Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori huzuridagi 4-sonli yig‘ilishi dolzarb mavzularga bag‘ishlandi.
Unda universitet kasaba uyushma qo‘mitasi tomonidan olib borilayotgan ishlar samaradorligini yanada oshirish, milliytarbiya.uz platformasidan faol foydalanish va “Ma’rifat darslari”ni samarali tashkil etish. Professor-o‘qituvchilarning uzluksiz kasbiy rivojlanish jarayonlarini takomillashtirish, universitet ilmiy salohiyatini oshirish Scopus va Web of Science bazalaridagi jurnallarda maqola nashr etilishining 2025-yil rejasining bajarilish bo‘yicha bir qator muhim masalalar muhokama etildi.
“Yangi Toshkent” xalqaro aeroporti — yangi imkoniyatlar eshigi! -deydi universitet rektori M.Yuldashev
O‘zbekiston so‘nggi yillarda aviatsiya va transport infratuzilmasini yangilash bo‘yicha ulkan qadamlar qo‘ymoqda. Bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda universitet rektori ana shu dolzarb masalaga to‘xtaldi. Poytaxt yaqinida barpo etilayotgan “Yangi Toshkent” xalqaro aeroporti mamlakatimizning yangi logistika va turizm markaziga aylanadi.Bu aeroport yiliga 20 million yo‘lovchi va 129 ming tonna yukni qabul qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Loyiha Saudiya, Yaponiya va Koreya kompaniyalari ishtirokidagi xalqaro konsorsium hamkorligida amalga oshirilmoqda.
🔹 62 ta havo kemasi uchun maydon 🔹 14 ta teleskopik trap 🔹 46 ming m² servis va Duty Free maydoni 🔹 200 ming yangi ish o‘rni Bu mega-loyiha nafaqat transport tizimini, balki servis, turizm, til va inson bilan ishlash madaniyatini yangi bosqichga olib chiqadi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori, professor M.A. Yuldashev ta’kidlaganidek:
“Yangi aeroportlar qurilishi — bu faqat texnika emas, balki inson kapitali va xizmat madaniyatini yuksaltirish jarayoni hamdir. Oliy ta’lim muassasalari zamonaviy, xalqaro talablarga javob beradigan kadrlar tayyorlashga tayyor bo‘lishi kerak.”

The 4th meeting under the Rector of Jizzakh State Pedagogical University was dedicated to pressing issues.
The meeting discussed a number of important issues, including further enhancing the effectiveness of the work carried out by the university’s trade union committee, actively utilizing the milliytarbiya.uz platform, and effectively organizing “Enlightenment Lessons.” It also covered improving the continuous professional development processes for professors and teachers, increasing the university’s scientific potential, and the fulfillment of the 2025 plan for publishing articles in journals indexed in Scopus and Web of Science databases.
“The New Tashkent International Airport is a gateway to new opportunities!” – says University Rector M. Yuldashev
Uzbekistan has been taking significant steps in recent years to upgrade its aviation and transport infrastructure. During the meeting, the university rector focused on this pressing issue. The New Tashkent International Airport being built near the capital will become a new logistics and tourism hub for our country. This airport will have the capacity to handle 20 million passengers and 129 thousand tons of cargo annually. The project is being implemented through the cooperation of an international consortium involving companies from Saudi Arabia, Japan, and Korea.
🔹 Parking space for 62 aircraft
🔹 14 telescopic bridges
🔹 46 thousand m² of service and Duty Free area
🔹 200 thousand new jobs
This mega-project will elevate not only the transport system but also service, tourism, language, and interpersonal communication culture to a new level.
As emphasized by the Rector of Jizzakh State Pedagogical University, Professor M.A. Yuldashev:
“The construction of new airports is not just about technology; it is also a process of enhancing human capital and service culture. Higher education institutions must be ready to train personnel who are modern and meet international demands.”