Jizzaxlik o‘qituvchi AQSHda sun’iy intellekt orqali til o‘qitish bo‘yicha xalqaro tajriba orttirmoqda
2025-yil 22-iyundan 5-iyulgacha AQSHda o‘tkazilayotgan “Sun’iy intellekt tomonidan takomillashtirilgan til o‘rganish uchun innovatsiyalar va ilg‘or tajribalar” nomli almashinuv dasturi xalqaro ingliz tili o‘qituvchilari uchun muhim maydon bo‘lib xizmat qilmoqda. Dastur AQSH Davlat departamentining Ta’lim va madaniyat masalalari byurosi, Ingliz tili dasturlari boshqarmasi va FHI 360 tashkiloti hamkorligida amalga oshirilmoqda.
Mazkur dastur K-12 va oliy ta’lim muassasalari vakillariga ingliz tilini o‘qitish bilan bog‘liq ilg‘or yondashuvlar va dolzarb mavzular bo‘yicha fikr almashish imkonini beradi. O‘zbekiston nomidan ushbu dasturda Jizzax davlat pedagogika universiteti Xorijiy tillar fakulteti Ingliz tili nazariyasi va amaliyoti kafedrasi dotsenti Bahriddinova Dildora ishtirok etmoqda.
Dastur ikki bosqichda tashkil etilgan:
🔹 Birinchi bosqich — San-Diego shahrida bo‘lib o‘tib, unda ishtirokchilar sun’iy intellekt (SI) texnologiyalarining ta’limga integratsiyasi, xususan, tabiiy tilni qayta ishlash (NLP), til modellaridan foydalanish va adaptiv ta’lim tizimlari bo‘yicha amaliy bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lishdi.
🔹 Ikkinchi bosqich — ayni paytda Texas shtatining San-Antonio shahrida o‘tayotgan ISTE 2025 konferensiyasi doirasida davom etmoqda. Bu bosqichda ishtirokchilar SI vositalarining sinf va onlayn ta’lim muhitidagi amaliy qo‘llanilishi, ularning imkoniyatlari va potensial cheklovlari yuzasidan muhokamalarda ishtirok etmoqdalar.
Dastur davomida bepul, arzon va kam resurs talab qiluvchi sun’iy intellekt vositalarini aniqlash ham a e’tibor markazida turibdi. Shuningdek, ishtirokchilar amerikalik oila bilan o‘zaro muloqot, madaniy tadbirlarda ishtirok, mahalliy jamoa bilan uchrashuvlar va shaharlar bo‘ylab ekskursiyalar orqali Amerika hayoti va madaniyati bilan yaqindan tanishmoqdalar.
Almashinuv dasturida Xitoy, Turkiya, Peru, Braziliya, Meksika va Rossiya kabi qator mamlakatlardan kelgan mutaxassislar bilan hamkorlikda ish olib borish, turli tajribalarni o‘rganish va madaniy muloqotni rivojlantirish uchun keng imkoniyat yaratmoqda.

Преподаватель из Джизака приобретает международный опыт преподавания языка с помощью искусственного интеллекта в США
Программа обмена «Инновации и передовой опыт для изучения языка с применением искусственного интеллекта,» проводимая в США с 22 июня по 5 июля 2025 года, служит важной площадкой для международных преподавателей английского языка. Программа реализуется в сотрудничестве с Бюро по вопросам образования и культуры Государственного департамента США, Управлением программ английского языка и организацией FHI 360.
Данная программа предоставляет представителям учреждений K-12 и высшего образования возможность обменяться мнениями по передовым подходам и актуальным темам, связанным с преподаванием английского языка. От Узбекистана в этой программе принимает участие Бахриддинова Дилдора, доцент кафедры теории и практики английского языка факультета иностранных языков Джизакского государственного педагогического университета.
Программа была организована в два этапа:
🔹Первый этап проходил в городе Сан-Диего, где участники приобрели практические знания и навыки по интеграции технологий искусственного интеллекта (ИИ) в образование, в частности, по обработке естественного языка (NLP), использованию языковых моделей и адаптивных систем обучения.
🔹Второй этап в настоящее время проходит в рамках конференции ISTE 2025 в городе Сан-Антонио, штат Техас. На этом этапе участники вовлечены в обсуждения практического применения инструментов искусственного интеллекта в классной и онлайн-среде обучения, их возможностей и потенциальных ограничений.
В ходе программы также в центре внимания находится выявление бесплатных, недорогих и малоресурсных инструментов искусственного интеллекта. Кроме того, участники близко знакомятся с американским образом жизни и культурой через общение с американской семьей, участие в культурных мероприятиях, встречи с местным сообществом и экскурсии по городам.
Программа обмена создает широкие возможности для сотрудничества со специалистами из ряда стран, таких как Китай, Турция, Перу, Бразилия, Мексика и Россия, для изучения различного опыта и развития культурного диалога.