Talabalar o‘rtasida korrupsiyaga qarshi seminar-trening o‘tkazildi.
Tadbir GRACE dasturi asosida ishlab chiqilgan metodik tavsiyalar asosida o‘tkazilib, talabalarda korrupsiyaga qarshi dunyoqarashni shakllantirish, halollik, mas’uliyat va adolat tamoyillarini chuqur anglashga yo‘naltirildi.
Seminar-trening davomida ishtirokchilarga korrupsiya tushunchasi, uning turlari va javobgarlik masalalari haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, ichki tartib-qoidalarni va fan sillabuslari mazmunini yetarli bilmaslik ham ayrim akademik korrupsiya holatlariga sabab bo‘lishi mumkinligi haqida misollar asosida tushuntirishlar berildi.
Tadbirda Prezidentimizning 2025-yil 5-mart kuni so‘zlagan tanqidiy-tahliliy ma’ruzasi mazmun-mohiyati ham yoritilib, unda ta’lim tizimida halollik va shaffoflikni ta’minlash bo‘yicha belgilangan vazifalar tahlil qilindi.
Shuningdek, “Tarbiya” fani doirasida talaba va o‘quvchilarga halollik, birovning haqiga hiyonat qilmaslik kabi ezgu g‘oyalarni sodda tilda tushuntirishning samarali usullari haqida fikr yuritildi. Tadbirda “Korrupsiyaga oid huquqbuzarlik haqida xabar bergan yoki korrupsiyaga qarshi kurashishga boshqa tarzda ko‘maklashgan shaxslarni rag‘batlantirish tartibi to‘g‘risidagi Nizom” (O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori) bo‘yicha ham tushunchalar berildi.Seminar yakunida talabalarga korrupsiyaga qarshi kurashishda fuqarolik mas’uliyati va halollik madaniyatini qaror top har bir yoshning shaxsiy burchi ekanligi ta’kidlandi.

Среди студентов был проведен семинар-тренинг по противодействию коррупции.
9 октября 2025 года в рамках программы «Глобальный ресурс антикоррупционного образования и расширения возможностей молодежи (GRACE) » был организован семинар-тренинг с участием студентов 4-го курса направления биологии заочного отделения Джизакского государственного педагогического университета.
Мероприятие проводилось на основе методических рекомендаций, разработанных в рамках программы GRACE, и было направлено на формирование у студентов антикоррупционного мировоззрения, а также на углубление их понимания принципов честности, ответственности и справедливости.
В ходе семинара-тренинга участникам была предоставлена подробная информация о понятии коррупции, ее видах и вопросах ответственности. Кроме того, на конкретных примерах было разъяснено, что недостаточное знание внутренних правил и содержания учебных программ (силлабусов) также может привести к некоторым случаям академической коррупции.
На мероприятии также было освещено содержание и сущность критико-аналитического доклада нашего Президента, озвученного 5 марта 2025 года, и проанализированы поставленные в нем задачи по обеспечению честности и прозрачности в системе образования.
Также в рамках предмета «Воспитание» обсуждались эффективные методы простого объяснения студентам и учащимся таких благородных идей, как честность и неприкосновенность чужих прав. На мероприятии были даны разъяснения по «Положению о порядке поощрения лиц, сообщающих о коррупционных правонарушениях или иным образом содействующих борьбе с коррупцией» (Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан). В завершение семинара студентам было подчеркнуто, что формирование гражданской ответственности и культуры честности в борьбе с коррупцией является личным долгом каждого молодого человека.