«Vatanparvarlik, burch va kelajak avlodni tarbiyalash.»
Jizzax davlat pedagogika universitetida Vatan himoyachilari kuniga bag‘ishlangan tadbir ana shu shior ostida tashkil etildi.
JDPU O’zbek tili va adabiyoti hamda Rus tili va adabiyoti fakultetlari hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda Jizzax viloyati mudofaa boshqarmasi faxriylar kengashi raisi va uning a’zolari, Yoshlar ittifoqi harbiy bo‘limi rahbari, Markaziy harbiy okrug harbiylari hamda O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari sharafini himoya qilayotgan mashhur sportchi-chempionlar ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida vatanparvarlik, har bir fuqaroning o‘z mamlakati oldidagi burchi va bu xislatlarni shakllantirishda ta’limning o‘rni kabi masalalarga alohida e’tibor qaratildi.
Tadbirda harbiy sportchi-chempionlar intizom va sabr-toqat yordamida qanday yuksak natijalarga erishganliklarini so‘zlab berishdi. Tadbir so‘ngida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berish bilan bir qatorda, harbiy xizmatning ahamiyati to‘g‘risida o‘z fikrlarini bildirdilar.

«Патриотизм, долг и воспитание будущего поколения»
В Джизакском государственном педагогическом университете было организовано мероприятие, посвященное Дню защитников Родины, под этим девизом.
В мероприятии, организованном совместно факультетами узбекского языка и литературы и русского языка и литературы ДжГПУ, приняли участие председатель совета ветеранов Джизакского областного управления обороны и его члены, руководитель военного отдела Союза молодежи, военнослужащие Центрального военного округа, а также известные спортсмены-чемпионы, защищающие честь Вооруженных Сил Республики Узбекистан.
В ходе встречи особое внимание было уделено таким вопросам, как патриотизм, долг каждого гражданина перед своей страной и роль образования в формировании этих качеств.
На мероприятии чемпионы-военные спортсмены рассказали о том, каких высоких результатов они достигли благодаря дисциплине и терпению. В завершение мероприятия студенты не только задали интересующие их вопросы, но и высказали свое мнение о значимости военной службы.