Konstitutsiya – xalqimizning erkinligi, davlatimiz mustaqilligi va farovon kelajagimizning mustahkam poydevoridir. Yangi tahrirdagi Bosh Qomusimizda inson qadri, adolat, demokratik qadriyatlar va fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga qaratilgan muhim normalar o‘z ifodasini topdi. Unda O‘zbekistonning suveren, demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy davlat ekanligi yanada ravshan belgilab qo‘yildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ta’kidlaganidek, ta’limni isloh qilish, avvalo, o‘qituvchining obro‘sini yuksaltirishdan boshlanadi. Konstitutsiyaning 41 va 52-moddalari ham ana shu ezgu amalning mantiqiy davomi sifatida ustozlarning mehnatini jamiyat taraqqiyoti va barkamol avlod tarbiyasidagi hal qiluvchi kuch sifatida e’tirof etadi.
Yangi tahriridagi Konstitutsiyada o‘qituvchi va pedagoglarning nufuzi, huquqiy maqomi mustahkam belgilab qo‘yildi. Unda kasbiy faoliyatga aralashmaslik, ustoz sha’ni va mehnatini qonun bilan himoya qilish qat’iy yoritilgan. Bu – jamiyatimizda o‘qituvchiga bo‘lgan yuksak hurmat va e’tiborning amaldagi ifodasidir.
Azizlar! Ta’lim – jamiyat ravnaqining asosi, ustoz esa uning yuragi. Konstitutsiyada pedagog mehnatining qonuniy himoya topgani – kelajak avlod uchun mustahkam kafolatdir.
Shu ulug‘ ayyom munosabati bilan barchangizni yana bir bor chin dildan tabriklayman. Yurtimiz tinch, farzandlarimizning kelajagi yorug‘ bo‘lsin!

Конституция — прочный фундамент свободы нашего народа, независимости нашего государства и нашего благополучного будущего. В новой редакции Основного закона нашли свое отражение важные нормы, направленные на развитие человеческого достоинства, справедливости, демократических ценностей и гражданского общества. В ней еще более четко определено, что Узбекистан является суверенным, демократическим, правовым, социальным и светским государством.
Как подчеркнул Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев, реформа образования начинается, прежде всего, с повышения авторитета учителя. Статьи 41 и 52 Конституции, как логическое продолжение этого благородного дела, признают труд учителей решающей силой в развитии общества и воспитании гармонично развитого поколения.
В новой редакции Конституции закреплены авторитет и правовой статус учителей и педагогов. В ней четко прописано невмешательство в профессиональную деятельность, защита чести и труда наставника законом. Это практическое воплощение высокого уважения и внимания к учителям в нашем обществе.
Дорогие! Образование — основа процветания общества, а учитель — его сердце. Законодательная защита труда педагога в Конституции — это надежная гарантия для будущих поколений.
Еще раз искренне поздравляю всех вас с этим великим праздником. Пусть наша страна будет мирной, а будущее наших детей — светлым!