Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori huzuridagi 4-sonli yig‘ilishi dolzarb mavzularga bag‘ishlandi.
Unda universitet kasaba uyushma qo‘mitasi tomonidan olib borilayotgan ishlar samaradorligini yanada oshirish, milliytarbiya.uz platformasidan faol foydalanish va “Ma’rifat darslari”ni samarali tashkil etish. Professor-o‘qituvchilarning uzluksiz kasbiy rivojlanish jarayonlarini takomillashtirish, universitet ilmiy salohiyatini oshirish Scopus va Web of Science bazalaridagi jurnallarda maqola nashr etilishining 2025-yil rejasining bajarilish bo‘yicha bir qator muhim masalalar muhokama etildi.
“Yangi Toshkent” xalqaro aeroporti — yangi imkoniyatlar eshigi! -deydi universitet rektori M.Yuldashev
O‘zbekiston so‘nggi yillarda aviatsiya va transport infratuzilmasini yangilash bo‘yicha ulkan qadamlar qo‘ymoqda. Bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda universitet rektori ana shu dolzarb masalaga to‘xtaldi. Poytaxt yaqinida barpo etilayotgan “Yangi Toshkent” xalqaro aeroporti mamlakatimizning yangi logistika va turizm markaziga aylanadi.Bu aeroport yiliga 20 million yo‘lovchi va 129 ming tonna yukni qabul qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Loyiha Saudiya, Yaponiya va Koreya kompaniyalari ishtirokidagi xalqaro konsorsium hamkorligida amalga oshirilmoqda.
🔹 62 ta havo kemasi uchun maydon 🔹 14 ta teleskopik trap 🔹 46 ming m² servis va Duty Free maydoni 🔹 200 ming yangi ish o‘rni Bu mega-loyiha nafaqat transport tizimini, balki servis, turizm, til va inson bilan ishlash madaniyatini yangi bosqichga olib chiqadi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori, professor M.A. Yuldashev ta’kidlaganidek:
“Yangi aeroportlar qurilishi — bu faqat texnika emas, balki inson kapitali va xizmat madaniyatini yuksaltirish jarayoni hamdir. Oliy ta’lim muassasalari zamonaviy, xalqaro talablarga javob beradigan kadrlar tayyorlashga tayyor bo‘lishi kerak.”

4-е заседание при ректоре Джизакского государственного педагогического университета было посвящено актуальным темам.
На встрече был обсужден ряд важных вопросов, включая дальнейшее повышение эффективности работы, проводимой профсоюзным комитетом университета, активное использование платформы milliytarbiya.uz и эффективную организацию «Уроков просвещения.» Также рассматривались вопросы совершенствования процессов непрерывного профессионального развития профессорско-преподавательского состава, повышения научного потенциала университета и выполнения плана на 2025 год по публикации статей в журналах, индексируемых в базах данных Scopus и Web of Science.
Международный аэропорт «Новый Ташкент» — дверь к новым возможностям! — заявляет ректор университета М.Юлдашев.
В последние годы Узбекистан предпринимает масштабные шаги по модернизации авиационной и транспортной инфраструктуры. На прошедшем совещании ректор университета затронул этот актуальный вопрос. Международный аэропорт «Новый Ташкент», строящийся вблизи столицы, станет новым логистическим и туристическим центром нашей страны. Этот аэропорт будет способен принимать 20 миллионов пассажиров и 129 тысяч тонн грузов в год. Проект осуществляется в сотрудничестве с международным консорциумом при участии компаний из Саудовской Аравии, Японии и Кореи.
🔹 Площадка для 62 воздушных судов 🔹 14 телескопических трапов 🔹 46 тысяч м2 площади для обслуживания и Duty Free 🔹 200 тысяч новых рабочих мест Этот мега-проект выведет на новый уровень не только транспортную систему, но и сферу услуг, туризм, а также культуру общения с людьми и владения языками.
Как подчеркнул ректор Джизакского государственного педагогического университета, профессор М.А. Юлдашев:
«Строительство новых аэропортов — это не только техническая задача, но и процесс повышения человеческого капитала и культуры обслуживания. Высшие учебные заведения должны быть готовы к подготовке современных кадров, соответствующих международным требованиям.»
Новый аэропорт — это новые рабочие места, новые возможности и создание специалистов нового поколения!