Dastur kodi: 70110102
Pedagogika mutaxassislik ta’lim oluvchi bir semester davomida 30 kreditni, bir o’quv yili bo’yicha 60 kreditni to’plashi zarur. O’qish muddati 2 yil bo’lib, talaba dastur yakunlangangunga qadar 120 kredit to’lashi kerak.
70110102 – Pedagogika magistratura mutaxassisligi bo‘yicha magistrlar tayyorlovchi barcha oliy ta’lim tashkilotlari uchun talablar majmuyini ifodalaydi.Oliy ta’lim muassasasi mazkur magistratura mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlash vakolatiga ega bo‘lganda asosiy o‘quv reja va fan dasturlarini amalga oshirish huquqiga ega deb hisoblanadi.
• 70110102 – Pedagogika – ta’lim sohasidagi mutaxassislik bo‘lib, barcha ta’lim muassasalarida mutaxassislikka oid fanlami o‘qitish, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va tarmoq ilmiy tadqiqot institutlari, markazlari, ilmiy ishlab chiqarish birlashmalarida ilmiy tadqiqot faoliyatini yuritish, mos ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha ta’limni amalga oshiruvchi vazirliklar, uning tarmoq boshqarmalari va muassasalarida jarayonni loyihalashtirish va boshqarish, nodavlat va notijorat tashkilotlarida, markaziy va mahaliy davlat boshqaruvi organlarida faoliyatni tashkil etish va boshqarishga oid masalalami hal etish, shuningdek sohani rivojlantirishda xavfsizlikni ta’minlash, istiqbolni belgilashga, kasbiy ko‘nikmaga, mutasaddilik qobiliyatiga yo‘naltirilgan inson faoliyatining vositalari, usullari, metodlari va uslublarini qamrab oladi.
• ilmiy-pedagogik;
• pedagogik faoliyatda.
70110102 – Pedagogika mutaxassisligi bo‘yicha magistr akademik darajasini olgandan so‘ng oliy ta’lim muassasalari hamda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va tarmoq ITIlarda katta ilmiy xodim-izlanuvchi va mustaqil tadqiqotchi sifatida ilmiy-tadqiqot ishlarini davom ettirishi mumkin.
ilmiy, amaliy tadqiqotlami o‘tkazish, tajriba natijalarini tahlil qilish va ular asosida ihniy asoslangan xulosalar chiqarish, ilmiy yangiliklami kashf etish;
ilmiy adabiyotlar va intemet tarmog‘ida eng yangi ilmiy, pedagogik, yutuqlar haqidagi maTumotlami maqsadga yo‘nalgan holda qidirish va topish;
oliy taTim, qayta tayyorlash va malaka oshirish, professional taTim muassasalarida mutaxassisligi bo‘yicha pedagogik va o‘quv-uslubiy faoliyat yuritish;o‘quv jarayonini va ilmiy faoliyatni tashkil qilish, zamonaviy axborot va pedagogik texnologiyalardan, o‘qitishning texnik vositalaridan foydalanib o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish;
elektron (e-leaming), mobil (m-leaming), masofaviy axborot texnologiya va o‘quv-metodik majmualami mukammal o‘zlashtirish;
pedagogik va ilmiy mahorati hamda malakasini muntazam oshirib borish;
ilmiy dunyoqarashga doir bilimlar tizimini egallagan bo‘lishi, umummetodologik fanlar asosini, davlat siyosatining dolzarb masalalarini bilishi; ijtimoiy muammolar va jarayonlami mustaqil tahlil qilish;
tabiat va jamiyatda yuz berayotgan jarayon va hodisalar haqida yaxlit tasawurga ega boTishi, insonning ma’naviy qiyofasi haqida bilimlarga ega boTishi, ulardan hayotda va kasbiy faoliyatida hamda zamonaviy ilmiy tadqiqotlarda foydalana olish;
shaxsning inson, jamiyat, atrof muhitga boTgan munosabatini tartibga soluvchi huquqiy va axloqiy me’yorlami kasbiy faoliyatida qoTlay olish;
yangi bilimlami mustaqil o‘zlashtira olishi, takomillashtirishi va o‘z mehnatini ilmiy asosda tashkil qila bilish;
o‘zining individual bilimlariga tayangani holda ijtimoiy va shaxsiy ahamiyatga ega boTgan muammolami tushunishi va ulami tahlil qilish;
o‘z faoliyatida me’yoriy huquqiy hujjatlardan foydalana olish;
fikrlash madaniyati, muayyan tafakkur uslubiga, og‘zaki va yozma nutqini aniq bayon qilish;
o‘zlashtirilgan bilimlami ijodiy tanqidiy ko‘rib chiqish va tahlil qilishi, ulardan ilmiy faoliyatida foydalana olish;
ilmiy faoliyati natijalarini his qilishga yo‘naltirilgan ijtimoiy mas’uliyat shakllangan bo‘lish;
kasbiy faoliyatda o‘zlashtirgan fanlaming asosiy qonunlaridan foydalanishi, metodlami tasniflashi, metodologik tamoyillardan ilmiy faoliyatida foydalana olish;
xorijiy tillardan birini ilmiy muloqot va kasbiy malaka almashish vositasi sifatida egallagan bo‘lishi; axborotni to‘plash, saqlash, ularga ishlov berish va ulardan foydalanish usullarini egallash;
o‘zining kasbiy faoliyatida asosli mustaqil qarorlar qabul qila olish;
Ta’lim mutaxassisligi bo‘yicha quyidagi amaliyotlar o‘tkaziladi: Malakaviy amaliyot – umumkasbiy va ixtisoslik fanlaridan nazariy bilimlami mustahkamlash va amaliy (ishlab chiqarish) jarayonlari bilan uyg‘unlashtirish, tegishli amaliy ko‘nikmalar, kompetensiyalar va malakalami shakllantirishga qaratiladi. Ilmiy amaliyot – oliy ta’lim muassalaridagi taTim jarayonlarini tashkillashtirish bilan tanishish, ya’ni bo‘limlar strukturasi va vazifalari, o‘quv jarayonini tashkil qilishdagi va o‘quv jarayonining direktiv va normativ hujjatlari, pedagogik faoliyatning boshlang‘ich mahorat ko‘nikmalarini o‘rganish, taTim muassalarida o‘tkaziladigan ilmiy ishlarda qatnashish, tanlab olingan fan bo‘yicha amaliyot davrida vazifalami bajarish (rahbar nazorati ostida), shu fanni o‘tish bo‘yicha uslubiy reja ishlab chiqishdan iboratdir.

Код программы: 70110102
Программа «Педагогика» требует, чтобы студент набрал 30 кредитов за семестр, что составляет 60 кредитов за учебный год. Продолжительность программы составляет 2 года, и к окончанию программы студент должен накопить 120 кредитов.
Специальность 70110102 – Педагогика представляет собой совокупность требований для всех высших учебных заведений, готовящих магистров в этой области. Высшее учебное заведение считается уполномоченным реализовывать основную учебную программу и программы курсов для этой специальности, если оно имеет полномочия на подготовку кадров в этой области.
• 70110102 – Педагогика – специальность в области образования, охватывающая преподавание предметов, связанных со специальностью, во всех образовательных учреждениях, проведение научных исследований в Академии наук Республики Узбекистан, ее отраслевых научно-исследовательских институтах, центрах и научно-производственных объединениях, проектирование и управление процессами в министерствах, их отраслевых управлениях и учреждениях, реализующих образование в соответствующих направлениях, организацию и управление деятельностью в неправительственных и некоммерческих организациях, центральных и местных органах государственного управления, обеспечение безопасности в развитии отрасли, определение перспектив, решение вопросов, связанных с профессиональными навыками и лидерскими способностями, а также охватывающая инструменты, методы, методологии и стили человеческой деятельности.
• Педагогическая деятельность.
После получения академической степени магистра по специальности 70110102 – Педагогика выпускники могут продолжать научные исследования в качестве старших научных сотрудников или независимых исследователей в высших учебных заведениях, Академии наук Республики Узбекистан и ее отраслевых научно-исследовательских институтах.
Проведение научных и прикладных исследований, анализ результатов экспериментов, формулирование научно обоснованных выводов и открытие научных инноваций;
Подготовка и редактирование научных статей, лекций, брошюр и учебной литературы, разработка научных обзоров по темам исследований, составление рефератов и библиографий;
Целенаправленный поиск и извлечение новейших научных и педагогических достижений в научной литературе и интернет-сетях;
Разработка научных проектов по темам соответствующей специальности, создание концептуальных и теоретических моделей для решения научных проблем и задач;
Ведение педагогической и методической деятельности в высших учебных заведениях, учреждениях переподготовки и повышения квалификации по специальности; организация учебного процесса и научной деятельности, проведение занятий с использованием современных информационных и педагогических технологий и технических средств обучения;
Овладение электронными (e-learning), мобильными (m-learning), дистанционными информационными технологиями и методическими комплексами;
Постоянное повышение педагогических и научных навыков и квалификации;
Обладание системой знаний, связанных с научным мировоззрением, понимание основ обще методологических наук и знание актуальных вопросов государственной политики; самостоятельный анализ социальных проблем и процессов;
Наличие целостного представления о процессах и явлениях, происходящих в природе и обществе, обладание знаниями о духовном облике человека и способность применять их в жизни, профессиональной деятельности и современных научных исследованиях;
Применение правовых и этических норм, регулирующих отношение личности к обществу и окружающей среде, в профессиональной деятельности;
Способность самостоятельно осваивать, совершенствовать и организовывать свою работу на научной основе;
Владение хотя бы одним иностранным языком как инструментом научного общения и профессионального обмена навыками; овладение методами сбора, хранения, обработки и использования информации;
Способность принимать обоснованные самостоятельные решения в своей профессиональной деятельности;
Для специальности «Педагогика» проводятся следующие практики: Квалификационная практика – направлена на закрепление теоретических знаний по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, их интеграцию с практическими (производственными) процессами, формирование соответствующих практических навыков, компетенций и квалификаций. Научная практика – включает ознакомление с организацией образовательных процессов в высших учебных заведениях, включая структуру и функции отделов, директивные и нормативные документы учебного процесса, изучение начальных навыков педагогической деятельности, участие в научной работе, проводимой в образовательных учреждениях, выполнение задач по выбранной дисциплине в период практики (под руководством наставника) и разработку методического плана преподавания дисциплины.