“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida “Ziyolilar bog‘i”da ko‘chat ekish marafoniga start beriladi.
Jizzax shahrida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida Jizzax Politexnika instituti “Ziyolilar bog‘i” da boshlangan ko‘chat ekish marosimi yurtimizdagi barcha oliy va kasbiy ta’lim muassasalarida davom etdi. Ushbu marafonda Jizzax davlat pedagogika universiteti jamoasi, volontyor talabalari ham faol ishtirok etishdi.
«Yashil makon» marafoni doirasida Jizzax davlat pedagogika universitetining Sirtqi bo‘lim hududiga 500 tupdan ziyod mevali va manzarali ko‘chatlar ekildi.

As part of the nationwide “Green Space” project, a sapling planting marathon will be launched in the “Ziyolilar Bog’i” (Intellectuals’ Garden).
The sapling planting ceremony, which began in the “Ziyolilar Bog’i” of the Jizzakh Polytechnic Institute as part of the nationwide “Green Space” project, continued in all higher and vocational educational institutions in our country. The team of Jizzakh State Pedagogical University and volunteer students also actively participated in this marathon.
As part of the “Green Space” marathon, more than 500 fruit and ornamental seedlings were planted on the territory of the Correspondence Department of Jizzakh State Pedagogical University.