Jizzax davlat pedagogika universitetida 2025-yil bitiruvchilarining bandligini ta’minlashga qaratilgan kengaytirilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda universitet rahbariyati, fakultet dekanlari, mutaxassislik kafedralari mudirlari hamda mas’ul xodimlar ishtirok etdi. Unga rektor M.A.Yuldashev rahbarlik qildi.
Yig‘ilishda har bir ta’lim yo‘nalishi kesimida bitiruvchilarning bandlik holati atroflicha tahlil qilindi. Shuningdek, fakultet va kafedra rahbarlari tomonidan bitiruvchilarni ish bilan ta’minlash yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan hisobot berildi va kelgusidagi vazifalar belgilab olindi.
Taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, 2024/2025 o‘quv yili yakunlariga ko‘ra universitetda 4527 nafar talaba Yakuniy davlat attestatsiyasini muvaffaqiyatli topshirib, diplom oldi, shulardan 1997 nafari doimiy ishga joylashdi (YAMMT orqali), 124 nafari magistratura va boshqa turdagi ta’limda o‘qishni davom ettirmoqda, 101 nafari “Kelajakka qadam” dasturi bo‘yicha band qilingan, 146 nafari o‘zini o‘zi band qilgan, 1445 nafari uch tomonlama shartnomalar asosida ish bilan ta’minlanishi rejalashtirilgan, 555 nafari esa homiladorlik va tug‘uriq ta’tilida.Bu raqamlar universitet bitiruvchilarining bandligi turli yo‘nalishlarda ta’minlanayotganini ko‘rsatadi.
Aytish joizki, universitet bitiruvchilarining 95 foizi uchun ish beruvchi tashkilotlar, talabalar va universitet o‘rtasida uch tomonlama shartnomalar imzolangan. Masalan, Jizzax viloyati xalq ta’limi boshqarmasi bilan hamkorlikda yuzlab bitiruvchilar maktablarda ishga joylashtirilgani, mahalliy shifoxonalar va tuman tibbiyot birlashmalariga tibbiyot yo‘nalishi talabalari yo‘naltirilgani qayd etildi. Shuningdek, ayrim bitiruvchilar mahalliy korxonalar va xususiy ta’lim markazlarida o‘z faoliyatini yo‘lga qo‘ymoqda.Yig‘ilishda fakultet va kafedralardan bitiruvchilarni tadbirkorlik faoliyatiga jalb etish, startap va loyihalarda ishtirokini ta’minlash, mahalliy korxonalar bilan hamkorlikda yangi ish o‘rinlari yaratish borasida takliflar bildirildi.Yig‘ilish yakunida rektor M.A.Yuldashev mas’ullarga aniq topshiriqlar berib, bitiruvchilarni ish bilan ta’minlash – universitetning eng dolzarb va ustuvor vazifalaridan biri ekanini alohida ta’kidladi. Ushbu jarayon universitetning ta’lim va ishlab chiqarish hamkorligini kuchaytirish, bitiruvchilarni hayotga tayyorlash va ularning barqaror bandligini ta’minlash yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

Graduate employment was discussed at Jizzakh State Pedagogical University.
An extended meeting dedicated to ensuring the employment of the 2025 graduates was held at Jizzakh State Pedagogical University. The meeting was attended by the university administration, faculty deans, heads of specialized departments, and responsible staff. It was chaired by Rector M. A. Yuldashev.
At the meeting, the employment status of graduates was thoroughly analyzed across each field of study. In addition, faculty and department heads presented reports on the measures being taken to ensure graduate employment, and future tasks were identified.
According to the information presented, by the end of the 2024/2025 academic year, 4,527 students at the university successfully passed the Final State Attestation and received their diplomas. Of these, 1,997 were employed in permanent jobs (through YAMMT), 124 continued their studies in master’s and other types of education, 101 were employed under the “Step into the Future” program, 146 engaged in self-employment, 1,445 are planned to be employed on the basis of tripartite agreements, and 555 are on maternity leave. These numbers show that the employment of university graduates is being ensured in various directions.
It should be noted that for 95 percent of university graduates, tripartite agreements have been signed between employers, students, and the university. For example, it was mentioned that hundreds of graduates were employed in schools in cooperation with the Jizzakh Regional Department of Public Education, while students of medical fields were directed to local hospitals and district medical associations. In addition, some graduates have started their activities in local enterprises and private educational centers. At the meeting, proposals were made to involve graduates in entrepreneurial activities, ensure their participation in startups and projects, and create new jobs in cooperation with local enterprises.
At the conclusion of the meeting, Rector M. A. Yuldashev gave specific instructions to those responsible and emphasized that providing employment for graduates is one of the university’s most urgent and priority tasks. This process has become an important step in strengthening the university’s cooperation with industry, preparing graduates for life, and ensuring their sustainable employment.