Jizzax davlat pedagogika universitetida Xo‘ja Ahmad Yassaviy “Nasabnomai” kitobi taqdimoti o‘tkazildi.
O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi Jizzax viloyati bo‘limi bilan hamkorlikda tashkil etilgan taqdimot tadbirini universitet Yoshlar masalalari , ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Nazarqosimov ochib berdi.
Unda so‘zga chiqqanlar Xo‘ja Ahmad Yassaviyning asarlari va ijodiga oid chuqur fikrlar bildirib, uning ma’naviy merosining ahamiyatiga to‘xtalib o‘tdilar. Ular, ayniqsa, “Nasabnoma” asarining o‘zbek xalqi va jahon madaniyatidagi o‘rni haqida so‘z yuritdilar. Kundalik hayotdagi oddiy odamlar uchun ham bu asardan bilim va faoliyatga oid muhim saboqlar olish mumkinligini ta’kidladilar.
Shuningdek, adibning insonparvarlik, adolat va tavakkal kabi qimmatlariga alohida urg‘u berildi. Tadbirda qatnashgan yozuvchilar, ilmiy xodimlar va talabalar ushbu asarning tarixiy ahamiyatini yanada chuqurroq o‘rganish va yoshlarga uning qadriyatlarini yetkazish muhimligini ta’kidladilar.
S.Nazarqosimov ham o‘z nutqida, bu kabi tadbirlar yoshlarga milliy va diniy qadriyatlarimizga bo‘lgan hurmatni oshirishga xizmat qilishini ta’kidladi. Universitetda bu kabi ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarni tashkil qilish orqali yoshlarning ma’naviy savodxonligini oshirish va ularni xalqimizning boy madaniy merosi bilan tanishtirish muhim ekanligini bildirdi.
Taqdimot tadbiri davomida «Nasabnoma» asarining mazmuni va undagi muhim fikrlar o‘zbek yoshlari uchun namuna bo‘lishi kerakligi haqida qizg‘in muhokamalar o‘tkazildi.

A presentation of Khoja Ahmad Yassavi’s book “Nasabnomai” was held at Jizzakh State Pedagogical University.
The presentation event, organized in collaboration with the Jizzakh regional branch of the Writers’ Union of Uzbekistan, was opened by the first vice-rector for youth affairs, spiritual and educational affairs of the university, S. Nazarqosimov.
The speakers expressed deep thoughts on the works and creativity of Khoja Ahmad Yassavi, and touched upon the importance of his spiritual heritage. They especially spoke about the role of the work “Nasabnama” in the Uzbek people and world culture. They emphasized that even ordinary people in everyday life can learn important lessons from this work regarding knowledge and activity.
Special emphasis was also placed on the writer’s values ​​of humanity, justice, and risk-taking. Writers, academics, and students participating in the event emphasized the importance of further studying the historical significance of this work and conveying its values ​​to young people.
S. Nazarkasimov also emphasized in his speech that such events serve to increase respect for our national and religious values ​​among young people. He noted that it is important to increase the spiritual literacy of young people and familiarize them with the rich cultural heritage of our people by organizing such spiritual and educational events at the university.
During the presentation event, heated discussions were held about the content of the work “Nasabnoma” and the important ideas it contains, which should serve as a model for Uzbek youth.