“Obod va fayzli mahalla-yurt ko‘rki” hashari JDPUda ko‘tarinki ruhda boshlandi.
Xabaringiz bor, 22–23-avgust kunlari yurtimiz bo‘ylab “Obod va fayzli mahalla – yurt ko‘rki” shiori ostida umumxalq xayriya hashari bo‘lib o‘tmoqda. Ushbu ezgu tadbir mahallalar, ko‘chalarni obodonlashtirish, tozalikni ta’minlash va bayramona kayfiyat yaratishga qaratilgan.
Jizzax davlat pedagogika universitetida ham hashar ko‘tarinki ruhda boshlandi. Tadbir bayramona ochilish marosimi bilan start oldi. Universitetning asosiy binosi oldida hasharchi talabalar va professor-o‘qituvchilar yig‘ilib, birdamlik va ko‘tarinki kayfiyat namoyon etdilar.
Universitet rektori Sh.Sharipov hasharchilarni qo‘llab-quvvatlab, ularni ezgu ishda faol ishtirok etishga chaqirdi. Bayramona kuy va qo‘shiqlar sadosi ostida barcha ishtirokchilar guruhlarga bo‘linib, hasharda bajariladigan vazifalarni o‘zaro taqsimlab oldilar.
Hashar davomida:
gul va daraxt ekish, daraxtlarni butash, ariqlarni tozalash;
sport maydonchalari, yo‘lak va xiyobonlarni tartibga keltirish;
binolar atrofi va yo‘laklarda tozalash ishlari;
o‘quv xonalarida stol-stullarni joylashtirish, auditoriyalarni tartibga keltirish;
kirish joylari va koridorlarni supurish, yuvish;
chiqindilarni yig‘ib, belgilangan joylarga olib chiqish ishlari amalga oshirilmoqda.
Mazkur hasharda professor-o‘qituvchilar, talabalar va universitet xodimlari birgalikda faol qatnashib, JDPU hududini yanada obod va fayzli maskanga aylantirishmoqda.

Как вам известно, 22-23 августа по всей стране проходит общенародный благотворительный хашар под лозунгом «Благоустроенная и процветающая махалля — красота страны.» Это благородное мероприятие направлено на благоустройство махаллей и улиц, обеспечение чистоты и создание праздничного настроения.
Хашар также начался в приподнятом настроении в Джизакском государственном педагогическом университете. Мероприятие началось с торжественной церемонии открытия. Возле главного здания университета собрались студенты и преподаватели, демонстрируя единство и приподнятое настроение.
Ректор университета Ш.Шарипов поддержал участников хашара и призвал их к активному участию в благородном деле. Под звуки праздничных мелодий и песен все участники разделились на группы и распределили между собой задачи, которые предстояло выполнить во время хашара.
В ходе хашара проводятся следующие работы:
посадка цветов и деревьев, обрезка деревьев, очистка арыков;
благоустройство спортивных площадок, тротуаров и скверов;
уборка территории вокруг зданий и дорожек;
расстановка столов и стульев в учебных помещениях, приведение в порядок аудиторий;
подметание и мытье входов и коридоров;
сбор и вывоз мусора в установленные места.
В данном хашаре профессорско-преподавательский состав, студенты и сотрудники университета совместно принимают активное участие, превращая территорию ДжГПУ в еще более благоустроенное и процветающее место.