Jizzaxga xorijiy sayyohlarning tashrifini ko‘paytirish, Jizzax davlat pedagogika universiteti jozibasini oshirish maqsadida bir qator xorijiy mamlakatlardan olimlarning tashrifi tashkil etildi.
JDPU tomonidan Mamlakatimizda turizm salohiyatini oshirish hamda Jizzax viloyatiga xorijiy sayyohlarning tashrifini tashkil etish, Jizzax davlat pedagogika universiteti jozibasini oshirish va universitet imijini tanitish maqsadida bir qator xorijiy mamlakatlardan olimlarning tashrifi tashkil etildi. Turkiya davlatining Necmettin Erbakan , Bog‘azichi , Ankara u, Yıldırım Beyazit, Istanbul Commerce , Selchuk , Gollandiya davlatining Liden, Buyuk Britaniyaning Exeter universitetlarining taniqli professor-o‘qituvchilari hamda tadqiqotchi olimlaridan Ramazan Altıntash, Birol Mercan, Arnold Yasin Mol, Sajjad Rizvi va Mehmet Akif Okur kabi 21 nafardan iborat delegatsiya vakillari universitetga yetib kelishdi.
Xorijlik mehmonlarni JDPU rektori Sh.Sharipov boshchiligidagi rahbariyat vakillari kutib olishdi. Rasmiy uchrashuv davomida xorijiy delegatsiya a’zolariga universitet uslubi hamda tarixi, faoliyati va universitetda yaratilgan ta’lim imkoniyatlari xususida ma’lumotlar berildi. bugungi kundagi xorijiy mamlakatlar, ayniqsa Turkiy davlatlar bilan olib borilayotgan o‘zaro hamkorlik aloqalari haqida ham so‘z bordi.
Shuningdek, universitetning «Qatag‘on qurbonlari xotirasi» muzeyining yangi binosi va xonalari slayd shaklida namoyish etildi, muzey ma’lumotlari, eksponatlar xorijiy vakillarda katta taassurot qoldirildi. Oliygohning Steam park, laboratoriyalar va «Professorlar bog‘i» sayyohlarda qiziqish uyg‘otdi. Tashrif so‘ngida xorijlik mehmonlarga esdalik sovg‘alari topshirildi.

In order to increase the number of foreign tourists visiting Jizzakh and to increase the attractiveness of Jizzakh State Pedagogical University, the visit of scientists from a number of foreign countries was organized.
In order to increase the potential of tourism in our country and to organize the visit of foreign tourists to the Jizzakh region, to increase the attractiveness of the Jizzakh State Pedagogical University and to promote the image of the university, the visit of scientists from a number of foreign countries was organized. Representatives of the 21-member delegation arrived at the university, including Necmettin Erbakan, Bogazichi, Ankara, Yıldırım Beyazit, Istanbul Commerce, Selçuk, Leiden, Netherlands, Exeter, Great Britain, and Ramazan Altintash, Birol Mercan, Arnold Yasin Mol, Sajjad Rizvi and Mehmet Akif Okur are research scientists.
The foreign guests were welcomed by representatives of the management led by JSPU rector Sh. Sharipov. During the official meeting, the members of the foreign delegation were informed about the style and history of the university, activities and educational opportunities created at the university. They also talked about the current cooperation relations with foreign countries, especially Turkish countries.
Also, the new building and rooms of the university’s “Memorial of Repression Victims” museum were shown in the form of slides, the museum’s information and exhibits left a great impression on foreign representatives. The University’s Steam park, laboratories and “Professor’s Park” attracted tourists. After the visit, the foreign guests were given souvenirs.