Bosh hisobchining asosiy vazifalari:
• buxgalteriya hisobini mazkur yo’riqnoma va boshqa normativ-huquqiy hujjatlarga amal qilgan holda yuritish, shuningdek, hisob ishlarini zamonaviy texnik vositalar va axborot texnologiyalaridan foydalangan holda tashkil etish;
• buxgalteriya hujjatlarini o’z vaqtida va to’g’ri rasmiylashtirilishini hamda amalga oshirilayotgan operatsiyalarning qonuniyligini oldindan nazorat qilish;
• byudjet mablag’larini, shuningdek budjetdan tashqari mablag’larini xarajatlar smetasida ko’zda tutilgan muayyan maqsadlarga to’g’ri sarflanishi, shuningdek, pul mablag’lari va moddiy qiymatlarning butligi ustidan muntazam nazorat qilish;
• tashkilotda xodimlarning ish haqlarini va unga tegishtirilgan to’lovlarini, shuningdek ta’lim muassasalarida talabalarning stipendiyalarini belgilangan tartibda hamda o’z vaqtida hisoblab chiqishni nazorat qilish;
• smeta ijrosi jarayonida vujudga keladigan yuridik va jismoniy shaxslar bilan olib boriladigan hisob-kitoblarni o’z vaqtida amalga oshirish;
• pul mablag’lari, hisob-kitoblar va moddiy qiymatlar, shuningdek, boshqa aktivlarni va majburiyatlarni inventarizatsiya qilishda qatnashish, inventarizatsiya natijalarini o’z vaqtida va to’g’ri rasmiylashtirish hamda ularni buxgalteriya hisobida aks ettirish;
• moddiy javobgar shaxslarga ularning javobgarligida turgan moddiy qiymatlarning butligini saqlash va hisobini olib borish yuzasidan tushuntirish ishlarini o’tkazish;
• moddiy qiymatlarni olish uchun berilgan ishonchnomalarning hisobini yuritish va ulardan to’g’ri foydalanishni nazorat qilish;
• moliyaviy hisobotlarni belgilangan muddatlarda tuzish va topshirish;
• asosiy vositalar hamda boshqa moddiy qiymatlarni ularning saqlanish va foydalanish joylarida butligini muntazam nazorat qilish;
• bosh hisobchi tashkilotni tegishli bo’linmalari va xizmatlarining rahbarlari bilan birgalikda quyidagilarni muntazam ravishda nazorat qilishi shart;
• tovar-moddiy qiymatlarning qabul qilinishi va topshirilishini rasmiylashtirishda belgilangan qoidalarga rioya etilishini;
• mehnatga haq to’lash jamg’armasini to’g’ri sarflanishi, mansab maoshlarining to’g’ri belgilanishi, shtat, moliya va kassa intizomiga qat’iy rioya etilishi;
• pul mablag’lari, tovar-moddiy qiymatlar, asosiy fondlarni inventarizatsiya qilish, hisob-kitob va to’lov majburiyatlarini bajarishning belgilangan qoidalarga rioya etilishini;
• belgilangan muddatlarda debitorlik qarzni undirib olinishini va kreditorlik qarzni qaytarilishi bo’yicha tegishli chora – tadbirlarni ko’rilishini, to’lov intizomiga muntazam rioya etishni;
• Tashkilotlarning barcha bo’limlari (xodimlari) buxgalteriyaga buxgalteriya hisobini yuritish uchun kerak bo’ladigan barcha zaruriy hujjatlarni(buyruq va farmoyishlarning ko’chirmalarini, shuningdek turli xil shartnoma, to’lov hujjatlari va boshqalarni) o’z vaqtida taqdim qilishlari shart. Bosh hisobchi buxgalteriya hisobini kiritish uchun talab qilinadigan hujjatlar va ma’lumotlarni rasmiylashtirish va buxgalteriyaga taqdim qilishga doir talablarini o’z vaqtida bajarishga tashkilotning xodimlari majbur. Tashkilotlar qonunchilikda belgilangan tartibda va muddatlarda davriy moliyaviy hisobotlarni, shuningdek set, shtat va kontingentlar bo’yicha rejaning bajarilishi to’g’risida chorak va yillik hisobotlarni tuzadilar va topshiradilar.
Bosh hisobchi o’rinbosarining asosiy vazifalari:
• Bosh hisobchi ayrim sabablar bilan yo’q bo’lganda uni bajaradigan ishlarini amalga oshiradi. Bosh hisobchi o’rinbosari buxgalteriyaning «bosh kitob» ni UzAsbo dasturida to’g’ri yurgizilishini amalga oshiradi, buning uchun buxgalteriyada qo’llaniladigan va amalga oshirilishi kerak bo’lgan memorial-orderlarni to’g’ri tuzilganligini tekshirib qabul qiladi va bosh kitobga yozib sintetik va analitik hisob bilan tekshirib chiqadi.
• Bosh hisobchi tomonidan va rahbariyat tomonidan beriladigan buxgalteriya ishiga oid masalalarni, kassani to’satdan tekshirish, bajarilishi majburiy bo’lgan kassa qoldiqlarini har oy tekshirib dalolatnoma tuzish, joylarda asosiy vositalar, arzon va tez eskiradigan predmetlar hamda moddiy qiymatlarni ularning saqlanish joylari va foydalaniladigan joylarda butligini nazorat qilish ishlarida (inventarizatsiya o’tkazish) qatnashadi.
• Oliy ta’lim muassasasida mavjud asosiy vositalar, tovar-moddiy qiymatlar, naqd pul mablag’lari, qimmatbaho qog’ozlar, qat’iy hisobda turuvchi blankalar va hokazolarning inventarizatsiyasini tashkil etish hamda o’tkazish.
• Institut balansida turuvchi asosiy vositalar. Materiallar, arzon baho va tez eskiradigan buyumlar hisobini olib boradi. 159-hisob «Debitor va Kreditor» bilan olib boriladigan hisob-kitobni olib boradi. Institut bo’yicha yuritiladigan moddiy boyliklarni olish uchun beriladigan «ishonch qog’ozi berish» kitobini yuritadi va uning ustidan qattiq nazorat olib boradi.
• Tekshirilgan va hisobga olish uchun qabul qilingan hujjatlar sanasi bo’yicha tartib qilinadi va, quyidagi: 6 – memorial order – turli tashkilotlar va muassasalar bilan olib boriladigan hisob – kitoblar bo’yicha jamlanma qaydnoma, 408- son shakl. 9 – memorial order – asosiy vositalarning hisobdan chiqarilishi va joydan joyga ko’chirilishi bo’yicha jamlanma qaydnoma, 386-son shakllarning yuritilishini nazorat qilish. 13-memorial order – materiallar sarfiga doir jamlanma qaydnoma, 396-son shakllarni yuritilishini nazorat qilish.
• Operatsiyalar hajmiga qarab jamlanma qaydnomalarni tuzish talab qilinmaydigan tashkilotlarda Subschotlar korrespondensiyasi alohida memorial orderlarda (274-son shakl) 2169-son yo’riqnomaning 35-bandida keltirilgan doimiy raqamlar berilib ko’rsatadi.
• Alohida memorial orderlar operatsiyalarning sodir bo’lishiga qarab, ammo boshlang’ich hisob hujjatlari olingan keyingi kundan kechiktirmasdan ayrim hujjatlarga yoki bir xil hujjatlarning bir guruhi asosida tuzadi. Subschotlar korrespondensiyasi memorial orderlarda ikki yoqlama yozuv qoidasiga muvofiq yozib boradi.
• Memorial orderlar bosh hisobchi (yoki uning o’rinbosari) va ijrochi (hisobchi) tomonidan imzolaydi.
• «Bosh-jurnal kitobi» o’tgan yildagi yakunlovchi balansga muvofiq yil boshiga qolgan qoldiq summalarni ko’chirib yozish bilan ochadi. Bu daftarga yozuvlar memorial orderlar va memorial order – jamlanma qaydnomalar tuzilgandan keyin oyiga bir marta yozadi.
• Memorial orderdagi summa dastlab «order bo’yicha summa» qatoriga, keyin esa tegishli subschotlarning debeti va kreditiga yozadi. Barcha Subschotlar bo’yicha oylik aylanmalar summasi debetda ham kreditda ham «order bo’yicha summa» qatorining jamiga teng bo’lishi kerak. Oylik aylanmalardan keyingi ikkinchi qatorda har bir subschot bo’yicha kelgusi oyning boshiga qoldiq chiqaradi.
• Har bir daftar tashkilotning nomi daftar ochilgan hisobot yili yozib qo’yiladi. Daftarda unga ochilgan subschotlarning mundarijasi bo’lishi kerak. Yozuvlar daftarning boshqa betiga o’tkazilganda shu subschot bo’yicha yozuvning o’tkazilganligi, yangi betlarning raqami ko’rsatilgan holda belgilab qo’yiladi.
• Moddiy qiymatlar, pul mablag’lari, shuningdek debitorlar va kreditorlar bilan olib boriladigan hisob-kitoblar hamda boshqa aktivlar va majburiyatlarni inventarizatsiya qilish, shuningdek inventarizatsiya natijalarini rasmiylashtirish va buxgalteriya hisobida aks ettirish qonunchilikda belgilangan tartibda amalga oshiradi.
• Qonunchilikda belgilangan tartibda va muddatlarda davriy moliyaviy hisobotlarni, shuningdek set, shtat va kontingentlar bo’yicha rejaning bajarilishi to’g’risida chorak va yillik hisobotlarni tuzadi va topshiradilar
• Har bir hisobot oy tugagandan keyin barcha memorial orderlar, memorial order – jamlanma qaydnomalar ularga tegishli hujjatlar bilan birga raqamiga qarab tartib bilan taxlanishi va kitob qilinishi kerak. hujjatlar uncha ko’p bo’lmagan taqdirda, ularning uch oyligini bitta qilib kitob qilish mumkin. Muqovasiga tashkilotning nomi, kitobning nomi va tartib raqami, hisobot davri – yil va oy, memorial orderning boshlang’ich va oxirgi raqami, kitobdagi varaqlar soni yozib qo’yiladi.
• Institut bilan bank o’rtasidagi barcha hisob kitoblarni ya’ni har kunlik bank ko’chirmalarini qayd qilish, kunlik to’lov taqdimnomalarini yuritish va g’aznachilik bilan bog’liq to’lov taqdimnomalarini hisob-kitob qilish 294 shaklni yuritib yig’indisini tuzib bosh hisobchiga topshirish.
• Institut bilan tovar (mahsulot, xizmat) yetkazib beruvchilar bilan tuzilgan shartnomalarni Moliya vazirligi g’aznachiligiga to’lov grafigini rasmiylashtirgan holda taqdim etadi, g’aznachilik ro’yxatiga olingan shartnomalarga to’lov topshiriqnomasini tayyorlaydi, tuzilgan shartnomalar daftarini yuritadi, so’rovnomalar asosida to’lov topshiriqnomalarini tayyorlaydi va bosh hisobchi tomonidan berilgan boshqa topshiriqlarni bajaradi.

The main tasks of the chief accountant:
• to keep accounting records in accordance with this Instruction and other normative legal acts, as well as to organize accounting using modern technical means and information technologies;
• pre-control the timeliness and accuracy of accounting documents and the legality of transactions;
• regular monitoring of the proper use of budget funds, as well as extra-budgetary funds for specific purposes provided for in the cost estimates, as well as the integrity of cash and tangible assets;
• control over the timely and orderly calculation of salaries and related payments of employees in the organization, as well as student scholarships in educational institutions;
• timely execution of settlements with legal entities and individuals arising in the course of budget execution;
• participate in the inventory of cash, accounts and tangible assets, as well as other assets and liabilities, timely and accurate registration of inventory results and their reflection in the accounting records;
• to explain to the persons responsible for the maintenance of the integrity and maintenance of the material assets under their responsibility;
• keep records of power of attorney issued for the acquisition of property and control their proper use;
• preparation and submission of financial statements in a timely manner;
• regular inspection of the integrity of fixed assets and other material assets in their places of storage and use;
• The chief accountant, together with the heads of the relevant departments and services of the organization, shall regularly monitor the following;
• compliance with the rules established for the registration of the receipt and transfer of inventory;
• the proper use of the payroll, the correct setting of salaries, strict adherence to staff, financial and cash discipline;
• compliance with the established rules for the fulfillment of cash, inventory, inventory of fixed assets, accounting and payment obligations;
• collection of receivables in due time and taking appropriate measures to repay accounts payable, regular compliance with payment discipline;
• All departments (employees) of the organization must provide the accounting department with all the necessary documents (copies of orders and directives, as well as various contracts, payment documents, etc.) in a timely manner. The chief accountant is responsible for the timely execution of the requirements for the preparation and submission to the accounting department of the documents and information required for the entry of accounting records. Organizations prepare and submit periodic financial reports, as well as quarterly and annual reports on the implementation of the plan by set in the manner and within the period prescribed by law.
Main responsibilities of Deputy Chief Accountant
• The chief accountant does what he does when he is absent for some reason. The Deputy Chief Accountant maintains the correctness of the “general ledger” of accounting in the UzAsbo program, for which it checks and accepts the correctness of the memorial orders used and to be executed in accounting and enters them in the general ledger, writes and checks with synthetic and analytical scots.
• Issues related to accounting work provided by the chief accountant and management, sudden inspection of cash registers, monthly inspection of mandatory cash balances, drawing up a report, the integrity of fixed assets, cheap and perishable items and material assets in their storage areas and places of use participates in control activities (inventory).
• Organize and conduct an inventory of fixed assets, inventory, cash, securities, fixed account forms, etc. available at the institution of higher education.
• Fixed assets on the balance of the institute. Keeps track of materials, low cost, and perishable items. Account 159 maintains accounts receivable and payable. Maintains and maintains a “power of attorney” for the acquisition of material assets of the institute.
• The documents examined and accepted for registration are sorted by date, as follows:6 – memorial order – a consolidated account of accounts with various organizations and institutions, Form № 408.9 – memorial order – a consolidated account for the write-off and relocation of fixed assets, control over the maintenance of forms № 386. Memorial order № 13 – a consolidated account of the consumption of materials, control over the maintenance of forms № 396.
• In organizations that do not require the creation of consolidated accounts depending on the volume of transactions, the correspondence of sub-accounts is indicated in separate memorial orders (Form № 274) with the constant numbers given in paragraph 35 of Instruction № 2169.
• Separate memorial orders are drawn up on the basis of individual documents or a group of identical documents, depending on the occurrence of transactions, but no later than the next day after the receipt of the initial accounting documents. Correspondence of subсalculations is recorded in memorial orders in accordance with the rule of double entry.
• Memorial orders are signed by the chief accountant (or his deputy) and the executor (accountant).
• The General Ledger opens by transcribing the balance at the beginning of the year according to the closing balance of the previous year. Entries in this notebook are made once a month after the creation of memorial orders and memorial orders – summary accounts
• The amount in the memorial order is first entered in the “amount on the order” line, and then debited and credited to the relevant sub-accounts. The amount of monthly turnover on all sub-accounts must be equal to the sum of the “amount on order” in both debit and credit. In the second row after the monthly turnover, the balance for each sub-account is calculated at the beginning of the next month.
• The name of each ledger organization is recorded in the reporting year in which the ledger is opened. The notebook should contain the contents of the sub-accounts opened for it. When entries are transferred to another page of the notebook, the entry on this sub-account is marked with the number of new pages.
• Inventory of tangible assets, cash, as well as settlements with debtors and creditors, as well as other assets and liabilities, as well as the registration and recording of inventory results in the manner prescribed by law.
• Prepares and submits periodic financial reports, as well as quarterly and annual reports on the implementation of the plan by set, state and contingent, in the manner and within the period prescribed by law
• At the end of each reporting month, all memorial orders, consolidated accounts should be stacked and booked in order, together with the relevant documents. If there are not many documents, they may be collected every three months. The cover contains the name of the organization, the name and serial number of the book, the reporting period – year and month, the initial and final number of the memorial order, the number of pages in the book.