“VSO” xalqaro tashkiloti delegatsiyasi bilan JDPUda uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida “VSO” xalqaro tashkiloti delegatsiyasi va USAID vakili bilan muhim uchrashuv tashkil etildi.
Tashrifdan asosiy maqsad — ta’lim sohasida hamkorlikni kengaytirish, qo‘shma loyihalarni yo‘lga qo‘yish va o‘qituvchilar salohiyatini oshirishga qaratilgan tashabbuslarni muhokama qilishdan iborat bo‘ldi.
Uchrashuvda “VSO” tashkilotining global ta’lim bo‘yicha mutaxassisi Purna Kumar Shrestha, «VSO» tashkilotining hududiy vakili Zuhra Saliyeva hamda oliygoh rektori Maqsudjon Yuldashev va mas’ul vakillar ishtirok etishdi.
Uchrashuv kun tartibida VSOning xalqaro va mahalliy volontyorlarini ta’lim muassasasiga ingliz tili, STEM, maxsus pedagogika va raqamli savodxonlik yo‘nalishlariga jalb etish imkoniyatlari, boshlang‘ich va umumiy o‘rta ta’lim o‘qituvchilari uchun qo‘shma malaka oshirish dasturlarini ishlab chiqish universitetga qarashli maktablarda inklyuziv ta’lim bo‘yicha pilot loyihalar amalga oshirish masalalari muhokama qilindi:
Uchrashuvning amaliy qismi sifatida mehmonlar universitetining asosiy binosi bilan tanishdilar. Delegatsiya a’zolari universitet tuzilmasi qoshidagi “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyiga tashrif buyurib, universitet tarixi, ilmiy-o‘quv salohiyati va yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishishdi.
Uchrashuv ikki tomonlama samarali hamkorlikni rivojlantirishda muhim qadam bo‘lib, kelgusida qator qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun mustahkam zamin yaratdi.

В ДжГПУ состоялась встреча с делегацией международной организации «VSO»
В Джизакском государственном педагогическом университете была организована важная встреча с делегацией международной организации «VSO» и представителем USAID.
Основной целью визита являлось обсуждение инициатив, направленных на расширение сотрудничества в сфере образования, реализацию совместных проектов и повышение потенциала преподавателей.
На встрече приняли участие Пурна Кумар Шрешта, специалист по глобальному образованию организации «VSO», Зухра Салиева, региональный представитель организации «VSO», а также ректор высшего учебного заведения Максуджон Юлдашев и ответственные представители.
На повестке дня встречи обсуждались возможности привлечения международных и местных волонтеров VSO в образовательное учреждение по таким направлениям, как английский язык, STEM, специальная педагогика и цифровая грамотность, разработка совместных программ повышения квалификации для учителей начального и общего среднего образования, а также реализация пилотных проектов по инклюзивному образованию в подведомственных университету школах:
В качестве практической части встречи гости ознакомились с главным корпусом университета. Члены делегации посетили музей «Памяти жертв репрессий» при университете, где подробно ознакомились с историей учебного заведения, его научно-образовательным потенциалом и созданными условиями.
Встреча стала важным шагом в развитии взаимовыгодного двустороннего сотрудничества и заложила прочную основу для реализации ряда совместных проектов в будущем.