Tibbiyot fakulteti talabalari va ota-onalari bilan ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi
Jizzax davlat pedagogika universiteti Madaniyat saroyida Tibbiyot fakulteti talabalari va ularning ota-onalari ishtirokida ochiq muloqot uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Tadbir universitet ma’muriyati, viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi vakillari, fakultet professor-o‘qituvchilari va ota-onalar ishtirokida o‘tdi.
Muloqotdan ko‘zlangan asosiy maqsad – universitet va ota-onalar o‘rtasida samarali hamkorlikni kuchaytirish, ta’lim jarayonidagi yangiliklar, tibbiyot sohasiga oid dolzarb masalalar yuzasidan axborot berish, shuningdek, bitiruvchi kadrlarni ish bilan ta’minlash masalasini muhokama qilishdan iborat bo‘ldi.Uchrashuvni universitet prorektori Sarvar Nazarqosimov ochib berdi. U o‘z so‘zida ota-onalarning ta’lim jarayonidagi ishtiroki va yordami talabalarning muvaffaqiyatlariga katta ta’sir o‘tkazishini ta’kidladi.
Tadbirda Jizzax viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi vakillari so‘zga chiqib, hududda amalga oshirilayotgan sog‘liqni saqlash islohotlari, tibbiy xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish, shuningdek, tibbiyot yo‘nalishi bitiruvchilarini ishga joylashtirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar haqida ma’lumot berdilar. Ular bitiruvchilar viloyatning turli tuman va shaharlaridagi tibbiyot muassasalariga ehtiyoj asosida yo‘naltirilishini qayd etishdi.Shuningdek, universitet o‘quv-uslubiy boshqarmasi rahbari ham so‘zga chiqib, tibbiyot yo‘nalishida ta’lim olayotgan talabalarni amaliyotga yo‘naltirish, sohaga mos ravishda tayyorlash ishlari yo‘lga qo‘yilganini ma’lum qildi. Uning ta’kidlashicha, mazkur fakultetni bitirgan talabalar pedagog emas, balki to‘liq huquqli tibbiyot mutaxassislari sifatida mehnat bozoriga kirib keladilar.
U shuningdek, davlat granti asosida tahsil olayotgan talabalar uchun belgilangan tartib haqida ham ma’lumot berdi. Xususan, davlat byudjeti hisobidan o‘qishga qabul qilingan talabalar faqat birinchi kurs uchun grant asosida o‘qishi belgilangan bo‘lib, keyingi yillarda ta’lim muassasasi tomonidan belgilangan mezonlar asosida saralab olinadigan talabalargina grant asosida o‘qishni davom ettira oladi.Tadbir davomida fakultet rahbariyati tomonidan ta’lim jarayoni, amaliy mashg‘ulotlar, talabalar uchun yaratilayotgan infratuzilma, hamkorlikdagi klinikalar va boshqa qulayliklar haqida taqdimotlar namoyish etildi. Ota-onalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olib, fikr va takliflarini bildirishdi.
Uchrashuv ochiq, samimiy va konstruktiv ruhda o‘tdi. Bu kabi muloqotlar universitet hamda ota-onalar o‘rtasidagi ishonchli hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qilishi ta’kidlandi.

Состоялся открытый диалог со студентами медицинского факультета и их родителями
В Доме культуры Джизакского государственного педагогического университета состоялась открытая встреча-диалог со студентами медицинского факультета и их родителями. Мероприятие прошло с участием администрации университета, представителей областного управления здравоохранения, профессорско-преподавательского состава факультета и родителей.
Основной целью встречи было укрепление эффективного сотрудничества между университетом и родителями, информирование о новшествах в образовательном процессе и актуальных вопросах в области медицины, а также обсуждение вопросов трудоустройства выпускников. Встречу открыл проректор университета Сарвар Назаркосимов. В своем выступлении он подчеркнул, что участие и поддержка родителей в образовательном процессе оказывают значительное влияние на успехи студентов.
На мероприятии выступили представители Управления здравоохранения Джизакской области, которые рассказали о проводимых в регионе реформах в сфере здравоохранения, практических мерах по повышению качества медицинского обслуживания, а также трудоустройству выпускников медицинского направления. Они отметили, что выпускники будут направлены в медицинские учреждения различных районов и городов области исходя из потребностей. Также выступил руководитель учебно-методического управления университета и сообщил, что налажена работа по направлению студентов, обучающихся по медицинскому направлению, на практику и подготовке их в соответствии с профилем. Он подчеркнул, что выпускники этого факультета выходят на рынок труда не как педагоги, а как полноправные медицинские специалисты.
Он также проинформировал о порядке, установленном для студентов, обучающихся на основе государственного гранта. В частности, студенты, зачисленные на учебу за счет государственного бюджета, могут обучаться на грантовой основе только на первом курсе, а в последующие годы только студенты, отобранные на основе критериев, установленных образовательным учреждением, могут продолжить обучение на грантовой основе. В ходе мероприятия руководство факультета представило презентации об образовательном процессе, практических занятиях, создаваемой для студентов инфраструктуре, совместных клиниках и других удобствах. Родители получили ответы на интересующие их вопросы, высказали свои мнения и предложения.
Встреча прошла в открытой, теплой и конструктивной атмосфере. Было отмечено, что подобные диалоги служат дальнейшему укреплению доверительного сотрудничества между университетом и родителями.