Jizzaxga xorijiy sayyohlarning tashrifini ko‘paytirish, Jizzax davlat pedagogika universiteti jozibasini oshirish maqsadida bir qator xorijiy mamlakatlardan olimlarning tashrifi tashkil etildi.
JDPU tomonidan Mamlakatimizda turizm salohiyatini oshirish hamda Jizzax viloyatiga xorijiy sayyohlarning tashrifini tashkil etish, Jizzax davlat pedagogika universiteti jozibasini oshirish va universitet imijini tanitish maqsadida bir qator xorijiy mamlakatlardan olimlarning tashrifi tashkil etildi. Turkiya davlatining Necmettin Erbakan , Bog‘azichi , Ankara u, Yıldırım Beyazit, Istanbul Commerce , Selchuk , Gollandiya davlatining Liden, Buyuk Britaniyaning Exeter universitetlarining taniqli professor-o‘qituvchilari hamda tadqiqotchi olimlaridan Ramazan Altıntash, Birol Mercan, Arnold Yasin Mol, Sajjad Rizvi va Mehmet Akif Okur kabi 21 nafardan iborat delegatsiya vakillari universitetga yetib kelishdi.
Xorijlik mehmonlarni JDPU rektori Sh.Sharipov boshchiligidagi rahbariyat vakillari kutib olishdi. Rasmiy uchrashuv davomida xorijiy delegatsiya a’zolariga universitet uslubi hamda tarixi, faoliyati va universitetda yaratilgan ta’lim imkoniyatlari xususida ma’lumotlar berildi. bugungi kundagi xorijiy mamlakatlar, ayniqsa Turkiy davlatlar bilan olib borilayotgan o‘zaro hamkorlik aloqalari haqida ham so‘z bordi.
Shuningdek, universitetning «Qatag‘on qurbonlari xotirasi» muzeyining yangi binosi va xonalari slayd shaklida namoyish etildi, muzey ma’lumotlari, eksponatlar xorijiy vakillarda katta taassurot qoldirildi. Oliygohning Steam park, laboratoriyalar va «Professorlar bog‘i» sayyohlarda qiziqish uyg‘otdi. Tashrif so‘ngida xorijlik mehmonlarga esdalik sovg‘alari topshirildi.

В целях увеличения количества иностранных туристов, посещающих Джизак, и повышения привлекательности Джизакского государственного педагогического университета был организован визит ученых из ряда зарубежных стран.
В целях повышения потенциала туризма в нашей стране и организации посещения Джизакской области иностранными туристами, повышения привлекательности Джизакского государственного педагогического университета и продвижения имиджа университета ДжГПУ был организован визит ученых из ряда зарубежных стран.
В университет прибыли известные профессора Неджметтина Эрбакана, Богазичи, университета Анкары Йылдырыма Беязита, Стамбульского коммерческого, Сельчука, Лейденского университета Нидерландов и Эксетерского университета Великобритании и представители делегации, состоящей из 21 учёного-исследователя, таких как Рамазан Алтынташ, Бироль Мерджан, Арнольд Ясин Мол, Саджад Ризви и Мехмет Акиф Окур.
Иностранных гостей приветствовали представители руководства во главе с ректором ДжГПУ Ш. Шариповым. В ходе официальной встречи члены иностранной делегации были проинформированы о стиле и истории университета, деятельности и образовательных возможностях, созданных в университете, а также обсудили текущие отношения сотрудничества с зарубежными странами, особенно со странами Турции.
Также в виде слайдов были показаны новое здание и помещения университетского музея «Мемориал жертв репрессий», информация и экспонаты музея произвели большое впечатление на иностранных представителей. Интерес у туристов вызвали паровой парк Олиогоха, лаборатории и «Профессорский сад». По окончании визита иностранным гостям были вручены сувениры.