Universitetda mutaxassislar ishtirokida profilaktik tadbir bo‘lib o‘tdi.
Kuz-qish mavsumida havo harorati keskin sovishi natijasida aholining isitish vositalariga bo‘lgan talab oshgani sayin turli ko‘ngilsiz hodisalar, ya’ni yong‘inlar sodir bo‘lishi kuzatiladi.
Joriy yilning 15 noyabrdan- 15 dekabriga qadar Respublikamizda “Yong‘in xavfsizligi oyligi” e’lon qilindi.Jizzax viloyat Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi va Jizzax Davlat Pedagogika universiteti hamkorligida har bir fakultetda  yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan yong‘inlar, ommaviy ovqatdan va is gazidan zaharlanish kabi holatlarni oldini olish maqsadida, «Yong‘in xavfsizligini oldini olish” va “Botulizm-xavfli kasallik” mavzusida seminarlar tashkil qilindi.
Tadbirda turli xil qo‘lbola yasalgan isitish vositalaridan foydalanmaslik, yashash xonadonlarida yong‘in xavfsizligi qoidalariga rioya qilish hamda muddati o‘tgan oziq-ovqat mahsulotlarini iste’mol qilmasliklari yuzasidan tushunchalar berildi.Talabalar tomonidan berilgan savollarga mutaxassislar tomonidan javob berildi, o‘tkazilayotgan profilaktik tadbirlar jarayonida mavzuga doir eslatmalar tarqatildi.
Shuningdek, ushbu tadbir davomida binoda mavjud birlamchi yong‘in o‘chirish vositalari bilan ta’minlanganligi, binoda yong‘in sodir bo‘lganda ishchi va xodimlarning harakatlanish chizmasining to‘g‘ri joylashtirilganligi, universitet binosi va talabalar yotoqxonasi binosining isitish qozonxonalarining qish mavsumiga tayyorgarlik holati o‘rganilib, tegishli tavsiyalar berildi.

A preventive event was held at the university with the participation of specialists.
As the population’s demand for heating increases due to the sharp drop in air temperature during the autumn-winter season, various unfortunate incidents, namely fires, occur.
From November 15 to December 15 of this year, “Fire Safety Month” was declared in our Republic. In cooperation with the Jizzakh Regional Emergency Management Department and Jizzakh State Pedagogical University, seminars on “Prevention of Fire Safety” and “Botulism – a Dangerous Disease” were organized among professors, teachers, and students of each faculty in order to prevent possible fires, mass food and carbon monoxide poisoning.
The event provided information on not using various home-made heating devices, observing fire safety rules in residential premises, and not consuming expired food products. Questions asked by students were answered by experts, and notes on the topic were distributed during the preventive measures being carried out.
Also, during this event, it was investigated whether the building was equipped with primary fire extinguishing equipment, and whether the movement plan of workers and employees in the event of a fire in the building was correctly arranged. The state of preparation for the winter season of the heating boiler rooms of the university building and the student dormitory building was investigated, and appropriate recommendations were made.