O‘zbekiston madaniyati va san’ati Nepalda namoyish etildi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti delegatsiyasi tomonidan Katmandu Universitetida O‘zbek madaniyati bilan bog‘liq ko‘rgazma tashkil etildi.
Ko‘rgazmaga kelgan ishtirokchilarga yurtimizda so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan islohotlar, hayotning turli sohalarini qamrab olgan muhim o‘zgarishlar xususida ma’lumotlar berildi. Shuningdek, qadimiy shaharlarimizning tarixiy va madaniy yodgorliklari, sayyohlar uchun yaratilgan shart-sharoitlar haqida so‘z yuritildi.
E’tiborli jihati, mezbonlar o‘zbek hunarmandlarining kulolchilik, so‘zana va kashta va do‘ppi tikish san’atini o‘z ichiga olgan milliy mahsulotlar ko‘rgazmasiga katta qiziqish bildirdi. Madaniy anjumanda yig‘ilganlar nafaqat san’at namunalaridan, balki o‘zbek oshxonasi ta’mlari, shuningdek, an’anaviy ashula va raqslardan ham bahramand bo‘lishdi.  Tadbirga kelganlarga milliyligimizni aks ettiruvchi sovg‘alar taqdim etildi.
Ta’kidlash joiz, delegatsiyamiz tomonidan tashkil etilgan Milliy ko‘rgazma Jizzax davlat pedagogika universiteti va Katmandu Universiteti o‘rtasida madaniy almashuv va aloqalarni yanada mustahkamlanishiga xizmat qiladi.

Культура и искусство Узбекистана были продемонстрированы в Непале.
Делегация Джизакского государственного педагогического университета организовала выставку, связанную с узбекской культурой, в Университете Катманду.
Участникам выставки была представлена информация о реформах, осуществляемых в нашей стране в последние годы, важных изменениях, охватывающих различные сферы жизни. Также говорилось об исторических и культурных памятниках наших древних городов, созданных условиях для туристов.
Примечательно, что хозяева проявили большой интерес к выставке национальных изделий узбекских ремесленников, включающей гончарное искусство, сюзане, вышивку и изготовление тюбетеек. Собравшиеся на культурном форуме насладились не только произведениями искусства, но и вкусами узбекской кухни, а также традиционными песнями и танцами. Присутствовавшим на мероприятии были вручены подарки, отражающие нашу национальную идентичность.
Следует отметить, что Национальная выставка, организованная нашей делегацией, служит дальнейшему укреплению культурного обмена и связей между Джизакским государственным педагогическим университетом и Университетом Катманду.