Professor-o‘qituvchilar teatrga bordi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida faoliyat olib borayotgan bir guruh professor-o‘qituvchilar shahrimizdagi Yu.Rajabiy nomidagi viloyat musiqali drama teatrida namoyish etilayotgan “Tanho Yulduz” spektaklini tomosha qilish uchun bordi.
Yunus Rajabiy nomidagi viloyat musiqali drama teatri o‘z repertuaridagi yana bir yangi asar bilan tomoshabinlarni o‘ziga rom etdi. Teatrda taniqli o‘zbek dramaturgi Nurulla Abbosxonning «Tanho yulduz» asari professor-o‘qituvchilar ixtiyoriga havola etildi.
Asarda turmush o‘rtog‘idan erta ayrilgan insonlarning ruhiy azobi, yolg‘izlik, mehru muhabbatga muhtojligi hikoya qilinadi. “ Qarisi bor, uyning parisi bor”, deb bejiz aytishmagan dono xalqimiz. Shu sababli ham o‘zbek millatida ota-onani ulug‘lashi butun dunyo xalqlarining havasini keltiradi.Shunga qaramay bu asarda bugungi kunda tez-tez uchrab turadigan noxush vaziyatlardan biri bo‘lmish ota-onani qadriga yetmay, ulardan vaqtida xabar olmay, xorlagan ayrim noqobil farzandlarning qilmishlari evaziga juda qiyin ahvolga tushib qolgan qariyalarning hayoti komedik janrda aks ettirilgan. Sahnalashtiruvchi rejissyor Qahramon Sa’dullayev asar g‘oyasini yaxshi tushungan holda, tomoshabinga yetkazib berishga muvaffaq bo‘lgan.
«Tanho yulduz»da xotini dunyodan o‘tganidan so‘ng, o‘g‘il-qizlarini uylantirib, o‘zi yolg‘iz qolgan, hayotda qiynalib, qanchalik iztirob chekmasin, hech kimga nolimaydigan Murod rolini O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan san’atkor Jo‘ra Isroilov ijro etgan. Beva ayollar – Ra’no, Manzura va Jamila obrazlari teatrning mohir aktrisalari Jamila Dehqonova, Raisa Abdullayeva va Gulchehra Begimovalar tomonidan sahnaga olib chiqilgan.
Albatta asar muvaffaqiyatida rassom, musiqa rahbari, teatr direktoridan tortib, sahna ishchilarining ham hissasi bor. Bir so‘z bilan aytganda, bugungi ”Tanho Yulduzim” spektakli barchaga manzur bo‘ldi. Komedik janrda sahnalashtirilgan spektaklda xalqimizning Taniqli aktyor va aktrisalarning mohirona chiqishlari universitet xodimlariga xush kayfiyat va taassurot baxsh etdi.
Teatr namoyishidan so‘ng aktyorlar 27-mart Xalqaro teatr kuni munosabati bilan tashakkurnoma bilan taqdirlandilar

Профессора-преподаватели пошли в театр.
Группа профессоров-преподавателей, работающих в Джизакском государственном педагогическом университете, посетила областной музыкально-драматический театр имени Ю. Раджаби в нашем городе, чтобы посмотреть спектакль «Танхо Юлдуз» («Одинокая звезда»).
Областной музыкально-драматический театр имени Юнуса Раджаби очаровал зрителей еще одним новым произведением из своего репертуара. В театре профессорско-преподавательскому составу представлено произведение известного узбекского драматурга Нуруллы Аббасхана «Танҳо юлдуз» («Одинокая звезда»).
В произведении рассказывается о душевных муках людей, рано потерявших супругов, их одиночестве и нуждах в любви и ласке. Наш мудрый народ не зря говорил: «У дома есть старик, у дома есть фея.» Именно поэтому почитание родителей в узбекской нации вызывает зависть у народов всего мира.Тем не менее, в этом произведении в комедийном жанре изображена жизнь пожилых людей, которые оказались в очень сложном положении из-за действий некоторых недостойных детей, которые не ценили своих родителей, не заботились о них вовремя и унижали их, что является одной из неприятных ситуаций, которые часто встречаются сегодня. Режиссер-постановщик Кахрамон Саъдуллаев, хорошо понимая идею произведения, сумел донести ее до зрителя.
Заслуженный артист Узбекистана Джура Исроилов сыграл роль Мурода в «Одинокой звезде», который после смерти жены женил своих сыновей и дочерей, остался один и, несмотря на трудности и страдания, никогда ни на кого не жалуется. Образы вдов — Рано, Манзуры и Джамилы — были поставлены на сцене искусными актрисами театра Джамилой Дехкановой, Раисой Абдуллаевой и Гульчехрой Бегимовой.
Конечно, в успехе произведения есть вклад от художника, музыкального руководителя, директора театра до работников сцены. Одним словом, сегодняшний спектакль «Танҳо Юлдуз» всем понравился. В спектакле, поставленном в комедийном жанре, мастерские выступления известных актеров и актрис нашего народа подарили сотрудникам университета хорошее настроение и впечатление.
После театрального представления актеры были награждены благодарственными грамотами по случаю Международного дня театра 27 марта.