliy Majlisga yo‘llagan murojaati tahlil qilindi, uning mazmuni ochiq suhbat va mulohazalar shaklida muhokama qilindi. Tadbir ishtirokchilari mavzu yuzasidan o‘z savollarini berdi va ekspert tomonidan har biriga batafsil javoblar berildi.
Shuningdek, seminar davomida sun’iy intellekt va boshqa zamonaviy texnologiyalar ta’lim jarayonida qo‘llanishi, professor-o‘qituvchilarning rolini kuchaytirish va ta’lim sifatini oshirish bo‘yicha amaliy tavsiyalar muhokama qilindi.
Seminar o‘quvchilar va professor-o‘qituvchilar uchun qiziqarli va foydali tarzda o‘tib, ta’lim sifatini oshirish va ilg‘or metodlarni tatbiq etish bo‘yicha yangi istiqbollarni ochdi.

A seminar was held on the topic “The Role of Faculty Members in Ensuring the Quality of Education in Higher Education Institutions.”
Practical training seminars are being organized at Jizzakh State Pedagogical University as part of the weekly Continuous Professional Development Days held every Saturday. These seminars consistently provide the opportunity to conduct training sessions on various topics by engaging experts, representatives of science, and professors-teachers.
This week’s seminar was held on the topic “The Role of Professors and Teachers in Ensuring Education Quality in Higher Education Institutions.” Aktam Kholov Khotamovich, Dean of the Academy of State Policy and Public Administration under the President of the Republic of Uzbekistan and Associate Professor, was invited as a guest for the event.
During the seminar, the recent address of the head of state to the Oliy Majlis was analyzed, and its content was discussed in the form of open dialogue and reflections. Participants of the event asked their questions on the topic, and the expert provided detailed answers to each one.
Furthermore, during the seminar, practical recommendations on the application of artificial intelligence and other modern technologies in the educational process, strengthening the role of professors and teachers, and improving education quality were discussed.
The seminar was conducted in an interesting and beneficial manner for students and professors-teachers, opening new prospects for improving education quality and implementing advanced methods.