Jizzax davlat pedagogika universiteti professori Koreyadagi xalqaro ko‘rgazmada muvaffaqiyatga erishdi.
2025-yilda Koreya ixtirochi ayollari assotsiatsiyasi (KWIA) va Koreya intellektual mulk ofisi (KIPO) hamkorligida «KIWIE-2025» xalqaro ixtirochi ayollar ko‘rgazmasi o‘tkazildi.
Ushbu nufuzli tadbirda Jizzax davlat pedagogika universiteti professori, kimyo fanlari doktori va Tabiiy fanlar fakulteti dekani Yaxshiyeva Zuhra Ziyatovna ham ishtirok etdi. Olima sho‘r suv tarkibidan litiy metallini ajratish maqsadida yaratgan yangi selektiv sorbentlari bilan katta e’tirofga sazovor bo‘ldi.
Ushbu ixtiro uchun professor Yaxshiyeva Zuhra Ziyatovna kumush medali bilan taqdirlandi. Shuningdek, Xitoy ixtirochi ayollar assotsiatsiyasi tomonidan ham ushbu ishlanma oltin medal bilan mukofotlandi.

A professor from Jizzakh State Pedagogical University achieved success at an international exhibition in Korea.
In 2025, the International Women Inventors Exhibition “KIWIE-2025” was held in collaboration with the Korea Women Inventors Association (KWIA) and the Korea Intellectual Property Office (KIPO).
This prestigious event was also attended by Professor of Jizzakh State Pedagogical University, Doctor of Chemistry and Dean of the Faculty of Natural Sciences, Zuhra Ziyatovna Yakhsyeva. The scientist received great recognition for her new selective sorbents designed to separate lithium metal from salt water.
Professor Yakhshieva Zukhra Ziyatovna was awarded a silver medal for this invention. The Chinese Association of Women Inventors also awarded this development a gold medal.