Jizzax davlat pedagogika universitetida Xo‘ja Ahmad Yassaviy “Nasabnomai” kitobi taqdimoti o‘tkazildi.
O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi Jizzax viloyati bo‘limi bilan hamkorlikda tashkil etilgan taqdimot tadbirini universitet Yoshlar masalalari , ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Nazarqosimov ochib berdi.
Unda so‘zga chiqqanlar Xo‘ja Ahmad Yassaviyning asarlari va ijodiga oid chuqur fikrlar bildirib, uning ma’naviy merosining ahamiyatiga to‘xtalib o‘tdilar. Ular, ayniqsa, “Nasabnoma” asarining o‘zbek xalqi va jahon madaniyatidagi o‘rni haqida so‘z yuritdilar. Kundalik hayotdagi oddiy odamlar uchun ham bu asardan bilim va faoliyatga oid muhim saboqlar olish mumkinligini ta’kidladilar.
Shuningdek, adibning insonparvarlik, adolat va tavakkal kabi qimmatlariga alohida urg‘u berildi. Tadbirda qatnashgan yozuvchilar, ilmiy xodimlar va talabalar ushbu asarning tarixiy ahamiyatini yanada chuqurroq o‘rganish va yoshlarga uning qadriyatlarini yetkazish muhimligini ta’kidladilar.
S.Nazarqosimov ham o‘z nutqida, bu kabi tadbirlar yoshlarga milliy va diniy qadriyatlarimizga bo‘lgan hurmatni oshirishga xizmat qilishini ta’kidladi. Universitetda bu kabi ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarni tashkil qilish orqali yoshlarning ma’naviy savodxonligini oshirish va ularni xalqimizning boy madaniy merosi bilan tanishtirish muhim ekanligini bildirdi.
Taqdimot tadbiri davomida «Nasabnoma» asarining mazmuni va undagi muhim fikrlar o‘zbek yoshlari uchun namuna bo‘lishi kerakligi haqida qizg‘in muhokamalar o‘tkazildi.

В Джизакском государственном педагогическом университете состоялась презентация книги Ходжи Ахмада Яссави «Насабнома»
Презентацию, организованную совместно с Джизакским областным отделением Союза писателей Узбекистана, открыл первый проректор университета по вопросам молодежи и духовно-просветительской работе С. Назаркасимов.
Выступившие высказали глубокие мысли о произведениях и творчестве Ходжи Ахмада Яссави, отметили важность его духовного наследия. Они, в частности, говорили о роли произведения «Насабнома» в узбекской и мировой культуре. Они подчеркнули, что даже обычные люди в повседневной жизни могут извлечь важные уроки, связанные с знаниями и деятельностью, из этого произведения.
Также особое внимание было уделено ценностям писателя, таким как гуманизм, справедливость и риск. Писатели, научные сотрудники и студенты, участвовавшие в мероприятии, подчеркнули важность более глубокого изучения исторического значения этого произведения и донесения его ценностей до молодежи.
В своем выступлении С. Назаркасимов также подчеркнул, что подобные мероприятия служат повышению уважения молодежи к нашим национальным и религиозным ценностям. Он подчеркнул важность повышения духовной грамотности молодежи и ознакомления ее с богатым культурным наследием нашего народа путем организации подобных духовно-просветительских мероприятий в университете.
В ходе презентации состоялось оживленное обсуждение содержания произведения «Насабнома» и того, что содержащиеся в нем важные мысли должны служить примером для узбекской молодежи.