Jizzax davlat pedagogika universiteti professori Koreyadagi xalqaro ko‘rgazmada muvaffaqiyatga erishdi.
2025-yilda Koreya ixtirochi ayollari assotsiatsiyasi (KWIA) va Koreya intellektual mulk ofisi (KIPO) hamkorligida «KIWIE-2025» xalqaro ixtirochi ayollar ko‘rgazmasi o‘tkazildi.
Ushbu nufuzli tadbirda Jizzax davlat pedagogika universiteti professori, kimyo fanlari doktori va Tabiiy fanlar fakulteti dekani Yaxshiyeva Zuhra Ziyatovna ham ishtirok etdi. Olima sho‘r suv tarkibidan litiy metallini ajratish maqsadida yaratgan yangi selektiv sorbentlari bilan katta e’tirofga sazovor bo‘ldi.
Ushbu ixtiro uchun professor Yaxshiyeva Zuhra Ziyatovna kumush medali bilan taqdirlandi. Shuningdek, Xitoy ixtirochi ayollar assotsiatsiyasi tomonidan ham ushbu ishlanma oltin medal bilan mukofotlandi.

Профессор Джизакского государственного педагогического университета добился успеха на международной выставке в Корее
В 2025 году в сотрудничестве с Корейской ассоциацией женщин-изобретателей (KWIA) и Корейским офисом интеллектуальной собственности (KIPO) была проведена международная выставка женщин-изобретателей «KIWIE-2025».
В этом престижном мероприятии также приняла участие профессор Джизакского государственного педагогического университета, доктор химических наук и декан факультета естественных наук Яхшиева Зухра Зиятовна. Учёная получила большое признание за свои новые селективные сорбенты, разработанные для отделения металлического лития от соленой воды.
За это изобретение профессор Яхшиева Зухра Зиятовна была награждена серебряной медалью. Эта разработка также была награждена золотой медалью Китайской ассоциацией женщин-изобретателей.