Professor-o‘qituvchilar teatrga bordi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida faoliyat olib borayotgan bir guruh professor-o‘qituvchilar shahrimizdagi Yu.Rajabiy nomidagi viloyat musiqali drama teatrida namoyish etilayotgan “Tanho Yulduz” spektaklini tomosha qilish uchun bordi.
Yunus Rajabiy nomidagi viloyat musiqali drama teatri o‘z repertuaridagi yana bir yangi asar bilan tomoshabinlarni o‘ziga rom etdi. Teatrda taniqli o‘zbek dramaturgi Nurulla Abbosxonning «Tanho yulduz» asari professor-o‘qituvchilar ixtiyoriga havola etildi.
Asarda turmush o‘rtog‘idan erta ayrilgan insonlarning ruhiy azobi, yolg‘izlik, mehru muhabbatga muhtojligi hikoya qilinadi. “ Qarisi bor, uyning parisi bor”, deb bejiz aytishmagan dono xalqimiz. Shu sababli ham o‘zbek millatida ota-onani ulug‘lashi butun dunyo xalqlarining havasini keltiradi.Shunga qaramay bu asarda bugungi kunda tez-tez uchrab turadigan noxush vaziyatlardan biri bo‘lmish ota-onani qadriga yetmay, ulardan vaqtida xabar olmay, xorlagan ayrim noqobil farzandlarning qilmishlari evaziga juda qiyin ahvolga tushib qolgan qariyalarning hayoti komedik janrda aks ettirilgan. Sahnalashtiruvchi rejissyor Qahramon Sa’dullayev asar g‘oyasini yaxshi tushungan holda, tomoshabinga yetkazib berishga muvaffaq bo‘lgan.
«Tanho yulduz»da xotini dunyodan o‘tganidan so‘ng, o‘g‘il-qizlarini uylantirib, o‘zi yolg‘iz qolgan, hayotda qiynalib, qanchalik iztirob chekmasin, hech kimga nolimaydigan Murod rolini O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan san’atkor Jo‘ra Isroilov ijro etgan. Beva ayollar – Ra’no, Manzura va Jamila obrazlari teatrning mohir aktrisalari Jamila Dehqonova, Raisa Abdullayeva va Gulchehra Begimovalar tomonidan sahnaga olib chiqilgan.
Albatta asar muvaffaqiyatida rassom, musiqa rahbari, teatr direktoridan tortib, sahna ishchilarining ham hissasi bor. Bir so‘z bilan aytganda, bugungi ”Tanho Yulduzim” spektakli barchaga manzur bo‘ldi. Komedik janrda sahnalashtirilgan spektaklda xalqimizning Taniqli aktyor va aktrisalarning mohirona chiqishlari universitet xodimlariga xush kayfiyat va taassurot baxsh etdi.
Teatr namoyishidan so‘ng aktyorlar 27-mart Xalqaro teatr kuni munosabati bilan tashakkurnoma bilan taqdirlandilar

The professors went to the theater.
A group of professors and teachers working at Jizzakh State Pedagogical University went to watch the play “Lonely Star” being performed at the Yu. Rajabi Regional Musical Drama Theater in our city.
The Yunus Rajabiy Regional Musical Drama Theater captivated the audience with another new work in its repertoire. The theater presented the play “Lonely Star” by the famous Uzbek playwright Nurulla Abbaskhan to the faculty.
The play tells the story of the mental anguish, loneliness, and need for love and affection of people who have lost their spouses early. Our wise people did not say for nothing that “There is an old man, there is a fairy of the house.” That is why the Uzbek nation’s veneration of parents is admired by people all over the world. Nevertheless, this play reflects in a comedic genre one of the unpleasant situations that often occur today: the lives of the elderly who find themselves in a very difficult situation due to the actions of some incompetent children who do not appreciate their parents, do not hear from them in time, and insult them. The director of the play, Kahramon Sa’dullayev, understood the idea of ​​the play well and managed to convey it to the audience.
In “Lonely Star”, the role of Murod, who after the death of his wife, married off his sons and daughters, and is left alone, struggling in life and not complaining to anyone, no matter how much he suffers, was played by Honored Artist of Uzbekistan Jora Isroilov. The characters of the widows – Rano, Manzura and Jamila – were brought to the stage by the theater’s talented actresses Jamila Dehqonova, Raisa Abdullayeva and Gulchehra Begimova.
Of course, the success of the work also has a contribution from the artist, music director, theater director, and stage workers. In a word, today’s performance “My Lonely Star” was enjoyed by everyone. The skillful performances of our famous actors and actresses in the comedy genre gave a good mood and impression to the university staff.
After the theatrical performance, the actors were awarded certificates of appreciation on the occasion of International Theater Day, March 27.