Samarqand tilshunoslik va adabiyot markazi (SLLC), Silk Road Research Academy hamda Jizzax davlat pedagogika universiteti hamkorligida tashkil etilgan “Guest Lecture Series” loyihasining 17-qismi joriy yilning 10-dekabr kuni JDPU mezbonligida bo‘lib o‘tdi.
Navbatdagi “Guest Lecture Series-2025”da Bosniya va Gersegovinadan taklif etilgan mutaxassis — Dr. Minela Kerla tomonidan “Integrating Social Innovation, Digital Education, and Language Learning in 21st-Century Classrooms» mavzusida ilmiy-amaliy vebinar tashkil etildi.
Vebinar jarayonida XXI asr ta’limida raqamli pedagogika, ijtimoiy innovatsiyalar va til o‘rganish jarayonlarini integratsiyalashtirishning zamonaviy yondashuvlari muhokama qilindi. Spiker o‘z tajribasi asosida innovatsion o‘qitish amaliyotlari, ta’lim muhitini raqamlashtirish va interfaol metodlardan samarali foydalanish bo‘yicha qator muhim tavsiyalar berdi.
Tadbirda universitet tadqiqotchilari, tayanch doktorantlar, professor-o‘qituvchilar hamda talabalar faol ishtirok etib, mavzuga doir qiziqtirgan savollariga javob oldilar.

The 17th session of the “Guest Lecture Series-2025” was held at JSPU.
Part 17 of the “Guest Lecture Series” project, organized in collaboration with the Samarkand Linguistics and Literature Center (SLLC), the Silk Road Research Academy, and Jizzakh State Pedagogical University, was hosted by JSPU on December 10 of this year.
In the latest “Guest Lecture Series-2025,” a scientific-practical webinar on the topic “Integrating Social Innovation, Digital Education, and Language Learning in 21st-Century Classrooms” was organized by the invited specialist from Bosnia and Herzegovina — Dr. Minela Kerla.
During the webinar, modern approaches to integrating digital pedagogy, social innovations, and language learning processes in 21st-century education were discussed. Based on her experience, the speaker provided a number of important recommendations on innovative teaching practices, digitalizing the learning environment, and effectively using interactive methods.
University researchers, doctoral candidates, professors, teachers, and students actively participated in the event and received answers to their questions regarding the topic.