Jizzax davlat pedagogika universitetida 2025-yil bitiruvchilarining bandligini ta’minlashga qaratilgan kengaytirilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda universitet rahbariyati, fakultet dekanlari, mutaxassislik kafedralari mudirlari hamda mas’ul xodimlar ishtirok etdi. Unga rektor M.A.Yuldashev rahbarlik qildi.
Yig‘ilishda har bir ta’lim yo‘nalishi kesimida bitiruvchilarning bandlik holati atroflicha tahlil qilindi. Shuningdek, fakultet va kafedra rahbarlari tomonidan bitiruvchilarni ish bilan ta’minlash yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan hisobot berildi va kelgusidagi vazifalar belgilab olindi.
Taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, 2024/2025 o‘quv yili yakunlariga ko‘ra universitetda 4527 nafar talaba Yakuniy davlat attestatsiyasini muvaffaqiyatli topshirib, diplom oldi, shulardan 1997 nafari doimiy ishga joylashdi (YAMMT orqali), 124 nafari magistratura va boshqa turdagi ta’limda o‘qishni davom ettirmoqda, 101 nafari “Kelajakka qadam” dasturi bo‘yicha band qilingan, 146 nafari o‘zini o‘zi band qilgan, 1445 nafari uch tomonlama shartnomalar asosida ish bilan ta’minlanishi rejalashtirilgan, 555 nafari esa homiladorlik va tug‘uriq ta’tilida.Bu raqamlar universitet bitiruvchilarining bandligi turli yo‘nalishlarda ta’minlanayotganini ko‘rsatadi.
Aytish joizki, universitet bitiruvchilarining 95 foizi uchun ish beruvchi tashkilotlar, talabalar va universitet o‘rtasida uch tomonlama shartnomalar imzolangan. Masalan, Jizzax viloyati xalq ta’limi boshqarmasi bilan hamkorlikda yuzlab bitiruvchilar maktablarda ishga joylashtirilgani, mahalliy shifoxonalar va tuman tibbiyot birlashmalariga tibbiyot yo‘nalishi talabalari yo‘naltirilgani qayd etildi. Shuningdek, ayrim bitiruvchilar mahalliy korxonalar va xususiy ta’lim markazlarida o‘z faoliyatini yo‘lga qo‘ymoqda.Yig‘ilishda fakultet va kafedralardan bitiruvchilarni tadbirkorlik faoliyatiga jalb etish, startap va loyihalarda ishtirokini ta’minlash, mahalliy korxonalar bilan hamkorlikda yangi ish o‘rinlari yaratish borasida takliflar bildirildi.Yig‘ilish yakunida rektor M.A.Yuldashev mas’ullarga aniq topshiriqlar berib, bitiruvchilarni ish bilan ta’minlash – universitetning eng dolzarb va ustuvor vazifalaridan biri ekanini alohida ta’kidladi. Ushbu jarayon universitetning ta’lim va ishlab chiqarish hamkorligini kuchaytirish, bitiruvchilarni hayotga tayyorlash va ularning barqaror bandligini ta’minlash yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

В Джизакском государственном педагогическом университете обсудили вопросы трудоустройства выпускников.
В Джизакском государственном педагогическом университете прошло расширенное совещание, посвященное обеспечению занятости выпускников 2025 года. В совещании приняли участие руководство университета, деканы факультетов, заведующие профильными кафедрами и ответственные сотрудники. Совещание провел ректор М.А.Юлдашев.
На совещании было проведено детальное рассмотрение ситуации с трудоустройством выпускников по каждому направлению образования. Кроме того, руководители факультетов и кафедр представили отчет о проводимой работе по обеспечению выпускников рабочими местами и определили задачи на будущее.
Согласно представленным данным, по итогам 2024/2025 учебного года в университете успешно сдали Итоговую государственную аттестацию и получили дипломы 4527 студентов, из них 1997 трудоустроены на постоянную работу (через Единую национальную систему труда), 124 продолжают обучение в магистратуре и других видах образования, 101 трудоустроен по программе «Шаг в будущее», 146 самозанятых, 1445 планируется трудоустроиться на основе трехсторонних договоров, 555 находятся в отпуске по беременности и родам. Эти цифры показывают, что трудоустройство выпускников университетов обеспечивается по разным направлениям.
Следует отметить, что для 95 процентов выпускников университета были подписаны трехсторонние соглашения между организациями-работодателями, студентами и университетом. К примеру, в сотрудничестве с Управлением народного образования Джизакской области сотни выпускников были трудоустроены в школы, а студенты медицинского направления направлены в местные больницы и районные медицинские объединения. Кроме того, некоторые выпускники начинают свою деятельность на местных предприятиях и в частных образовательных центрах. На собрании были выдвинуты предложения по привлечению выпускников факультетов и кафедр к предпринимательской деятельности, обеспечению их участия в стартапах и проектах, созданию новых рабочих мест в сотрудничестве с местными предприятиями. В завершение собрания ректор М.А. Юлдашев дал конкретные поручения ответственным лицам, особо подчеркнув, что трудоустройство выпускников является одной из самых актуальных и приоритетных задач университета. Этот процесс стал важным шагом в укреплении сотрудничества университета в сфере образования и производства, подготовке выпускников к жизни и обеспечении их стабильной занятости.