JDPUda Odob-axloq komissiyasi a’zolari ishtirokida manfaatlar to‘qnashuvini tartibga solib bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilish davomida KQKKNTB bo‘lim tomonidan taqdim etilgan “Jizzax davlat pedagogika universiteti professor-o‘qituvchilari va xodimlarining manfaatlar to‘qnashuvi mavjudligi/mavjud emasligi to‘g‘risida to‘ldirgan yillik deklaratsiyalari tahlili bo‘yicha ma’lumotnoma”ga asosan jami asosiy shtat birligida ishlayotgan 600 nafar professor-o‘qituvchi va 260 nafar xodim manfaatlar to‘qnashuvi mavjud/mavjud emasligi to‘g‘risidagi yillik deklaratsiyani to‘ldirib topshirishgan.
25 nafar professor-o‘qituvchi va xodimning yillik deklaratsiyalaridagi xato-kamchiliklari bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borildi. Ushbu xato-kamchiliklar bartaraf etildi. Shuningdek, 81 ta holatda Universitet professor-o‘qituvchilari va xodimlarining yaqin qarindoshlari turli fakultet dekanatlari, bo‘limlar va kafedralarda ishlashi va 3 ta holatda yaqin qarindoshi bevosita bo‘ysunuvida ishlashi aniqlanganligi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining.11.2024-yildagi 758-sonli “O‘zbekiston Respublikasining Mehnat kodeksini amalga oshirishga oid normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi qarorining 3-ilovasi “Qarindoshlarning birga ishlashlarini cheklash to‘g‘risidagi qoidalardan istisnolarga yo‘l qo‘yilishi mumkin bo‘lgan davlat tashkilotlari xodimlarining ro‘yxati” va “Oliy ta’lim muassasalariga pedagog xodimlarni tanlov asosida ishga qabul qilish tartibi to‘g‘risida”gi nizom talablari bo‘yicha o‘zaro savol javoblar, muhokamalar bo‘lib o‘tdi.

В ДЖГПУ было проведено собрание по регулированию конфликта интересов с участием членов Комиссии по этике и нравственности.
В ходе заседания, на основании «Справки по анализу ежегодных деклараций о наличии/отсутствии конфликта интересов, заполненных профессорско-преподавательским составом и сотрудниками Джизакского государственного педагогического университета», представленной отделом УСККПК, в общей сложности 600 профессоров-преподавателей и 260 сотрудников, работающих в основной штатной единице, заполнили и сдали ежегодные декларации о наличии/отсутствии конфликта интересов.
Проведена разъяснительная работа по ошибкам и недостаткам в годовых декларациях 25 профессоров-преподавателей и сотрудников. Эти ошибки и недостатки были устранены. Также в 81 случае было установлено, что близкие родственники профессоров, преподавателей и сотрудников Университета работают в различных факультетских деканатах, отделах и на кафедрах, а в 3 случаях близкие родственники работают в непосредственном подчинении. Состоялись обсуждения и вопросы-ответы по требованиям Приложения 3 к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан №758 от 11.2024 года «Об утверждении нормативно-правовых актов по реализации Трудового кодекса Республики Узбекистан» — «Перечень работников государственных организаций, в отношении которых могут быть допущены исключения из правил об ограничении совместной работы родственников» и «Положение о порядке приема на работу педагогических работников в высшие учебные заведения на конкурсной основе».