Talabalar “Ayol” spektaklida.
Jizzax viloyat musiqali drama teatrida yozuvchi Halima Ahmedovaning mashhur “Yarimta olma” asari asosida rejissyor Baxtiyor To‘rayev tomonidan sahnalashtirilgan “Ayol” spektakli namoyishi bo‘lib o‘tdi.
Tomoshaga Jizzax davlat pedagogika universiteti talabalari ham tashrif buyurib, teatr san’atining yuksak mahorati va sahna ijrosidan chuqur taassurot oldilar. Spektaklda ayol taqdiri, uning ruhiy iztiroblari, muhabbat va sadoqat yo‘lidagi kurashi chuqur badiiy ifodada yoritildi. Asardagi “yarimta olma” ramzi orqali ayolning butun bo‘la olmagan orzulari, his-tuyg‘ulari va jamiyatdagi o‘rni haqida fikr yuritiladi.
teatrga tashrif buyurgan talaba yoshlar ijro orqali ayolning nafaqat hayotdagi o‘rni, balki uning ruhiy og‘rig‘ini ham his qilishdi. Sahna asari ayolning “ichkaridan og‘riq bilan jim yig‘lashi” so‘ngida iroda va sabri bilan kuchli obraz sifatida gavdalanishi namoyish etilgan.
Spektakl o‘zining badiiy ahamiyati bilan ham alohida e’tiborga sazovor. Asar va sahna ko‘rinishi orqali ijodiy jamoa o‘zbek adabiyoti va teatr san’atida ayol ruhiyatini ochishga qaratilgan muhim qadamni tashladi. Ular jamiyatdagi ayol haqidagi ayrim stereotiplarni buzishga, ayolning kuchli va jasur qiyofasini namoyon etishga harakat qildilar.
Talabalar bu spektakl orqali nafaqat teatr san’atidan zavq oldilar, balki inson ruhiyati va ayolning ichki dunyosi haqida yangi tafakkurga ega bo‘ldilar.

Students at the play “Woman.”
At the Jizzakh Regional Musical Drama Theatre, a performance of “Woman”, a play directed by Baxtiyor To‘rayev and based on writer Halima Ahmedova’s famous work “Half an Apple” was staged.
Students of Jizzakh State Pedagogical University also attended the performance and were deeply impressed by the artistry and stage mastery of the theater. The play vividly depicted the fate of a woman—her emotional struggles, and her fight for love and loyalty—with profound artistic expression. Through the symbol of the “half apple,” the work reflects on a woman’s unfulfilled dreams, emotions, and her place in society.
The student audience who attended the theater performance felt not only the woman’s role in life but also her inner pain conveyed through the actors’ performances. The stage play portrayed how, after her silent, inward suffering, the woman ultimately emerges as a strong and resilient figure through her willpower and patience.
The play is also noteworthy for its artistic significance. Through the work and its stage interpretation, the creative team took an important step toward exploring the inner world of women in Uzbek literature and theater. They sought to challenge certain stereotypes about women in society and to portray the image of a strong and courageous woman.
Through this play, the students not only enjoyed the art of theater but also gained a new understanding of the human spirit and the inner world of women.