JDPU xalqaro hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini muhokama qilmoqda.
Jizzax viloyati hokimligi va Xitoy Xalq Respublikasidagi Beijing Financial Street Group tashkiloti o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik doirasida Jizzax davlat pedagogika universiteti delegatsiyasi universitet rektori Yuldashev Maqsudjon Abdullayevich boshchiligida Xitoyda xizmat safarini davom ettirmoqda.
Safar doirasida delegatsiya BLCU Financial Street Group tarkibiga kiruvchi Financial Street Education tashkiloti rahbariyati bilan ilk rasmiy uchrashuvni o‘tkazdi. Muzokaralarda oliy ta’lim sohasida yangi tashabbuslar muhokama qilindi va bir qator kelishuvlarga erishildi.
Asosiy kelishuvlar:
JDPU va BLCU Financial Street Education hamkorligida universitetda Xitoy tili va madaniyati markazini tashkil etish hamda Xitoylik til o‘qituvchilarini jalb qilish.
Universitetda ikki tomonlama hamkorlik asosida Konfutsiy markazini ochish.
Xitoy tilini JDPUda ikkinchi xorijiy til sifatida joriy etish, shuningdek Beijing Language and Culture University tomonidan zarur darsliklar, o‘quv dasturlari va o‘quv materiallarini yetkazib berish.
Universitet o‘qituvchilari uchun Xitoyning yetakchi oliy ta’lim muassasalarida sun’iy intellekt va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha malaka oshirish dasturlarini tashkil etish.
Hamkorlik doirasida JDPUga Xitoydan talabalarni jalb qilish mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni kengaytirish va qo‘shimcha loyihalarni ishlab chiqish bo‘yicha muzokaralarni davom ettirishga kelishib oldilar.

ДжГПУ обсуждает новые направления международного сотрудничества.
В рамках сотрудничества между хокимиятом Джизакской области и организацией Beijing Financial Street Group в Китайской Народной Республике делегация Джизакского государственного педагогического университета во главе с ректором университета Юлдашевым Максуджоном Абдуллаевичем продолжает свою рабочую поездку в Китай.
В рамках визита делегация провела первую официальную встречу с руководством организации Financial Street Education, входящей в состав BLCU Financial Street Group. В ходе переговоров были обсуждены новые инициативы в сфере высшего образования и достигнут ряд соглашений.
Основные соглашения:
• Создание Центра китайского языка и культуры в университете в сотрудничестве с ДжГПУ и BLCU Financial Street Education, а также привлечение китайских преподавателей языка.
• Открытие в университете Института Конфуция на основе двустороннего сотрудничества.
• Внедрение китайского языка в качестве второго иностранного языка в ДжГПУ, а также обеспечение необходимыми учебниками, учебными программами и учебными материалами со стороны Пекинского университета языка и культуры.
• Организация программ повышения квалификации для преподавателей университета по искусственному интеллекту и другим направлениям в ведущих высших учебных заведениях Китая.
• Налаживание механизмов привлечения студентов из Китая в ДжГПУ в рамках сотрудничества.
• По итогам встречи стороны договорились продолжить переговоры по расширению сотрудничества и разработке дополнительных проектов.