Jizzax davlat pedagogika universitetida ta’lim sifatini oshirishga qaratilgan seminar-trening bo‘lib o‘tdi
Jizzax davlat pedagogika universitetida “Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim sifatini samarali ta’minlashda nodavlat-notijorat tashkilotlarning o‘rni” mavzusida seminar-trening tashkil etildi.
Tadbirni universitetning yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori ochib berdi. Seminar Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Jamoatchilik kengashi hamda universitet Jamoatchilik kengashi hamkorligida o‘tkazildi.
Seminar «Jamoatchilik kengashi nima va uning vazifalari nimadan iborat?» degan savollarga javob berish bilan boshlandi. Seminar mehmoni — Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Jamoatchilik kengashi raisi Feruza Rashidova bo‘lib, u tadbirni noodatiy va interaktiv usulda olib bordi. Moderator ishtirokchilarni 7 ta guruhga ajratib, har bir guruh bilan alohida ish olib bordi.
Seminar davomida “Ta’lim — 2030” konsepsiyasi asosida jamoatchilik tashkilotlarining vazifalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlarni samarali tashkil etishda ularning o‘rni, oliy ta’lim muassasalari va nodavlat-notijorat tashkilotlar o‘rtasidagi ijtimoiy hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Seminar yakunida universitet Jamoatchilik kengashi raisi A.Shamisiyev so‘zga chiqib, oliygohda bu borada amalga oshirilayotgan ishlar va erishilgan natijalar haqida to‘xtalib o‘tdi.

В Джизакском государственном педагогическом университете состоялся семинар-тренинг, направленный на повышение качества образования
В Джизакском государственном педагогическом университете был организован семинар-тренинг на тему «Роль негосударственных некоммерческих организаций в эффективном обеспечении качества образования в высших учебных заведениях».
Мероприятие открыл первый проректор университета по вопросам молодежи и духовно-просветительской работе. Семинар был организован Общественным советом при Министерстве высшего образования, науки и инноваций совместно с Общественным советом университета.
Семинар начался с ответов на вопросы «Что такое Общественный совет и каковы его задачи?». Гостем семинара выступила Феруза Рашидова, председатель Общественного совета при Министерстве высшего образования, науки и инноваций, которая провела мероприятие необычным и интерактивным способом. Модератор разделила участников на 7 групп и работала с каждой группой отдельно.
В ходе семинара обсуждались задачи общественных организаций на основе концепции «Образование-2030», их роль в эффективной организации духовно-просветительской работы, вопросы социального сотрудничества между высшими учебными заведениями и негосударственными некоммерческими организациями.
В конце семинара выступил председатель Общественного совета университета А.Шамисиев, который рассказал о работе, проводимой в университете в этом направлении, и достигнутых результатах.