Talabalar o‘rtasida korrupsiyaga qarshi seminar-trening o‘tkazildi.
Tadbir GRACE dasturi asosida ishlab chiqilgan metodik tavsiyalar asosida o‘tkazilib, talabalarda korrupsiyaga qarshi dunyoqarashni shakllantirish, halollik, mas’uliyat va adolat tamoyillarini chuqur anglashga yo‘naltirildi.
Seminar-trening davomida ishtirokchilarga korrupsiya tushunchasi, uning turlari va javobgarlik masalalari haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, ichki tartib-qoidalarni va fan sillabuslari mazmunini yetarli bilmaslik ham ayrim akademik korrupsiya holatlariga sabab bo‘lishi mumkinligi haqida misollar asosida tushuntirishlar berildi.
Tadbirda Prezidentimizning 2025-yil 5-mart kuni so‘zlagan tanqidiy-tahliliy ma’ruzasi mazmun-mohiyati ham yoritilib, unda ta’lim tizimida halollik va shaffoflikni ta’minlash bo‘yicha belgilangan vazifalar tahlil qilindi.
Shuningdek, “Tarbiya” fani doirasida talaba va o‘quvchilarga halollik, birovning haqiga hiyonat qilmaslik kabi ezgu g‘oyalarni sodda tilda tushuntirishning samarali usullari haqida fikr yuritildi. Tadbirda “Korrupsiyaga oid huquqbuzarlik haqida xabar bergan yoki korrupsiyaga qarshi kurashishga boshqa tarzda ko‘maklashgan shaxslarni rag‘batlantirish tartibi to‘g‘risidagi Nizom” (O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori) bo‘yicha ham tushunchalar berildi.Seminar yakunida talabalarga korrupsiyaga qarshi kurashishda fuqarolik mas’uliyati va halollik madaniyatini qaror top har bir yoshning shaxsiy burchi ekanligi ta’kidlandi.

An Anti-Corruption Seminar-Training Was Held Among Students.
On October 9, 2025, a seminar-training was held within the framework of the “Global Resource for Anti-Corruption Education and Youth Empowerment (GRACE)” program with the participation of 4th-year students of the Biology Department, External Education Division, at Jizzakh State Pedagogical University.
The event was conducted based on methodological guidelines developed under the GRACE program and aimed to shape students’ anti-corruption mindset, fostering a deep understanding of the principles of integrity, responsibility, and justice.
During the seminar-training, participants received detailed information about the concept of corruption, its types, and issues of liability. In addition, using examples, it was explained that insufficient familiarity with internal regulations and the content of course syllabi can contribute to certain instances of academic corruption.
The event also highlighted the essence and main ideas of the President’s critical and analytical address delivered on March 5, 2025, analyzing the tasks set forth to ensure integrity and transparency within the education system.
In addition, participants discussed effective methods of explaining to students and pupils, in simple terms, such noble ideas as honesty and respect for others’ rights within the framework of the “Education” course. The seminar also provided insights into the “Regulation on the Procedure for Encouraging Persons Who Report or Otherwise Assist in Combating Corruption” (Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan).
At the conclusion of the seminar, it was emphasized that fostering civic responsibility and a culture of integrity in the fight against corruption is a personal duty of every young individual.