The Young Public Diplomacy Summit (YPDS) dasturi diplomatiyaga qiziquvchi, yosh va intiluvchan turli soha vakillari uchun 3 kunlik sammitni Toshkent shahrida o‘tkazdi.
Joriy yilning 6-8 aprel kunlari bo‘lib o‘tgan ushbu sammitda dunyoning turli mamlakatlaridan, jumladan Italiya, Ispaniya, Indoneziya, Angliya, Rossiya, Kolumbiya, Braziliya, Pokiston, Eron, Hindiston, Sudan, Xitoy, Ozarbayjon, Xitoy va O‘zbekistondan yosh diplomatlar o‘zaro fikr almashishdi.
Ushbu dasturda ishtirokchilar bir qator puxta ishlab chiqilgan modullar orqali zamonaviy xalq diplomatiyasi amaliyotlari, mahalliy xalqlarning tutgan o‘rni, san’at va faollikning kesishuvi hamda madaniy aloqalarning asosiy rolini o‘rganishdi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti Xorijiy tillar fakulteti “Ingliz tili nazariyasi va amaliyoti” kafedrasi katta o‘qituvchisi Dildora Bahriddinova Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan ushbu sammitda ishtirok etib, xalqaro diplomatiya borasidagi bilimlarini oshirib qaytdi.
Shuningdek, sammit ishtirokchilari Pokistonning O‘zbekistondagi muxtor elchisi H.E. Ahmed Farooqning taklifiga binoan Pokiston elchixonasida bo‘lib, nazariy bilimlarni amaliyotda targ‘ib etish imkoniyatiga ega bo‘lishdi. Sammit qiziqarli va xalqaro tajribalarga boy tarzda bo‘lib o‘tdi.

Программа The Young Public Diplomacy Summit (YPDS) провела трехдневный саммит в Ташкенте для молодых и амбициозных представителей различных сфер, проявляющих интерес к дипломатии.
На саммите, прошедшем 6-8 апреля текущего года, молодые дипломаты из разных стран мира, в том числе из Италии, Испании, Индонезии, Англии, России, Колумбии, Бразилии, Пакистана, Ирана, Индии, Судана, Китая, Азербайджана и Узбекистана, обменялись мнениями.
В рамках данной программы участники изучали современные практики народной дипломатии, роль коренных народов, взаимосвязь искусства и общественной активности, а также ключевое значение культурных связей посредством ряда тщательно разработанных учебных модулей.
Старший преподаватель кафедры «Теория и практика английского языка» факультета иностранных языков Джизакского государственного педагогического университета Дилдора Бахриддинова приняла участие в этом саммите в Ташкенте и повысила свои знания в области международной дипломатии.
Также участники саммита по приглашению Чрезвычайного и Полномочного посла Пакистана в Узбекистане Х.Э. Ахмеда Фарука посетили Посольство Пакистана, где получили возможность применить теоретические знания на практике. Саммит прошел в интересной обстановке и был насыщен международным опытом.