Kelajakka Qadam: Yoshlarga Yangi Imkoniyatlar Va Yutuqlar
Jizzax davlat pedagogika universiteti Madaniyat saroyida o‘tkazilgan uchrashuv, albatta, kelajakda o‘z orzularini amalga oshirish istagida bo‘lgan yoshlar uchun muhim bir qadamdir.
Ushbu tadbirda viloyatdagi oliy ta’lim muassasalarining bitiruvchi talabalari ishtirok etdilar. Tadbir, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi PQ-61-sonli qarori asosida tashkil etildi va yoshlar uchun yangi imkoniyatlarni taqdim etish, ularning mehnat bozoriga kirishini osonlashtirishga qaratilgan.
Uchrashuvni universitetning o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori Furqat Jo‘raqulov ochib berdi. Tadbirda so‘zga chiqqan mas’ullar, yoshlarning tadbirkorlikka yo‘naltirilishi, ularning biznes g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash, moliyaviy yordam va imtiyozli kreditlar haqida batafsil ma’lumot berishdi. Dastur doirasida «Kelajakka qadam» tashabbusi orqali bitiruvchi talabalar uchun biznes g‘oyalarini yaratishdan tortib, ularga moliyaviy yordam va qulay shartlarda kreditlar taqdim etilishi, bularning barchasi yoshlarning o‘z ishini boshlash va biznesini rivojlantirish uchun ajoyib imkoniyat ekanligi ta’kidlandi.
Kelajakka Qadam dasturining asosiy maqsadi — talabalarni nafaqat ishga joylashtirish, balki ularni innovatsion g‘oyalarini amalga oshirishga ham rag‘batlantirishdir. Dastur, shuningdek, «O‘zmilliybank» aksiyadorlik jamiyatining qo‘llab-quvvatlashi bilan amalga oshiriladi va uning ishtirokchilari oliy ta’lim muassasalari hisoblanadi. Dasturda yoshlar uchun biznes g‘oyalarni tayyorlash va loyiha darajasiga olib borish, shuningdek, davlat va xususiy sektor bilan hamkorlikda ishlash imkoniyatlari yaratiladi.Bundan tashqari, tadbirda startap-loyihalarni rivojlantirish uchun ajratiladigan grantlar, amaliyot-stajirovka dasturlariga yo‘naltirilgan moliyaviy yordam va yoshlarni ishga joylashtirishning samarali mexanizmlari haqida to‘liq ma’lumot berildi. Uchrashuvda Respublika ishchi guruhi vakillari, xususan, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bo‘lim boshlig‘i B.Xolmirov, Markaziy bank raisining yoshlar masalalari bo‘yicha maslahatchisi E.Ikromov va «O‘zmilliybank» «Kelajakka qadam» markazi kredit bo‘limi kuratori F.Akmalovlar talabalar tomonidan berilgan savollarga batafsil javob berdilar.
Ochiq va samimiy muloqotda yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarni berib, dasturdan qanday foyda olishlarini aniq tushunib oldilar. Uchrashuvda ta’kidlanganidek, yoshlarning bilim va ko‘nikmalarini rivojlantirish, ularni o‘z orzulariga erishishda qo‘llab-quvvatlash davlatimizning eng ustuvor vazifalaridan biridir.

Шаг в будущее: новые возможности и достижения для молодёжи
Встреча, проведенная во Дворце культуры Джизакского государственного педагогического университета, безусловно, является важным шагом для молодых людей, желающих осуществить свои мечты в будущем.
В мероприятии приняли участие выпускники высших учебных заведений области. Мероприятие было организовано на основании Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-61 от 14 февраля 2025 года и направлено на предоставление новых возможностей для молодежи и облегчение их вхождения на рынок труда.
Встречу открыл проректор по учебной работе университета Фуркат Джуракулов. Выступившие на мероприятии ответственные лица предоставили подробную информацию об ориентации молодежи на предпринимательство, поддержке их бизнес-идей, финансовой помощи и льготных кредитах. Было отмечено, что в рамках программы через инициативу «Шаг в будущее» выпускникам предоставляется все: от помощи в создании бизнес-идей до финансовой поддержки и кредитов на выгодных условиях. Подчеркивалось, что все это является прекрасной возможностью для молодых людей начать свое дело и развить собственный бизнес.
Основная цель программы «Шаг в будущее» — не только трудоустройство студентов, но и стимулирование реализации их инновационных идей. Программа также осуществляется при поддержке акционерного общества «Узнацбанк», а её участниками являются высшие учебные заведения. В рамках программы молодым людям предоставляется возможность подготовить бизнес-идеи и довести их до уровня проекта, а также работать в сотрудничестве с государственным и частным секторами. Кроме того, на мероприятии была представлена подробная информация о грантах, выделяемых на развитие стартап-проектов, финансовой поддержке, направляемой на программы практики и стажировок, и эффективных механизмах трудоустройства молодежи. На встрече представители Республиканской рабочей группы, в частности, начальник отдела Министерства высшего образования, науки и инноваций Б.Холмиров, советник председателя Центрального банка по вопросам молодежи Э.Икромов и куратор кредитного отдела Центра «Шаг в будущее» Узнацбанка Ф.Акмалов подробно ответили на вопросы студентов.
В открытом и искреннем диалоге молодые люди задавали все интересующие их вопросы и четко понимали, какую пользу они получат от программы. Как отмечалось на встрече, развитие знаний и навыков молодежи, поддержка их в достижении своих мечтаний является одной из приоритетных задач нашего государства.