Universiada-2024: belbog‘li kurash bo‘yicha Jizzaxda bo‘lib o‘tgan musobaqalarda Toshkent viloyati jamoasi g‘olib bo‘ldi.
Avval xabar berganimizdek, Universiada sport o‘yinlari dasturidan joy olgan belbog‘li kurash musobaqalari Jizzax viloyat yakka kurash sport turlariga ixtisoslashtirilgan sport maktabida bo‘lib o‘tdi.
Musobaqada jami 12 ta viloyat Toshkent shahri vf Qoraqalpogiston Respublikasidan 100 ga yaqin kurashchilar 55, 60, 66, 73, 81, 90, +90 kg. vazn toifasida g‘oliblik uchun bellashishdi. Bir so‘z bilan aytganda respublika final bosqichida eng kuchli va iqtidorli sportchilar saralandi.
Jizzax viloyati hokimligi, O‘zbekiston talabalar sporti assotsiatsiyasi, Jizzax viloyati yoshlar siyosati va sport bosh boshqarmasi hamda O‘zbekiston belbog‘li kurash federatsiyasi hamkorligida yuqori saviyada tashkil etilgan musobaqada Umumjamoa hisobda Toshkent viloyati jamoasi faxrli birinchi o‘rinni egalladi. Ikkinchi o‘rinni Farg‘ona viloyati talabalari qo‘lga kiritgan bo‘lsa, uchinchi o‘rin namanganlik talaba-sportchilarga nasib etdi.
Bellashuvlar yakuniga yetgach, g‘olib va sovrindorlarni taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. G‘olib va sovrindor sportchi-talabalar diplom, medal va qimmatbaho esdalik sovg‘alari bilan mukofotlandi.

Универсиада-2024: на соревнованиях по борьбе на поясах, прошедших в Джизаке, победу одержала команда Ташкентской области
Как мы сообщали ранее, соревнования по борьбе на поясах, включенные в программу спортивных игр Универсиады, прошли в Джизакской областной специализированной спортивной школе по единоборствам.
В соревнованиях за победу боролись около 100 борцов из 12 областей, города Ташкента и Республики Каракалпакстан в весовых категориях 55, 60, 66, 73, 81, 90, +90 кг. Одним словом, на республиканском финальном этапе были отобраны самые сильные и талантливые спортсмены.
В соревнованиях, организованных на высоком уровне хокимиятом Джизакской области, Ассоциацией студенческого спорта Узбекистана, Главным управлением молодежной политики и спорта Джизакской области и Федерацией борьбы на поясах Узбекистана, в общекомандном зачете команда Ташкентской области заняла почетное первое место. Второе место заняли студенты Ферганской области, а третье место досталось студентам-спортсменам из Намангана.
По окончании соревнований состоялась церемония награждения победителей и призеров. Победители и призеры были награждены дипломами, медалями и ценными памятными подарками.