Universitet rektorining jamoa va talabalarga tabrigi!
Bugun yurtimizda muhtaram Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida yoshlarga berilayotgan e’tibor, ularning har tomonlama barkamol bo‘lib ulg‘ayishi uchun yaratilayotgan imkoniyatlar tobora kengayib bormoqda. Ayniqsa, sport sohasidagi islohotlar, zamonaviy infratuzilma barpo etilishi, musobaqalarning ko‘lami kengaygani yoshlarimizning o‘z iste’dodini namoyish etishi uchun mustahkam zamin yaratmoqda.
Shu ma’noda, Prezidentimiz tashabbusi bilan yo‘lga qo‘yilgan “Besh tashabbus olimpiadasi” yoshlar sportini qo‘llab-quvvatlashdagi eng muhim loyihalardan biridir. Ushbu olimpiada nafaqat iste’dodlarni kashf etish, balki ularni yurtimiz sha’nini himoya qiladigan professional sportchilarga aylantirishda katta maktab vazifasini o‘tamoqda.
Universitetimizda ham ushbu tashabbus doirasida sport infratuzilmasi mustahkamlanib, mashg‘ulotlar sifati oshirilmoqda. Jumladan, faxrimiz bo‘lgan Nigina O‘ktamova, Aziza Zokirova Jahongir Zokirov kabi sobiq talabalarimiz xalqaro arenalarda yurtimiz bayrog‘ini baland ko‘tarmoqda.
Yaqin kunlarda birgina Jismoniy tarbiya va sport fakulteti talabasi “O‘zbekiston iftixori” Ruslanbek Jiyanov O‘zbekiston futbol terma jamoasi tarkibida jahon chempionatida ishtirok etish uchun tayyorlanmoqda. Boks yo‘nalishi talabasi Gulsevar G‘aniyeva esa Hindistonda o‘tkazilayotgan Jahon kubogida Vatanimiz sharafini himoya qilmoqda. Talabalarimizning O‘zbekiston terma jamoalari safida mamlakatimiz sharafini munosib himoya qilayotgani barchamiz uchun g‘ururdir.
Guliston shahrida bo‘lib o‘tayotgan “Besh tashabbus olimpiadasi”ning respublika bosqichidagi so‘nggi natijalar bizni yana bir bor quvontirdi. Sportning stritbol turi bo‘yicha “Ziyokor” qizlar jamoasi oltin medalga loyiq deb topilgan bo‘lsa, voleybol bo‘yicha o‘g‘il bolalar jamoasi bronza medalni qo‘lga kiritishdi. Eng quvonarlisi «Ziyokor» qizlar jamoasi musobaqa tashkilotchilari va hakamlarning qaroriga ko‘ra 213 ta oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida eng kuchli jamoa sifatida e’tirof etildi.
Bu zafarlar murabbiylar mehnati, sportchilarning matonati, intilishi hamda universitetimizda talaba yoshlarning sportning barcha turlari bilan shug‘ullanishlari uchun yaratilgan sharoitlarning amaliy natijasidir.
Aziz talabalar! Sizlarning har bir g‘alabangiz bizga faxr, yangidan yangi marralar uchun kuch va ishonch bag‘ishlaydi. Qo‘lga kiritilgan g‘alaba va muvaffaqiyatlaringiz bilan chin qalbimdan tabriklayman! Kelajakdagi yirik  musobaqalarda va xalqaro miqyosdagi olimpiadalarda ham yurtimiz, universitetimiz sha’nini munosib himoya qilishingizga ishonaman.
Universitet professor-o‘qituvchilar tarkibida malakali ustozlar borligi uchun ham talabalarimiz turli yo‘nalishlarda yutuqlarga erishmoqda. Jumladan, boks bo‘yicha Osiyo chempioni, Osiyo o‘yinlari g‘olibi va Jahon chempionati sovrindori Bobousmon Boturov hamda O‘zbekiston boks ayollar terma jamoasi murabbiyi Shaxzoda Umarova kabi  murabbiylar Jizzax davlat pedagogika universitetida boks maktabini rivojlantirishga katta hissa qo‘shmoqda. Ularning barcha  talabalarimiz uchun namuna bo‘layotgani, ustozlik faoliyati va mehnati kelajak chempionlarni tayyorlashda muhim omilga aylanmoqda.
Bunday malakali ustozlarimiz barcha yo‘nalishlarda mavjud va ularning faoliyati universitetimiz yutuqlarini yanada mustahkamlashda alohida ahamiyatga ega. Shu fursatdan foydlanib men universitetimizdagi barcha professor-o‘qituvchilarga alohida minnatdorchilik bildiraman.
Hurmatli professor-o‘qituvchilar, qadrli ustozlar! Sizning doimiy sa’y-harakatingiz, birdamligingiz va kasbingizga bo‘lgan mehringiz, mehnatingiz natijasida universitet barcha yo‘nalishlarda  yutuqlarga erishmoqda. Ushbu faoliyatingizni davom ettirish orqali nafaqat sport yo‘nalishida, balki ta’lim sifati va samaradorligini oshirish, professor-o‘qituvchilarning ilmiy salohiyatini yuksaltirish hamda universitet nufuzini xalqaro miqyosida yanada yuksaltirishga erisha olamiz.
Bu yo‘lda sizlarning qo‘llovingiz va faol ishtirokingiz alohida ahamiyatga ega. Agar barchamiz  professor-o’qituvchilar, kafedra mudirlari, dekanlar va prorektorlar – birga va hamkorlikda harakat qilsak, universitetimiz yangi muvaffaqiyatlarga erishadi. Birlashsak, albatta, natija bo‘ladi   Barchangizga omad yor bo‘lsin!

Поздравление ректора университета коллективу и студентам!
Сегодня в нашей стране под руководством уважаемого Президента Шавката Мирзиёева всё больше внимания уделяется молодёжи, расширяются возможности, создаваемые для её всестороннего и гармоничного развития. В особенности, реформы в сфере спорта, создание современной инфраструктуры, расширение масштабов соревнований закладывают прочный фундамент для раскрытия талантов нашей молодёжи.
В этом смысле «Олимпиада пяти инициатив», запущенная по инициативе Президента, является одним из важнейших проектов в поддержке молодежного спорта. Эта олимпиада служит не только площадкой для выявления талантов, но и большой школой для превращения их в профессиональных спортсменов, защищающих честь нашей страны.
В нашем университете в рамках этой инициативы укрепляется спортивная инфраструктура и повышается качество тренировок. В частности, наши бывшие студенты, которыми мы гордимся, такие как Нигина Уктамова, Азиза Закирова и Джахонгир Закиров, высоко поднимают флаг нашей страны на международной арене.
В ближайшее время студент факультета физической культуры и спорта, «Гордость Узбекистана» Русланбек Жиянов готовится к участию в чемпионате мира в составе сборной Узбекистана по футболу. Студентка направления бокса Гульсевар Ганиева защищает честь нашей Родины на Кубке мира, проходящем в Индии. Мы все гордимся тем, что наши студенты достойно защищают честь нашей страны в составе сборных команд Узбекистана.
Нас вновь порадовали последние результаты республиканского этапа «Олимпиады пяти инициатив», проходящей в городе Гулистан. Женская команда «Зиёкор» по стритболу была удостоена золотой медали, а мужская команда по волейболу завоевала бронзовую медаль. Самое радостное то, что женская команда «Зиёкор» по решению организаторов и судей соревнований была признана сильнейшей командой среди 213 высших учебных заведений.
Эти победы являются практическим результатом труда тренеров, стойкости и стремления спортсменов, а также условий, созданных в нашем университете для занятий студенческой молодежи всеми видами спорта.
Дорогие студенты! Каждая ваша победа наполняет нас гордостью, придает нам силы и уверенность для покорения новых вершин. От всего сердца поздравляю вас с достигнутыми победами и успехами! Я уверен, что вы достойно защитите честь нашей страны и нашего университета на будущих крупных соревнованиях и международных олимпиадах.
Благодаря наличию квалифицированных преподавателей в составе профессорско-преподавательского состава университета наши студенты добиваются успехов в различных направлениях. В частности, такие тренеры, как чемпион Азии по боксу, победитель Азиатских игр и призер чемпионата мира Бобоусмон Ботуров и тренер женской сборной Узбекистана по боксу Шахзода Умарова, вносят большой вклад в развитие школы бокса в Джизакском государственном педагогическом университете. Они служат примером для всех наших студентов, их тренерская деятельность и труд становятся важным фактором в подготовке будущих чемпионов.
Такие квалифицированные преподаватели есть по всем направлениям, и их деятельность имеет особое значение в дальнейшем укреплении достижений нашего университета. Пользуясь случаем, хочу выразить особую благодарность всем профессорам и преподавателям нашего университета.
Уважаемые профессора и преподаватели, дорогие наставники! Благодаря вашим постоянным усилиям, сплоченности и любви к своей профессии, вашему труду университет добивается успехов во всех направлениях. Продолжая эту деятельность, мы сможем не только достичь успехов в спортивном направлении, но и повысить качество и эффективность образования, научный потенциал профессоров и преподавателей, а также поднять престиж университета на международном уровне.
Ваша поддержка и активное участие имеют особое значение на этом пути. Если все мы — профессорско-преподавательский состав, заведующие кафедрами, деканы и проректоры — будем действовать вместе и сообща, наш университет добьется новых успехов. Если мы объединимся, мы обязательно достигнем результатов! Удачи всем вам!