Jismoniy madaniyat fakulteti tashabbusi bilan O‘zbekiston Penchak Silat federatsiyasi prezidenti A. Azizov, Osiyo Penchak Silat federatsiyasi vitse prezidenti M.Ro‘ziboyevlar hamrohligida bir guruh penchak silat sport turi bo‘yicha g‘olib va sovrindor talabalar tashrif buyurishdi.
Xabaringiz bor oxirgi yillarda mamlakatimiz sportchilari Indoneziya xalqining milliy sport turi bo‘lgan penchak silat yo‘nalishidagi bir qator musobaqalarda, xalqaro turnir va chempionatlarda munosib natijalarga erishdi. Jumladan, O‘zbekiston terma jamoasi a’zolari Birlashgan Arab Amirliklarining Dubay shahrida o‘tgan qit’a chempionatida 2 ta oltin, 2 ta kumush va 4 ta bronza medaliga musharraf bo‘lishi o‘ziga xos natija bo‘ldi. Ushbu chempionatlarda Jizzax davlat pedagogika universitetining talabalari ham ishtirok etib faxrli o‘rinlarini qo‘lga kiritishdi. Bugungi kunda universitetning Jismoniy madaniyat fakulteti sportning aynan shu turi bo‘yicha to‘garak ham o‘z faoliyatini davom ettirmoqda. Kuni kecha universitetga O‘zbekiston Penchak Silat federatsiyasi prezidenti A.Azizov, Osiyo Penchak Silat federatsiyasi vitse prezidenti M.Ro‘ziboyevlar hamrohligida bir guruh penchak silat sport turi bo‘yicha g‘olib va sovrindor talabalar tashrif buyurishdi.
Tashrif avvalida mehmonlar universitet rektori Sh.Sharipov qabulida bo‘lishdi . Shundan so‘ng mehmonlar ishtirokida davra suhbati tashkil etildi. Ochiq muloqot tarzida bo‘lib o‘tgan suhbat davomida tomonlar penchak silat sport turining O‘zbekistonda jumladan Jizzax viloyatida ommaviylashishi xususida fikrlar bildirishdi.
Shuningdek, ushbu sport turi bo‘yicha universitet talablari tomonidan erishilgan yutuqlar var muvaffaqiyatlar e’tirof etilib, kelgusida Jizzax viloyatida aynan shu sport turi bo‘yicha Osiyo chempionatini o‘tkazish belgilab olindi.  Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘rtasida memorandum imzolandi.

Подписан меморандум о популяризации вида спорта Пенчак Силат в Джизакской области.
По инициативе факультета физической культуры группа студентов-победителей и призеров по пенчак силат посетила университет в сопровождении президента Федерации Пенчак Силат Узбекистана А. Азизова и вице-президента Федерации Пенчак Силат Азии М. Рузибоева.
Как известно, в последние годы спортсмены нашей страны добились высоких результатов в ряде соревнований, международных турниров и чемпионатов по пенчак силат — национальному виду спорта индонезийского народа. В частности, значительным достижением стало то, что члены сборной Узбекистана завоевали 2 золотые, 2 серебряные и 4 бронзовые медали на континентальном чемпионате, проходившем в Дубае, Объединенные Арабские Эмираты. Студенты Джизакского государственного педагогического университета также приняли участие в этих чемпионатах и заняли почетные места. В настоящее время на факультете физической культуры университета продолжает свою деятельность кружок по этому виду спорта. На днях университет посетила группа студентов-победителей и призеров по пенчак силат в сопровождении президента Федерации пенчак силат Узбекистана А.Азизова и вице-президента Азиатской Федерации пенчак силат М.Рузибоева.
В начале визита гости были приняты ректором университета Ш.Шариповым. Затем с участием гостей был организован круглый стол. В ходе беседы, прошедшей в формате открытого диалога, стороны обменялись мнениями о популяризации пенчак силат в Узбекистане, в частности в Джизакской области.
Также были отмечены достижения и успехи студентов университета в этом виде спорта, и было решено провести чемпионат Азии по этому виду спорта в Джизакской области.  По итогам встречи между сторонами был подписан меморандум.