Jizzaxda o‘zbek tilining bilimdonlari bellashdi.
O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 35 yilligi hamda “O‘zbek tili bayrami kuni” munosabati bilan Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Talaba va o‘quvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazi “Til bilimdonlari” respublika tanlovini e’lon qilgandi.
Bugun Jizzax davlat pedagogika universitetida tanlovning hududiy bosqichi bo‘lib o‘tdi. Respublikamizning turli viloyatlaridan 20 ga yaqin til bilimdonlari ishtirokida o‘tkazilgan tanlovning hududiy bosqichi ko‘tarinki ruhda o‘tkazildi.

Uzbek language experts competed in Jizzakh.
In connection with the 35th anniversary of the granting of the state language status to the Uzbek language and the “Day of the Uzbek language holiday”, the Center for the Promotion of Social Activity of Students and Pupils under the Ministry of Higher Education, Science and Innovation announced the republican contest “Language Scholars”.
Today, the regional stage of the competition was held at Jizzakh State Pedagogical University. The regional stage of the competition, which was held with the participation of about 20 linguists from different regions of our republic, was held in an upbeat spirit.