Bosh hisobchining asosiy vazifalari:
• buxgalteriya hisobini mazkur yo’riqnoma va boshqa normativ-huquqiy hujjatlarga amal qilgan holda yuritish, shuningdek, hisob ishlarini zamonaviy texnik vositalar va axborot texnologiyalaridan foydalangan holda tashkil etish;
• buxgalteriya hujjatlarini o’z vaqtida va to’g’ri rasmiylashtirilishini hamda amalga oshirilayotgan operatsiyalarning qonuniyligini oldindan nazorat qilish;
• byudjet mablag’larini, shuningdek budjetdan tashqari mablag’larini xarajatlar smetasida ko’zda tutilgan muayyan maqsadlarga to’g’ri sarflanishi, shuningdek, pul mablag’lari va moddiy qiymatlarning butligi ustidan muntazam nazorat qilish;
• tashkilotda xodimlarning ish haqlarini va unga tegishtirilgan to’lovlarini, shuningdek ta’lim muassasalarida talabalarning stipendiyalarini belgilangan tartibda hamda o’z vaqtida hisoblab chiqishni nazorat qilish;
• smeta ijrosi jarayonida vujudga keladigan yuridik va jismoniy shaxslar bilan olib boriladigan hisob-kitoblarni o’z vaqtida amalga oshirish;
• pul mablag’lari, hisob-kitoblar va moddiy qiymatlar, shuningdek, boshqa aktivlarni va majburiyatlarni inventarizatsiya qilishda qatnashish, inventarizatsiya natijalarini o’z vaqtida va to’g’ri rasmiylashtirish hamda ularni buxgalteriya hisobida aks ettirish;
• moddiy javobgar shaxslarga ularning javobgarligida turgan moddiy qiymatlarning butligini saqlash va hisobini olib borish yuzasidan tushuntirish ishlarini o’tkazish;
• moddiy qiymatlarni olish uchun berilgan ishonchnomalarning hisobini yuritish va ulardan to’g’ri foydalanishni nazorat qilish;
• moliyaviy hisobotlarni belgilangan muddatlarda tuzish va topshirish;
• asosiy vositalar hamda boshqa moddiy qiymatlarni ularning saqlanish va foydalanish joylarida butligini muntazam nazorat qilish;
• bosh hisobchi tashkilotni tegishli bo’linmalari va xizmatlarining rahbarlari bilan birgalikda quyidagilarni muntazam ravishda nazorat qilishi shart;
• tovar-moddiy qiymatlarning qabul qilinishi va topshirilishini rasmiylashtirishda belgilangan qoidalarga rioya etilishini;
• mehnatga haq to’lash jamg’armasini to’g’ri sarflanishi, mansab maoshlarining to’g’ri belgilanishi, shtat, moliya va kassa intizomiga qat’iy rioya etilishi;
• pul mablag’lari, tovar-moddiy qiymatlar, asosiy fondlarni inventarizatsiya qilish, hisob-kitob va to’lov majburiyatlarini bajarishning belgilangan qoidalarga rioya etilishini;
• belgilangan muddatlarda debitorlik qarzni undirib olinishini va kreditorlik qarzni qaytarilishi bo’yicha tegishli chora – tadbirlarni ko’rilishini, to’lov intizomiga muntazam rioya etishni;
• Tashkilotlarning barcha bo’limlari (xodimlari) buxgalteriyaga buxgalteriya hisobini yuritish uchun kerak bo’ladigan barcha zaruriy hujjatlarni(buyruq va farmoyishlarning ko’chirmalarini, shuningdek turli xil shartnoma, to’lov hujjatlari va boshqalarni) o’z vaqtida taqdim qilishlari shart. Bosh hisobchi buxgalteriya hisobini kiritish uchun talab qilinadigan hujjatlar va ma’lumotlarni rasmiylashtirish va buxgalteriyaga taqdim qilishga doir talablarini o’z vaqtida bajarishga tashkilotning xodimlari majbur. Tashkilotlar qonunchilikda belgilangan tartibda va muddatlarda davriy moliyaviy hisobotlarni, shuningdek set, shtat va kontingentlar bo’yicha rejaning bajarilishi to’g’risida chorak va yillik hisobotlarni tuzadilar va topshiradilar.
Bosh hisobchi o’rinbosarining asosiy vazifalari:
• Bosh hisobchi ayrim sabablar bilan yo’q bo’lganda uni bajaradigan ishlarini amalga oshiradi. Bosh hisobchi o’rinbosari buxgalteriyaning «bosh kitob» ni UzAsbo dasturida to’g’ri yurgizilishini amalga oshiradi, buning uchun buxgalteriyada qo’llaniladigan va amalga oshirilishi kerak bo’lgan memorial-orderlarni to’g’ri tuzilganligini tekshirib qabul qiladi va bosh kitobga yozib sintetik va analitik hisob bilan tekshirib chiqadi.
• Bosh hisobchi tomonidan va rahbariyat tomonidan beriladigan buxgalteriya ishiga oid masalalarni, kassani to’satdan tekshirish, bajarilishi majburiy bo’lgan kassa qoldiqlarini har oy tekshirib dalolatnoma tuzish, joylarda asosiy vositalar, arzon va tez eskiradigan predmetlar hamda moddiy qiymatlarni ularning saqlanish joylari va foydalaniladigan joylarda butligini nazorat qilish ishlarida (inventarizatsiya o’tkazish) qatnashadi.
• Oliy ta’lim muassasasida mavjud asosiy vositalar, tovar-moddiy qiymatlar, naqd pul mablag’lari, qimmatbaho qog’ozlar, qat’iy hisobda turuvchi blankalar va hokazolarning inventarizatsiyasini tashkil etish hamda o’tkazish.
• Institut balansida turuvchi asosiy vositalar. Materiallar, arzon baho va tez eskiradigan buyumlar hisobini olib boradi. 159-hisob «Debitor va Kreditor» bilan olib boriladigan hisob-kitobni olib boradi. Institut bo’yicha yuritiladigan moddiy boyliklarni olish uchun beriladigan «ishonch qog’ozi berish» kitobini yuritadi va uning ustidan qattiq nazorat olib boradi.
• Tekshirilgan va hisobga olish uchun qabul qilingan hujjatlar sanasi bo’yicha tartib qilinadi va, quyidagi: 6 – memorial order – turli tashkilotlar va muassasalar bilan olib boriladigan hisob – kitoblar bo’yicha jamlanma qaydnoma, 408- son shakl. 9 – memorial order – asosiy vositalarning hisobdan chiqarilishi va joydan joyga ko’chirilishi bo’yicha jamlanma qaydnoma, 386-son shakllarning yuritilishini nazorat qilish. 13-memorial order – materiallar sarfiga doir jamlanma qaydnoma, 396-son shakllarni yuritilishini nazorat qilish.
• Operatsiyalar hajmiga qarab jamlanma qaydnomalarni tuzish talab qilinmaydigan tashkilotlarda Subschotlar korrespondensiyasi alohida memorial orderlarda (274-son shakl) 2169-son yo’riqnomaning 35-bandida keltirilgan doimiy raqamlar berilib ko’rsatadi.
• Alohida memorial orderlar operatsiyalarning sodir bo’lishiga qarab, ammo boshlang’ich hisob hujjatlari olingan keyingi kundan kechiktirmasdan ayrim hujjatlarga yoki bir xil hujjatlarning bir guruhi asosida tuzadi. Subschotlar korrespondensiyasi memorial orderlarda ikki yoqlama yozuv qoidasiga muvofiq yozib boradi.
• Memorial orderlar bosh hisobchi (yoki uning o’rinbosari) va ijrochi (hisobchi) tomonidan imzolaydi.
• «Bosh-jurnal kitobi» o’tgan yildagi yakunlovchi balansga muvofiq yil boshiga qolgan qoldiq summalarni ko’chirib yozish bilan ochadi. Bu daftarga yozuvlar memorial orderlar va memorial order – jamlanma qaydnomalar tuzilgandan keyin oyiga bir marta yozadi.
• Memorial orderdagi summa dastlab «order bo’yicha summa» qatoriga, keyin esa tegishli subschotlarning debeti va kreditiga yozadi. Barcha Subschotlar bo’yicha oylik aylanmalar summasi debetda ham kreditda ham «order bo’yicha summa» qatorining jamiga teng bo’lishi kerak. Oylik aylanmalardan keyingi ikkinchi qatorda har bir subschot bo’yicha kelgusi oyning boshiga qoldiq chiqaradi.
• Har bir daftar tashkilotning nomi daftar ochilgan hisobot yili yozib qo’yiladi. Daftarda unga ochilgan subschotlarning mundarijasi bo’lishi kerak. Yozuvlar daftarning boshqa betiga o’tkazilganda shu subschot bo’yicha yozuvning o’tkazilganligi, yangi betlarning raqami ko’rsatilgan holda belgilab qo’yiladi.
• Moddiy qiymatlar, pul mablag’lari, shuningdek debitorlar va kreditorlar bilan olib boriladigan hisob-kitoblar hamda boshqa aktivlar va majburiyatlarni inventarizatsiya qilish, shuningdek inventarizatsiya natijalarini rasmiylashtirish va buxgalteriya hisobida aks ettirish qonunchilikda belgilangan tartibda amalga oshiradi.
• Qonunchilikda belgilangan tartibda va muddatlarda davriy moliyaviy hisobotlarni, shuningdek set, shtat va kontingentlar bo’yicha rejaning bajarilishi to’g’risida chorak va yillik hisobotlarni tuzadi va topshiradilar
• Har bir hisobot oy tugagandan keyin barcha memorial orderlar, memorial order – jamlanma qaydnomalar ularga tegishli hujjatlar bilan birga raqamiga qarab tartib bilan taxlanishi va kitob qilinishi kerak. hujjatlar uncha ko’p bo’lmagan taqdirda, ularning uch oyligini bitta qilib kitob qilish mumkin. Muqovasiga tashkilotning nomi, kitobning nomi va tartib raqami, hisobot davri – yil va oy, memorial orderning boshlang’ich va oxirgi raqami, kitobdagi varaqlar soni yozib qo’yiladi.
• Institut bilan bank o’rtasidagi barcha hisob kitoblarni ya’ni har kunlik bank ko’chirmalarini qayd qilish, kunlik to’lov taqdimnomalarini yuritish va g’aznachilik bilan bog’liq to’lov taqdimnomalarini hisob-kitob qilish 294 shaklni yuritib yig’indisini tuzib bosh hisobchiga topshirish.
• Institut bilan tovar (mahsulot, xizmat) yetkazib beruvchilar bilan tuzilgan shartnomalarni Moliya vazirligi g’aznachiligiga to’lov grafigini rasmiylashtirgan holda taqdim etadi, g’aznachilik ro’yxatiga olingan shartnomalarga to’lov topshiriqnomasini tayyorlaydi, tuzilgan shartnomalar daftarini yuritadi, so’rovnomalar asosida to’lov topshiriqnomalarini tayyorlaydi va bosh hisobchi tomonidan berilgan boshqa topshiriqlarni bajaradi.

Основные обязанности главного бухгалтера:
• ведение бухгалтерского учета в соответствии с настоящей Инструкцией и иными нормативными правовыми актами, а также организация бухгалтерского учета с использованием современных технических средств и информационных технологий;
• предварительный контроль своевременности и достоверности бухгалтерских документов и законности операций;
• регулярный контроль за целевым использованием бюджетных средств, а также внебюджетных средств на конкретные цели, предусмотренные в смете расходов, а также за сохранностью денежных средств и материальных ценностей;
• контроль за заработной платой работников в организации и связанными с ней выплатами, а также за упорядоченным и своевременным начислением студенческих стипендий в образовательных учреждениях;
• своевременное выполнение расчеты с юридическими и физическими лицами, возникающие в процессе исполнения сметы;
• участие в инвентаризации денежных средств, счетов и материальных ценностей, а также других активов и обязательств, своевременное и точное оформление результатов инвентаризации и их отражение в бухгалтерском учете;
• материально ответственным лицам, проводить разъяснительную работу по поддержанию сохранности и учета материальных ценностей, находящихся в их ведении;
• ведение учета доверенностей, выданных на приобретение материальных ценностей и контроль их надлежащего использования;
• подготовка и сдача финансовой отчетности в установленные сроки;
• регулярный контроль целостности основных средств и других материальных ценностей в местах их хранения и использования;
• Главный бухгалтер совместно с руководителями соответствующих отделов и служб организации обязан регулярно контролировать следующие:
• соблюдение правил, установленных для оформления прихода и передачи товарно-материальных ценностей;
• правильное использование фонда оплаты труда, правильное установление заработной платы, строгое соблюдение кадровой, финансовой и кассовой дисциплины;
• соблюдение установленных правил выполнения кассового, инвентарного, инвентарного учета основных средств, учетных и платежных обязательств;
• своевременное взыскание дебиторской задолженности и принятие соответствующих мер по погашению кредиторской задолженности, регулярное соблюдение платежной дисциплины;
• Все подразделения (работники) организации должны своевременно предоставлять в бухгалтерию все необходимые документы (копии приказов и распоряжений, а также различные договоры, платежные документы и т.п.).
Основные обязанности заместителя главного бухгалтера:
• В случае отсутствия главного бухгалтера по каким-либо причинам его обязанности выполняет заместитель главного бухгалтера. Заместитель главного бухгалтера следит за правильностью ведения «главной книги» бухгалтерского учета в программе «УзАсбо», для этого проверяет правильность использованных и подлежащих исполнению мемориальных ордеров в бухгалтерском учете, а также сверяет их в главной книге с синтетическим и аналитическим счетами
• Участвует в проведении учетных (инвентаризационных) работ, связанных с бухгалтерской работой, проводимой Главным бухгалтером и руководством: внезапная проверка кассы, ежемесячная проверка обязательных остатков денежных средств, выдача актов, контроль за сохранностью основных средств, дешевых и скоропортящихся вещей и материальных ценностей в местах их хранения и использования.
• Организация и проведение инвентаризации основных средств, товарно-материальных ценностей, денежных средств, ценных бумаг, бланков фиксированных счетов и т.п., имеющихся в учреждении высшего образования.
• Основные средства на балансе института. Ведет учет материалов, низкой стоимости и скоропортящихся товаров. Ведет расчет «Дебитор-Кредитор» 159-счета. Ведет книгу «Выдача доверенностей» выдаваемых для получения материальных ценностей, которая ведет по институту.
• Проверенные и принятые к регистрации документы отсортированы по дате следующим образом: Мемориальный ордер № 6 — Дебиторская задолженность с различными организациями и учреждениями, Форма № 408. Мемориальный приказ № 9 — сводный учет списания и перемещения основных средств, контроль за ведением формы № 386. Мемориальный ордер № 13 — сводный учет расхода материалов, контроль за ведением форм № 396.
• В организациях, не требующих создания сводных счетов в зависимости от объема операций, корреспонденцию субсчетов указывают в отдельных мемориальных приказах (форма № 274) с постоянными номерами, указанными в пункте 35 Инструкции № 2169.
• Отдельные мемориальные ордера составляются на основании отдельных документов или группы идентичных документов в зависимости от совершения операций, но не позднее следующего дня после поступления документов первичного учета. Соответствие субсчетов фиксируется в мемориальных ордерах по правилу двойной записи.
• Мемориальные ордера подписываются главным бухгалтером (или его заместителем) и исполнителем (бухгалтером).
• «Главная книга» открывается путем транскрипции баланса на начало года в соответствии с итоговым балансом предыдущего года. Записи в эту тетрадь вносятся один раз в месяц после создания мемориальных ордеров и мемориальных ордерно-сводных счетов.
• Сумма в мемориальном ордере сначала заносится в строку «сумма по ордеру», а затем списывается и зачисляется на соответствующие субсчета. Сумма месячного оборота по всем субсчетам должна быть равна сумме «суммы под заказ» как по дебету, так и по кредиту. Во второй строке после месячного оборота подсчитывается остаток по каждому субсчету на начало следующего месяца.
• В каждой книге записывается наименование организации в отчетном году, в котором была открыта книга учета. В кинге должно быть содержание открытых не ней субсчетов. Когда записи перемещаются на другую страницу книги, запись в этой вспомогательной учетной записи помечается количеством новых страниц.
• Инвентаризация материальных ценностей, денежных средств, а также расчетов с дебиторами и кредиторами, а также иных активов и обязательств, а также оформление и учет результатов инвентаризации в порядке, установленном законодательством.
• В установленные законодательством порядке и сроки, составляет и представляет периодические финансовые отчеты, а также квартальные и годовые отчеты о выполнении плана по набору, штату и контингенту.
• В конце каждого отчетного месяца все мемориальные ордера, мемориальные ордерно-сводные счета должны быть сложены и занесены в порядок вместе с соответствующими документами. Если документов не так много, каждые три месяца их можно в оджну книгу. На обложке указывается наименование организации, наименование и порядковый номер книги, отчетный период — год и месяц, начальный и конечный номер мемориального ордера, количество страниц в книге.
• Регистрация всех расчетов между Институтом и банком, т.е. ежедневные банковские выписки, ежедневные платежные презентации и расчеты по платежным предложениям, связанные с казначейством, с использованием формы 294 составляют индекс и представляют его главному бухгалтеру.
• Представляет договоры с поставщиками товаров (продукции, услуг) с Институтом в Казначейство Министерства финансов с графиком платежей, оформляет платежные поручения по договорам, зарегистрированным в Казначействе, ведет книгу договоров, на основании запросов составляет платежные поручения и выполняет другие поручения главного бухгалтера.