O‘zbekiston madaniyati va san’ati Nepalda namoyish etildi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti delegatsiyasi tomonidan Katmandu Universitetida O‘zbek madaniyati bilan bog‘liq ko‘rgazma tashkil etildi.
Ko‘rgazmaga kelgan ishtirokchilarga yurtimizda so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan islohotlar, hayotning turli sohalarini qamrab olgan muhim o‘zgarishlar xususida ma’lumotlar berildi. Shuningdek, qadimiy shaharlarimizning tarixiy va madaniy yodgorliklari, sayyohlar uchun yaratilgan shart-sharoitlar haqida so‘z yuritildi.
E’tiborli jihati, mezbonlar o‘zbek hunarmandlarining kulolchilik, so‘zana va kashta va do‘ppi tikish san’atini o‘z ichiga olgan milliy mahsulotlar ko‘rgazmasiga katta qiziqish bildirdi. Madaniy anjumanda yig‘ilganlar nafaqat san’at namunalaridan, balki o‘zbek oshxonasi ta’mlari, shuningdek, an’anaviy ashula va raqslardan ham bahramand bo‘lishdi.  Tadbirga kelganlarga milliyligimizni aks ettiruvchi sovg‘alar taqdim etildi.
Ta’kidlash joiz, delegatsiyamiz tomonidan tashkil etilgan Milliy ko‘rgazma Jizzax davlat pedagogika universiteti va Katmandu Universiteti o‘rtasida madaniy almashuv va aloqalarni yanada mustahkamlanishiga xizmat qiladi.

Uzbek culture and art were showcased in Nepal.
An exhibition related to Uzbek culture was organized at Kathmandu University by a delegation from Jizzakh State Pedagogical University.
The participants of the exhibition were informed about the reforms implemented in our country in recent years, important changes that have covered various spheres of life. They were also informed about the historical and cultural monuments of our ancient cities, and the conditions created for tourists..
It is noteworthy that the hosts expressed great interest in the exhibition of national products of Uzbek craftsmen, including pottery, sozana, embroidery and the art of making skullcaps. Those gathered at the cultural forum enjoyed not only examples of art, but also the tastes of Uzbek cuisine, as well as traditional songs and dances. Those who came to the event were presented with gifts reflecting our nationality.
It is worth noting that the National Exhibition organized by our delegation will serve to further strengthen cultural exchange and ties between Jizzakh State Pedagogical University and Kathmandu University.