Tibbiyot fakulteti talabalari va ota-onalari bilan ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi
Jizzax davlat pedagogika universiteti Madaniyat saroyida Tibbiyot fakulteti talabalari va ularning ota-onalari ishtirokida ochiq muloqot uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Tadbir universitet ma’muriyati, viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi vakillari, fakultet professor-o‘qituvchilari va ota-onalar ishtirokida o‘tdi.
Muloqotdan ko‘zlangan asosiy maqsad – universitet va ota-onalar o‘rtasida samarali hamkorlikni kuchaytirish, ta’lim jarayonidagi yangiliklar, tibbiyot sohasiga oid dolzarb masalalar yuzasidan axborot berish, shuningdek, bitiruvchi kadrlarni ish bilan ta’minlash masalasini muhokama qilishdan iborat bo‘ldi.Uchrashuvni universitet prorektori Sarvar Nazarqosimov ochib berdi. U o‘z so‘zida ota-onalarning ta’lim jarayonidagi ishtiroki va yordami talabalarning muvaffaqiyatlariga katta ta’sir o‘tkazishini ta’kidladi.
Tadbirda Jizzax viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi vakillari so‘zga chiqib, hududda amalga oshirilayotgan sog‘liqni saqlash islohotlari, tibbiy xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish, shuningdek, tibbiyot yo‘nalishi bitiruvchilarini ishga joylashtirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar haqida ma’lumot berdilar. Ular bitiruvchilar viloyatning turli tuman va shaharlaridagi tibbiyot muassasalariga ehtiyoj asosida yo‘naltirilishini qayd etishdi.Shuningdek, universitet o‘quv-uslubiy boshqarmasi rahbari ham so‘zga chiqib, tibbiyot yo‘nalishida ta’lim olayotgan talabalarni amaliyotga yo‘naltirish, sohaga mos ravishda tayyorlash ishlari yo‘lga qo‘yilganini ma’lum qildi. Uning ta’kidlashicha, mazkur fakultetni bitirgan talabalar pedagog emas, balki to‘liq huquqli tibbiyot mutaxassislari sifatida mehnat bozoriga kirib keladilar.
U shuningdek, davlat granti asosida tahsil olayotgan talabalar uchun belgilangan tartib haqida ham ma’lumot berdi. Xususan, davlat byudjeti hisobidan o‘qishga qabul qilingan talabalar faqat birinchi kurs uchun grant asosida o‘qishi belgilangan bo‘lib, keyingi yillarda ta’lim muassasasi tomonidan belgilangan mezonlar asosida saralab olinadigan talabalargina grant asosida o‘qishni davom ettira oladi.Tadbir davomida fakultet rahbariyati tomonidan ta’lim jarayoni, amaliy mashg‘ulotlar, talabalar uchun yaratilayotgan infratuzilma, hamkorlikdagi klinikalar va boshqa qulayliklar haqida taqdimotlar namoyish etildi. Ota-onalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olib, fikr va takliflarini bildirishdi.
Uchrashuv ochiq, samimiy va konstruktiv ruhda o‘tdi. Bu kabi muloqotlar universitet hamda ota-onalar o‘rtasidagi ishonchli hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qilishi ta’kidlandi.

An open dialogue was held with students and parents of the Faculty of Medicine
An open dialogue meeting was held at the Palace of Culture of Jizzakh State Pedagogical University with the participation of students of the Faculty of Medicine and their parents. The event was attended by the university administration, representatives of the regional health department, faculty professors and teachers, and parents.
The main goal of the meeting was to strengthen effective cooperation between the university and parents, provide information on news in the educational process, current issues in the medical field, as well as discuss the issue of employment of graduates. The meeting was opened by the vice-rector of the university, Sarvar Nazarkosimov. In his speech, he noted that the participation and support of parents in the educational process has a great impact on the success of students.
Representatives of the Jizzakh regional health department spoke at the event and provided information about the healthcare reforms being implemented in the region, improving the quality of medical services, as well as practical measures to place medical graduates in employment. They noted that graduates will be directed to medical institutions in various districts and cities of the region based on need. The head of the university’s educational and methodological department also spoke and announced that work has been initiated to direct medical students to practice and prepare them in accordance with the field. He noted that students who graduate from this faculty will enter the labor market not as teachers, but as full-fledged medical specialists.
He also provided information about the procedure for students studying on the basis of a state grant. In particular, students admitted to study at the expense of the state budget are only allowed to study on a grant for the first year, and in subsequent years only students who are selected based on the criteria established by the educational institution can continue their studies on a grant. During the event, presentations were made by the faculty leadership about the educational process, practical training, infrastructure being created for students, collaborative clinics and other amenities. Parents received answers to questions of interest and expressed their opinions and suggestions.
The meeting was held in an open, sincere and constructive spirit. It was emphasized that such dialogues serve to further strengthen the trusting cooperation between the university and parents.