Bugun Jizzax davlat pedagogika universiteti axborot-resurs markazida ommaviy axborot vositalari vakillari va blogerlar uchun navbatdagi press-tur tashkil etildi.
Ishtirokchilar dastlab universitetining 50 yilligi munosabati bilan tashkil etilgan “Universitet tarixi” muzeyi faoliyati bilan tanishishdi.Muzey rahbari Baxtigul Ergasheva jurnalist va blogerlarga muzeyning tashkil etilishi tarixi va u yerdagi tarixiy eksponatlar haqida gapirib berdi.
Shundan so‘ng mehmonlar axborot-resurs markazida tashkil etilgan Besh tashabbus xonasiga tashrif buyurishdi. Bu yerda ular mutaxassislardan Zakovatchi talabalar va kibersportga qiziquvchi yoshlar uchun yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirishdi.
Keyingi manzil axborot-resurs markazining yangi ta’mirlangan 3 qavat “Innovatsion axborot xizmatlari“ ko‘rsatish zaliga  bo‘lib, ishtirokchilar  yangi kelgan adabiyotlar, professor-o‘qituvchilar tomonidan tayyorlangan monografiyalar, o‘quv qo‘llanmalar, darsliklar va talabalar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishtirildi.

A press tour was organized to the JSPU Information Resource Center.
Today, another press tour for media representatives and bloggers was organized at the Information Resource Center of Jizzakh State Pedagogical University.
The participants first got acquainted with the activities of the “University History” museum, which was established on the occasion of the 50th anniversary of the university. The head of the museum, Bakhtigul Ergasheva, told journalists and bloggers about the history of the museum’s establishment and the historical exhibits there.
After that, the guests visited the Five Initiatives Room, set up in the information and resource center, where they were introduced to the conditions created for students and young people interested in cybersports by experts.
The next destination was the newly renovated 3rd floor “Innovative Information Services” exhibition hall of the information resource center, where the participants were introduced to newly arrived literature, monographs prepared by professors and teachers, study guides, textbooks, and the conditions created for students..
During the event, the director of the IRC, Robiya Ishnazarova, provided information on the library fund, the work carried out in 2024, and the activities of the libraries operating in the university’s libraries and faculties.