Universiada-2024: belbog‘li kurash bo‘yicha Jizzaxda bo‘lib o‘tgan musobaqalarda Toshkent viloyati jamoasi g‘olib bo‘ldi.
Avval xabar berganimizdek, Universiada sport o‘yinlari dasturidan joy olgan belbog‘li kurash musobaqalari Jizzax viloyat yakka kurash sport turlariga ixtisoslashtirilgan sport maktabida bo‘lib o‘tdi.
Musobaqada jami 12 ta viloyat Toshkent shahri vf Qoraqalpogiston Respublikasidan 100 ga yaqin kurashchilar 55, 60, 66, 73, 81, 90, +90 kg. vazn toifasida g‘oliblik uchun bellashishdi. Bir so‘z bilan aytganda respublika final bosqichida eng kuchli va iqtidorli sportchilar saralandi.
Jizzax viloyati hokimligi, O‘zbekiston talabalar sporti assotsiatsiyasi, Jizzax viloyati yoshlar siyosati va sport bosh boshqarmasi hamda O‘zbekiston belbog‘li kurash federatsiyasi hamkorligida yuqori saviyada tashkil etilgan musobaqada Umumjamoa hisobda Toshkent viloyati jamoasi faxrli birinchi o‘rinni egalladi. Ikkinchi o‘rinni Farg‘ona viloyati talabalari qo‘lga kiritgan bo‘lsa, uchinchi o‘rin namanganlik talaba-sportchilarga nasib etdi.
Bellashuvlar yakuniga yetgach, g‘olib va sovrindorlarni taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. G‘olib va sovrindor sportchi-talabalar diplom, medal va qimmatbaho esdalik sovg‘alari bilan mukofotlandi.

Universiade-2024: The Tashkent region team won the belt wrestling competitions held in Jizzakh.
As previously reported, the belt wrestling competitions, which were part of the Universiade sports program, were held at the Jizzakh regional sports school specializing in single combat sports.
In total, about 100 wrestlers from 12 regions, the city of Tashkent and the Republic of Karakalpakstan competed for victory in the weight categories of 55, 60, 66, 73, 81, 90, +90 kg. In short, the strongest and most talented athletes from the republic were selected for the final stage.
The Tashkent region team took first place in the overall team standings in the competition, which was organized at a high level in cooperation with the Jizzakh regional administration, the Student Sports Association of Uzbekistan, the Jizzakh regional Main Department of Youth Policy and Sports, and the Uzbekistan Belt Wrestling Federation. The second place was taken by students from Fergana region, and the third place went to student-athletes from Namangan.
After the competitions, an award ceremony was held for the winners and prize-winners. The winning and prize-winning student athletes were awarded with diplomas, medals, and valuable souvenirs.