Inson zoti borki, olamdagi barcha yaxshilik va ezguliklarni, hayot siru-asrorlari va saboqlarini onaning, ayolning mehru-saxovati tufayli o‘rganadi. Dunyoda «muqaddas» degan so‘zga eng munosib zot ham – Ayoldir. Ayolni  e’zozlash – bizning millatimiz, xalqimiz uchun oliy qadriyat darajasiga ko‘tarilgan fazilat. Chunki ayollarni qancha ulug‘lasak, hayotimizning chirog‘i, umrimizning guli deb e’zozlasak, demakki, oilamizni, Vatanimizni e’zozlagan bo‘lamiz. Xalqimizning buyuk tarixida o‘zining jasorat va matonati, aql-zakovati, nafosat va nazokati bilan o‘chmas nom qoldirgan Ayollarga bo‘lgan cheksiz hurmat-ehtiromimizning yana bir sababi shundaki, ayol avvalo har bir insonning beshigini tebratadigan, oq suti bilan uning  yuragiga odamiylik fazilatlarini singdiradigan, uni hayot bo‘ronlaridan asrab-avaylaydigan fidoiy insondir.
Ayol va Bahor degan muqaddas kalomlar bejizga yonma-yon yozilmaydi. Biz bahorning kelishi va uning beqiyos go‘zalligini munis ayollarimizning gulgun chehralariga  qarab   bilib olamiz.
Har qanday xalqning yetuklik darajasini, avvalo, ayollarning ilmiy-madaniy kamoloti belgilab berishi, oqila va o‘qimishli onalar millatning buyuk kelajagini yaratishlari hammamizga yaxshi ayon. Shu bois donishmandlar: “O‘g‘il bolaning ilm olishi — bir kishiga, qiz bolaning o‘qitilishi esa butun jamiyatga ta’lim berish bilan teng”, “Bitta qiz farzandni o‘qitsangiz — butun oilani o‘qitgan bo‘lasiz” deb bejiz aytishmagan» Zero Davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek, “Qizlarning o‘qib, oliy ma’lumotli bo‘lishi butun jamiyat ravnaqi uchun xizmat qiladi”, “Qiz farzandni, onani o‘qitsak, jamiyatni o‘qitgan bo‘lamiz” .
Har bir ota-ona o‘zidan ezgu nom qoldirish maqsadida farzandlariga yaxshi ta’lim–tarbiya berishga harakat qiladi. Oila – tarbiya maskani. Jamiyat esa oilalardan tarkib topadi. Oilada tarbiyaning asosiy mas’uliyati onalarning zimmasida ekan, demak, jamiyatdagi ma’naviy sog‘lomlik bo‘lg‘usi onalarning, qizlarning tarbiyasiga bevo­sita bog‘liq. Bugun Jizzax davlat pedagogika universitetida qariyib 20000 ga yaqin talabalar tahsil olsa, ularning 12138 nafarini qizlar tashkil etadi. Talaba qizlar ichida yuzlab har ishda faol jamoatchi va tashabbuskor, iqtidorli talaba qizlarimiz, 1 nafar Prezident, 9 nafar Navoiy nomidagi davlat stipendiyalari, 11 nafar universitet stipendiyasi nomzodlari bor. Sport va san’at yo‘nalishida universitetimiz sha’nini yuksaklarga ko‘tarayotgan talaba qizlarimizning yutuqlari ko‘ksimizni faxrga to‘ldiradi. Jumladan O‘tgan 2024-yil 16-23 dekabr kunlari sportning Penchak -silat turi bo‘yicha kattalar o‘rtasida bo‘lib otgan Jahon chempionatida O‘zbekiston terma jamoasi tarkibida qatnashib ushbu nufuzli musobaqada yuqori natijalarga erishgan  Hilola Abduvoitova, Sarvinoz Hamidova, boks bo‘yicha bir necha xalqaro musoboqalarda ishtirok etib yuqori natijalarga erishayotgan Aziza Zokirova, Madina Normatova, Jasmin Tohirova bo‘lajak chempionlar Mashhura Soliboyeva, Muxlisa Xushvaqtova Muxlisa, Gulsevar G‘aniyeva kurashchi qizimiz Sevinya Isroilova bilan har qancha faxrlansak ham shuncha oz. Shu o’rinda universitetimizning “Ziyokor” qizlar voleybol hamda basketbol jamolarini ham alohida ta’kidlab o‘tishni istardim. Bir necha musoboqlarda g‘oliblikni qo‘ldan bermagan voleybolchi va basketbolchi qizlarimiz harakatlari tahsinga loyiq.
Mamlakatimizda ayolga bo‘lgan munosabat o‘z tarixiy ildizlariga ega. Ajdodlarimiz doimo ayollarni qadrlashga, ularga nisbatan hurmat va izzatda bo‘lishga undashgan. Abdulla Avloniy: “Qizlar bilim olishga hammadan ko‘proq intilishlari lozim, zero, bu bilimlar bilan ular kelajak avlodni tarbiyalaydilar”, – deb yozgan edi.
Aziz talaba qizlarim, Siz borsizki, dunyo dunyo bo‘lib turibdi. Siz borsizki, ko‘ngil qatidagi so‘zlar qog‘ozga she’ru g‘azal to‘kiladi. Siz bilan xonadonlar fayz-nurga to‘la. Siz borsizki, jamiyatda gul ifori taraladi. Yutuqlaringiz, odobingiz va ezgu amallaringiz bilan doimo yuzingiz yorug‘, e’zozda bo‘ling.
Bugun Jizzax davlat pedagogika universitetida 1205 nafar pedagog va ishchi xodimlar faoliyat yuritadi. Ularning 552 nafarini ayollar tshkil etadi. 338 nafari ayollarimiz ustozlik maqomida talabalarimizga ta’lim-tarbiya berib kelishmoqda. Ularning ichida 80 ga olima ayollarimizning ilmu-fanda erishilgan muvaffaqiyatlari olima ayollar safi kengayib borayotgani bizni quvontiradi.
Navoiy bobomizning “Farhod va Shirin” dostonida ta’riflangan 10 nafar olima qiz, jumladan, mantiq ilmida tengsiz Diloso, astronom Gulandom, faylasuf Sumanbo‘y, hikmat fani bilimdoni Parizod obrazlari ham haqiqiy hayotdan olingan. Ularning prototipi hazratga zamondosh bo‘lgan zakiy momolarimizdir. Shu lahzalarda men bugun oliygohimizga zeb berib turgan ana shunday zakiy, o‘z kasbining ustasi bo‘lgan bir qator olima ayollarimizni ta’kidlab o‘tishni istardim. Ular siz tanigan va mehr qo‘ygan ustozlaringiz Fanya Ahmedshina, Zulfiya Pardayeva, Baxti Ochilova, Zuhra Yaxshiyeva, Nodira Soatova Guljahon Jumanzarova va Yulduz Karimovalardir. Bizga zamondosh, hamkasb va ustoz bo‘lgan oqila va zukko olima ayollarimizni qadrlash hamda ulug‘lash biz uchun ham qarz, ham farzdir.
Bolasiga alla aytgan ayol bu birinchi shoir, ilk muallim. Farzandiga nima yaxshi-yu, nima yomonligini o‘rgatgan ayol bu ilk tarbiyachi. Sizdek  muallim va tarbiyachi, olima ayollarimiz bor ekan hayot shamchirog‘i o‘chmaydi.
Aziz ayollar, zukko va oqila talab qizlar, qalbi chaman, O‘zbekimoyimlar !
Bilasizmi, bayram sizga, siz bayramga yarashasiz. Siz hayotning oliy mukofotisiz. Sizlar borsizki, erkaklarning dimog‘i chog‘, qadamlari shahdam, ko‘ksi tog‘dek baland. Siz muqaddassiz va muqaddas bo’lib qolasiz.

Дорогие и уважаемые сестры!
Пока существует человечество, все блага и добродетели в мире, тайны и уроки жизни она постигает благодаря доброте и щедрости матери и женщины. Самое достойное слово «священное» в мире — это женщина. Почитание женщин — это добродетель, возведенная в ранг высшей ценности для нашей нации и нашего народа. Потому что чем больше мы чтим женщин, почитаем их как свет нашей жизни, как цветок нашей жизни, тем больше мы чтим нашу семью, нашу Родину. Еще одна причина нашего безграничного уважения к женщинам, которые оставили неизгладимый след в великой истории нашего народа своим мужеством и стойкостью, интеллектом, красотой и изяществом, заключается в том, что женщина — это, прежде всего, самоотверженный человек, который качает колыбель каждого человека, впитывает в его сердце человеческие качества своим молоком и защищает его от жизненных бурь.
Священные слова «Женщина» и «Весна» не случайно пишутся рядом. Мы узнаем о приходе весны и её несравненной красоте, глядя на цветущие лица наших нежных женщин.
Всем нам хорошо известно, что уровень зрелости любого народа определяется, прежде всего, научно-культурным совершенством женщин, и что мудрые и образованные матери создают великое будущее нации. Поэтому мудрецы не зря говорили: «Образование мальчика равносильно обучению одного человека, а образование девочки равносильно обучению всего общества», «Если вы обучите одну дочь — вы обучите всю семью». Ведь, как подчеркнул глава нашего государства, «Получение девушками высшего образования служит процветанию всего общества», «Если мы обучим дочь и мать, мы обучим общество».
Каждый родитель стремится дать своим детям хорошее образование и воспитание, чтобы оставить после себя доброе имя. Семья — очаг воспитания. А общество состоит из семей. Поскольку основная ответственность за воспитание в семье лежит на матерях, то духовное здоровье общества напрямую зависит от воспитания будущих матерей и дочерей. Сегодня в Джизакском государственном педагогическом университете обучается около 20 000 студентов, из которых 12 138 — девушки. Среди студенток сотни активных общественниц и инициативных, талантливых девушек, 1 обладательница Президентской стипендии, 9 — государственной стипендии имени Навои, 11 — университетской стипендии. Достижения наших студенток, которые поднимают престиж нашего университета в области спорта и искусства, наполняют наши сердца гордостью. В частности, Хилола Абдувоитова и Сарвиноз Хамидова, которые участвовали в составе сборной Узбекистана на Чемпионате мира по пенчак-силату среди взрослых, проходившем с 16 по 23 декабря 2024 года, и добились высоких результатов в этом престижном соревновании; Азиза Зокирова, Мадина Норматова и Жасмин Тохирова, которые участвовали в нескольких международных соревнованиях по боксу и добились высоких результатов; будущие чемпионки Машхура Солибоева, Мухлиса Хушвактова, Гульсевар Ганиева и наша спортсменка по борьбе Севиня Исроилова — мы не можем не гордиться ими. В этой связи хотел бы особо отметить женские волейбольные и баскетбольные команды нашего университета «Зиёкор». Заслуживают похвалы усилия наших волейболисток и баскетболисток, которые не упустили победу в нескольких соревнованиях.
Отношение к женщине в нашей стране имеет свои исторические корни. Наши предки всегда призывали ценить женщин, проявлять к ним уважение и почтение. Абдулла Авлони писал: «Девушки должны стремиться к знаниям больше, чем кто-либо другой, ибо этими знаниями они воспитывают будущее поколение».
Дорогие мои студентки, благодаря вам мир остается миром. Благодаря вам слова из глубин сердца изливаются на бумагу стихами и газелями. С вами наши дома наполнены благодатью и светом. Благодаря вам в обществе распространяется аромат цветов. Пусть ваши достижения, воспитанность и добрые дела всегда приносят вам радость и почет.
Сегодня в Джизакском государственном педагогическом университете работают 1205 преподавателей и сотрудников. Из них 552 — женщины. 338 женщин обучают и воспитывают наших студентов в качестве преподавателей. Среди них нас радуют научные достижения 80 женщин-ученых и то, что ряды женщин-ученых постоянно расширяются.
Образы 10 ученых девушек, описанных в поэме Навои «Фархад и Ширин», в том числе несравненная в логике Дилосо, астроном Гуландом, философ Суманбой и знаток мудрости Паризод, также взяты из реальной жизни. Их прототипами являются наши мудрые предки, современницы Навои. В этот момент я хотел бы отметить ряд таких умных, высококвалифицированных женщин-ученых, которые украшают наш университет сегодня. Это ваши любимые наставники — Фания Ахмедшина, Зульфия Пардаева, Бахти Очилова, Зухра Яхшиева, Нодира Соатова, Гульджахон Джуманзарова и Юлдуз Каримова. Наш долг и обязанность — ценить и почитать наших мудрых и проницательных женщин-ученых, которые являются нашими современницами, коллегами и учителями.
Женщина, поющая колыбельную своему ребенку, — это первый поэт, первый учитель. Женщина, которая учит своего ребенка, что хорошо, а что плохо, — это первый воспитатель. Пока у нас есть такие женщины, как вы — учителя и воспитатели, ученые — светоч жизни не погаснет.
Дорогие женщины, умные и мудрые девушки, с сердцами, подобными саду, Узбекские женщины!
Знаете ли вы, праздник вам к лицу, и вы к лицу празднику. Вы — высшая награда жизни. Благодаря вам мужчины в приподнятом настроении, с твердой походкой и грудью, высокой как гора. Вы священны и останетесь священными.