Kelajakka Qadam: Yoshlarga Yangi Imkoniyatlar Va Yutuqlar
Jizzax davlat pedagogika universiteti Madaniyat saroyida o‘tkazilgan uchrashuv, albatta, kelajakda o‘z orzularini amalga oshirish istagida bo‘lgan yoshlar uchun muhim bir qadamdir.
Ushbu tadbirda viloyatdagi oliy ta’lim muassasalarining bitiruvchi talabalari ishtirok etdilar. Tadbir, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi PQ-61-sonli qarori asosida tashkil etildi va yoshlar uchun yangi imkoniyatlarni taqdim etish, ularning mehnat bozoriga kirishini osonlashtirishga qaratilgan.
Uchrashuvni universitetning o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori Furqat Jo‘raqulov ochib berdi. Tadbirda so‘zga chiqqan mas’ullar, yoshlarning tadbirkorlikka yo‘naltirilishi, ularning biznes g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash, moliyaviy yordam va imtiyozli kreditlar haqida batafsil ma’lumot berishdi. Dastur doirasida «Kelajakka qadam» tashabbusi orqali bitiruvchi talabalar uchun biznes g‘oyalarini yaratishdan tortib, ularga moliyaviy yordam va qulay shartlarda kreditlar taqdim etilishi, bularning barchasi yoshlarning o‘z ishini boshlash va biznesini rivojlantirish uchun ajoyib imkoniyat ekanligi ta’kidlandi.
Kelajakka Qadam dasturining asosiy maqsadi — talabalarni nafaqat ishga joylashtirish, balki ularni innovatsion g‘oyalarini amalga oshirishga ham rag‘batlantirishdir. Dastur, shuningdek, «O‘zmilliybank» aksiyadorlik jamiyatining qo‘llab-quvvatlashi bilan amalga oshiriladi va uning ishtirokchilari oliy ta’lim muassasalari hisoblanadi. Dasturda yoshlar uchun biznes g‘oyalarni tayyorlash va loyiha darajasiga olib borish, shuningdek, davlat va xususiy sektor bilan hamkorlikda ishlash imkoniyatlari yaratiladi.Bundan tashqari, tadbirda startap-loyihalarni rivojlantirish uchun ajratiladigan grantlar, amaliyot-stajirovka dasturlariga yo‘naltirilgan moliyaviy yordam va yoshlarni ishga joylashtirishning samarali mexanizmlari haqida to‘liq ma’lumot berildi. Uchrashuvda Respublika ishchi guruhi vakillari, xususan, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bo‘lim boshlig‘i B.Xolmirov, Markaziy bank raisining yoshlar masalalari bo‘yicha maslahatchisi E.Ikromov va «O‘zmilliybank» «Kelajakka qadam» markazi kredit bo‘limi kuratori F.Akmalovlar talabalar tomonidan berilgan savollarga batafsil javob berdilar.
Ochiq va samimiy muloqotda yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarni berib, dasturdan qanday foyda olishlarini aniq tushunib oldilar. Uchrashuvda ta’kidlanganidek, yoshlarning bilim va ko‘nikmalarini rivojlantirish, ularni o‘z orzulariga erishishda qo‘llab-quvvatlash davlatimizning eng ustuvor vazifalaridan biridir.

Kelajakka Qadam: New Opportunities and Achievements for Youth
The meeting, held at the Palace of Culture of Jizzakh State Pedagogical University, is certainly an important step for young people who want to realize their dreams in the future.
Graduates of higher educational institutions in the region participated in this event. The event was organized in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-61 dated February 14, 2025 and is aimed at providing new opportunities for young people and facilitating their entry into the labor market.
The meeting was opened by the Vice-Rector for Academic Affairs of the university, Furkat Jorakulov. The officials who spoke at the event provided detailed information about the orientation of young people to entrepreneurship, support for their business ideas, financial assistance and preferential loans. It was noted that within the framework of the program, from creating business ideas for graduating students through the “Kelajakka qadam” initiative, to providing them with financial assistance and loans on favorable terms, all this is a great opportunity for young people to start their own business and develop their business.
The main goal of the Kelajakka qadam program is not only to place students in work, but also to encourage them to implement their innovative ideas. The program is also implemented with the support of the Uzmilliybank Joint-Stock Company, and its participants are higher educational institutions. The program creates opportunities for young people to prepare and bring business ideas to the project level, as well as work in partnership with the state and private sectors. In addition, the event provided full information about grants allocated for the development of startup projects, financial assistance for internship programs, and effective mechanisms for youth employment. At the meeting, representatives of the Republican Working Group, in particular, Head of Department of the Ministry of Higher Education, Science and Innovations B. Kholmirov, Advisor to the Chairman of the Central Bank on Youth Issues E. Ikromov, and Curator of the Credit Department of the Uzmilliybank “Kelajakka qadam” Center F. Akmalov, answered the questions asked by the students in detail.
In an open and sincere dialogue, young people asked all the questions they were interested in and clearly understood how they would benefit from the program. As noted at the meeting, developing the knowledge and skills of young people and supporting them in achieving their dreams is one of the top priorities of our state.