JDPUda Ta’lim sohasidagi tadqiqotlar va innovatsiyalar bo‘yicha 2-ichi O‘zbekiston – Ozarbayjon Akademik Forumi bo‘lib o‘tdi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida 27 Dekabr kuni “Madaniy meros va uning ta’limga ta’siri” mavzusida Ta’lim sohasidagi tadqiqotlar va innovatsiyalar bo‘yicha 2-ichi O‘zbekiston – Ozarbayjon Akademik Forumi bo‘lib o‘tdi.
Ta’lim sohasida tadqiqotlar va innovatsiyalar bo‘yicha 2-ichi O‘zbekiston-Ozarbayjon akademik forumi onlayn shaklda bo‘lib o‘tdi. Ikkala davlatdan 20 ta universitetdan mutaxassis olimlar taqdimoti bilan qatnashgan tadbirga Jizzax davlat pedagogika universiteti mezbonlik qildi. Forumni Silk Road Research Academy asoschisi, professor Azamat Akbarov ochib berdi. Kirish qismini Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Sharipov Kongratbay Avezimbetovich, JSPU rektori Sharipov Shavkat davom ettirdi.
Ular tashkil etilgan forumning ahamiyati undan kutilayotgan natijalar xususida to‘xtaldi. Ta’kidlash joizki, Forumdagi taqdimotlar o‘zbek, ozarbayjon, rus va ingliz tillarida taqdim etildi. Forumning maqsadi esa Xalqaro almashinuvni oshirish va rivojlantirish, Madaniyatlararo muloqotni kuchaytirish, Fanlararo loyihalarni rag‘batlantirish, Yangi bilimlarni yaratish va almashish, Hamkorlikda maqola yozish va loyihalar tayyorlashdan iborat. Forum kun davomida sessiyalarda o‘z ishini davom ettirdi.

В ДжГПУ прошел 2-й Узбекско-Азербайджанский академический форум по исследованиям и инновациям в сфере образования
В Джизакском государственном педагогическом университете 27 декабря состоялся 2-й Узбекско-Азербайджанский академический форум по исследованиям и инновациям в сфере образования на тему «Культурное наследие и его влияние на образование».
2-й Узбекско-Азербайджанский академический форум по исследованиям и инновациям в сфере образования прошел в онлайн-формате. Форум открыл основатель Silk Road Research Academy, профессор Азамат Акбаров. Джизакский государственный педагогический университет выступил в качестве принимающей стороны мероприятия, в котором приняли участие ученые-специалисты из 20 университетов обеих стран с презентациями. Вступительную часть продолжили министр высшего образования, науки и инноваций Шарипов Конгратбай Авезимбетович и ректор ДжГПУ Шарипов Шавкат.
Они остановились на важности организованного ими форума и ожидаемых результатах. Следует отметить, что презентации на форуме были представлены на узбекском, азербайджанском, русском и английском языках. Целью форума является повышение и развитие международного обмена, усиление межкультурного диалога, стимулирование междисциплинарных проектов, создание и обмен новыми знаниями, совместное написание статей и подготовка проектов. Форум продолжил свою работу на сессиях в течение дня.