JDPU xalqaro hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini muhokama qilmoqda.
Jizzax viloyati hokimligi va Xitoy Xalq Respublikasidagi Beijing Financial Street Group tashkiloti o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik doirasida Jizzax davlat pedagogika universiteti delegatsiyasi universitet rektori Yuldashev Maqsudjon Abdullayevich boshchiligida Xitoyda xizmat safarini davom ettirmoqda.
Safar doirasida delegatsiya BLCU Financial Street Group tarkibiga kiruvchi Financial Street Education tashkiloti rahbariyati bilan ilk rasmiy uchrashuvni o‘tkazdi. Muzokaralarda oliy ta’lim sohasida yangi tashabbuslar muhokama qilindi va bir qator kelishuvlarga erishildi.
Asosiy kelishuvlar:
JDPU va BLCU Financial Street Education hamkorligida universitetda Xitoy tili va madaniyati markazini tashkil etish hamda Xitoylik til o‘qituvchilarini jalb qilish.
Universitetda ikki tomonlama hamkorlik asosida Konfutsiy markazini ochish.
Xitoy tilini JDPUda ikkinchi xorijiy til sifatida joriy etish, shuningdek Beijing Language and Culture University tomonidan zarur darsliklar, o‘quv dasturlari va o‘quv materiallarini yetkazib berish.
Universitet o‘qituvchilari uchun Xitoyning yetakchi oliy ta’lim muassasalarida sun’iy intellekt va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha malaka oshirish dasturlarini tashkil etish.
Hamkorlik doirasida JDPUga Xitoydan talabalarni jalb qilish mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni kengaytirish va qo‘shimcha loyihalarni ishlab chiqish bo‘yicha muzokaralarni davom ettirishga kelishib oldilar.

JSPU is discussing new directions for international cooperation.
Within the framework of the cooperation established between the Jizzakh Regional Administration and the Beijing Financial Street Group organization of the People’s Republic of China, the delegation of Jizzakh State Pedagogical University, headed by Rector Yuldashev Maqsudjon Abdullayevich, is continuing its working visit in China.
During the visit, the delegation held its first official meeting with the leadership of the Financial Street Education organization, which is part of the BLCU Financial Street Group. The negotiations discussed new initiatives in the field of higher education and a number of agreements were reached.
Key Agreements:
Establishing a Chinese Language and Culture Center at the university and attracting Chinese language teachers through the collaboration of JDPU and BLCU Financial Street Education.
Opening a Confucius Center at the university based on bilateral cooperation.
Introducing Chinese as a second foreign language at JDPU, as well as providing necessary textbooks, curricula, and educational materials by Beijing Language and Culture University.
Organizing professional development programs in artificial intelligence and other fields at leading Chinese higher education institutions for university teachers.
Implementing mechanisms to attract students from China to JDPU within the framework of cooperation.
At the end of the meeting, the parties agreed to continue negotiations on expanding cooperation and developing additional projects.